Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Janota zkrátí platy manažerů státních a polostátních firem

  10:09aktualizováno  10:09
Ve státních a polostátních firmách, jako jsou České dráhy, ČSA nebo ČEZ, se začnou krátit platy. Kolik, jak a kdy, určí speciální platová komise, která se ustaví příští týden a v jejímž čele bude stát ministr financí Eduard Janota.

Ministr financí Eduard Janota | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Tam, kde ještě nejsou podepsané smlouvy o odměnách na příští rok, hrozí manažerům snížení nejméně o čtyři procenta.

Zahřívací kolo komise proběhlo už včera. Ministr financí Eduard Janota se sešel se zástupci státu v dozorčích radách firem, kde resort drží více než 33procentní podíl.

"Předložili jsme ministrovi systém odměňování v námi zastupovaných firmách a ministr nás vyzval, abychom se podívali, jestli v manažerských smlouvách nejsou nějaké excesy," uvedl Martin Kocourek z ODS, předseda dozorčí rady ČEZ.

Odměna se naváže na výkon

Ministerstvo má v plánu rozdělit firmy s významnou státní účastí do kategorií podle velikosti, objemu, obratu či významu pro stát a k nim pak vytvořit univerzální kritéria odměňování.

"V některých státních firmách si manažeři rozdělí jednorázové roční odměny, aniž by bylo jasné, podle jakých kritérií," komentuje situaci šéf personální společnosti Triton Luděk Pfeifer, který radil v ČSSZ či ČEZ Bulgaria.

Právě odměňování z roku na rok bez ohledu na dlouhodobé výsledky se Janotovi nelíbí.

"V devadesáti procentech firem s významnou účastí státu nejsou žádné dlouhodobé programy pro odměňování manažerů. Fungují tam roční cílové programy vztažené například k zisku nebo k nějakému splněnému výkonu," uvedl pro MF DNES Ivan Fuksa, náměstek ministra financí.

V pondělí budou známa jména členů komise s ministrem v čele. Zasedat v ní budou zástupci ministerstev s významnými vlastnickými podíly v akciových společnostech - zemědělství (Lesy ČR, Budvar), vnitro (Česká pošta), doprava (ČD). Nejvíc velkých firem spravují finance (ČEZ, ČSA, Letiště Praha, ČEPRO, MERO atd.).

Plán nového odměňování přijde v lednu

Do konce ledna komise vládě předloží výsledky a návrh, jak by měla motivace fungovat do budoucna. Možným modelem by mohl být například opční program - tedy odměňování manažerů za výkon akciemi firmy.

Tak to dnes funguje v ČEZ. Podle Fuksy si ministerstvo financí přizve na pomoc některou personální agenturu s mezinárodní zkušeností.

Nová pravidla pro dlouhodobou motivaci manažerů by měla začít platit nejdříve v roce 2011. Snížení ročních odměn by však mohli šéfové pocítit už příští rok, pokud již nejsou ve firmě dohodnuti jinak.

Ačkoliv čtyřprocentní pokles platů učitelům či policistům při hlasování o rozpočtu vládě nevyšel, státní manažeři by jej měli pocítit. V některých případech jsou příliš vysoké. "Někdy jsou včetně odměn i vysoko nad platem premiéra či prezidenta," upozorňuje Fuksa.

Kolik kdo bere, to se vláda zveřejnit nechystá. V minulosti prozradil například šéf ČD Petr Žaluda, že bere půl milionu měsíčně, šéf ČEPRO Jiří Borovec odkryl 300tisícový plat.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Česká ekonomika zbrzdila, meziroční růst klesl téměř o dva procentní body

Ilustrační snímek

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta z 4,2 procenta v předchozím čtvrtletí....

Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

Vlk obecný (Canis lupus).

Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i...

Najdete na iDNES.cz