Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Janota: Většinu povodňových škod uhradí stát

  15:33aktualizováno  17:09
Náklady na odstranění škod, které způsobují letošní povodně, bude financovat stát. Po jednání zástupců vlády s představiteli regionů v Novém Jičíně to řekl ministr financí Eduard Janota. Jen na silnicích voda v celé zemi způsobila škody za dvě miliardy korun.

Tomíkovice na Jesenicku po povodni - Vesnici poničla takzvaná blesková povodeň. Následky povodní pomáhají v obci odklízet i vojáci. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Prozatím se celkové škody vyčíslují na 5,6 miliardy korun. To už překračuje částku 5,5 miliardy, která byla vyčíslena po velké vodě v roce 2006. Stále však škody zůstávají daleko za rokem 1997 a 2002. Roku 2002 velká voda, která se prohnala i Prahou, napáchala škody 80 miliard. O pět let předtím dosáhl účet za záplavy asi 60 miliard korun.

Podle Janoty stát musí finance najít i navzdory současné ekonomické krizi. "Budeme muset hledat i rezervy formou úvěrových peněz. Ukazuje se, že rozpočet by měl pracovat s určitými rezervami na tyto nahodilé a neočekávané události," uvedl Janota.

Podle něj lze využít i některé dostupné finanční rezervy. "Můžeme uvažovat i o určitých formách emise dluhopisů. Budeme se snažit využívat i úvěrové zdroje, například Evropskou investiční banku, která se specializuje zejména na infrastrukturální projekty, ať už to jsou vodní, silniční nebo železniční koridory," dodal Janota s tím, že hospodaření státu se zkomplikuje.

Do tří týdnů by vláda měla projednat jednotlivé návrhy starostů, hejtmanů nebo krizových štábů, které by se měly stát podkladem pro plán obnovy povodněmi postižených regionů. Nejnutnější finanční pomoc, potřebná například na demolice domů, bude do regionu směřovat okamžitě, část peněz z dosud vyčleněných 99 milionů korun státní pomoci už byla zaslána do povodněmi postižených krajů.

Novojičínsko přišlo o 800 hektarů půdy

Některé škody však na vyčíslení teprve čekají. Jde o 800 hektarů zemědělské půdy na Novojičínsku. Na celém postiženém území Moravskoslezského a Olomouckého kraje kvůli povodním zatím zahynulo téměř 800 hospodářských zvířat. Vyplývá to z údajů Regionální agrární komory Ostravsko a Státní veterinární správy ČR.

Největší škody na zemědělské půdě napáchaly záplavy na Novojičínsku v katastrech obcí Jeseník nad Odrou, Životice, Ženklava a v novojičínské části Žiliny. Tamní zemědělci mají zničených na 500 hektarů plodin a nejméně 350 hektarů luk a pastvin.

V Moravskoslezském kraji uhynulo téměř 690 hospodářských zvířat, v Olomouckém kraji na osm desítek. Údaje veterinární správy se vztahují ke konci minulého týdne. "Zemědělci na severu Moravy tak přišli například o sedm koní, dvě krávy, tři pštrosy, na 80 ovcí a stovky drůbeže," uvedl mluvčí veterinární správy Josef Duben.

Povodeň také znehodnotila potraviny živočišného původu - například 1,4 tuny vepřového a drůbežího masa a masných výrobků či čtyři stovky vajec.

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Drony dostanou své SPZ, jejich majitele čekají testy jako v autoškole

Ilustrační snímek

Létání s drony patří k oblíbené zábavě. Teď se však chystá její omezení. Létající stroje budou muset mít podle chystané...

Kafíčko za 65 korun. Nárůst turistů zdražil v Česku ubytování i restaurace

Ilustrační snímek

Stále více Čechů tráví část dovolené v tuzemsku. Jen během letošního prvního pololetí se počet domácích návštěvníků...

Na opravovaný úsek D1 u Prahy se auta vrátí poslední den v srpnu

Ministr dopravy Dan Ťok na stavbě dálnice D1 exit 15.

Práce na dálnici D1 před Prahou pokračují podle harmonogramu, hotovo je přes sedmdesát procent prací. Řidiči se na...

Najdete na iDNES.cz