Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Janota: Většinu povodňových škod uhradí stát

  15:33aktualizováno  17:09
Náklady na odstranění škod, které způsobují letošní povodně, bude financovat stát. Po jednání zástupců vlády s představiteli regionů v Novém Jičíně to řekl ministr financí Eduard Janota. Jen na silnicích voda v celé zemi způsobila škody za dvě miliardy korun.

Tomíkovice na Jesenicku po povodni - Vesnici poničla takzvaná blesková povodeň. Následky povodní pomáhají v obci odklízet i vojáci. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Prozatím se celkové škody vyčíslují na 5,6 miliardy korun. To už překračuje částku 5,5 miliardy, která byla vyčíslena po velké vodě v roce 2006. Stále však škody zůstávají daleko za rokem 1997 a 2002. Roku 2002 velká voda, která se prohnala i Prahou, napáchala škody 80 miliard. O pět let předtím dosáhl účet za záplavy asi 60 miliard korun.

Podle Janoty stát musí finance najít i navzdory současné ekonomické krizi. "Budeme muset hledat i rezervy formou úvěrových peněz. Ukazuje se, že rozpočet by měl pracovat s určitými rezervami na tyto nahodilé a neočekávané události," uvedl Janota.

Podle něj lze využít i některé dostupné finanční rezervy. "Můžeme uvažovat i o určitých formách emise dluhopisů. Budeme se snažit využívat i úvěrové zdroje, například Evropskou investiční banku, která se specializuje zejména na infrastrukturální projekty, ať už to jsou vodní, silniční nebo železniční koridory," dodal Janota s tím, že hospodaření státu se zkomplikuje.

Do tří týdnů by vláda měla projednat jednotlivé návrhy starostů, hejtmanů nebo krizových štábů, které by se měly stát podkladem pro plán obnovy povodněmi postižených regionů. Nejnutnější finanční pomoc, potřebná například na demolice domů, bude do regionu směřovat okamžitě, část peněz z dosud vyčleněných 99 milionů korun státní pomoci už byla zaslána do povodněmi postižených krajů.

Novojičínsko přišlo o 800 hektarů půdy

Některé škody však na vyčíslení teprve čekají. Jde o 800 hektarů zemědělské půdy na Novojičínsku. Na celém postiženém území Moravskoslezského a Olomouckého kraje kvůli povodním zatím zahynulo téměř 800 hospodářských zvířat. Vyplývá to z údajů Regionální agrární komory Ostravsko a Státní veterinární správy ČR.

Největší škody na zemědělské půdě napáchaly záplavy na Novojičínsku v katastrech obcí Jeseník nad Odrou, Životice, Ženklava a v novojičínské části Žiliny. Tamní zemědělci mají zničených na 500 hektarů plodin a nejméně 350 hektarů luk a pastvin.

V Moravskoslezském kraji uhynulo téměř 690 hospodářských zvířat, v Olomouckém kraji na osm desítek. Údaje veterinární správy se vztahují ke konci minulého týdne. "Zemědělci na severu Moravy tak přišli například o sedm koní, dvě krávy, tři pštrosy, na 80 ovcí a stovky drůbeže," uvedl mluvčí veterinární správy Josef Duben.

Povodeň také znehodnotila potraviny živočišného původu - například 1,4 tuny vepřového a drůbežího masa a masných výrobků či čtyři stovky vajec.

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Levnější pivo, kadeřník i voda. Vláda chystá velké změny v DPH

(Ilustrační snímek)

Ministerstvo financí navrhuje největší balík změn daně z přidané hodnoty za poslední roky. Výrazné snížení daně z 21 na...

První měsíc otcovské dovolené: přišlo přes dva tisíce žádostí

Ilustrační snímek

Méně než čtvrtina otců, jimž se narodilo dítě na přelomu roku a měli první a zároveň poslední možnost v únoru nastoupit...

Třetinu bytů v Česku kupují cizinci, především Rusové a Italové

Plzeň je rájem pro developery, přicházejí sem stavět například pražští...

Cizinci si pořizují dvacet až třicet procent tuzemských nemovitostí. Vnímají je hlavně jako investici. Italové, Arabové...

Najdete na iDNES.cz