Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Janota: Zmrazím mzdy, schodek rozpočtu musí být pod 170 miliard

  12:31aktualizováno  13:08
Ministr financí Eduard Janota navrhne zmrazit mzdy ve státním sektoru kvůli krizi. Rozpočtový deficit v dalším roce chce udržet pod 170 miliardami. Nejmenší škrty čekají prioritní obory jako vědu a školství, které přijdou asi o pět procent peněz. Méně důležité kapitoly čeká až dvacetiprocentní úspora.

Eduard Janota | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Rozpočet bylo první velké téma, o kterém se sestava hostů Otázek Václava Moravce - ministr financí Eduard Janota, jeho dva předchůdci Miroslav Kalousek (KDU-ČSL), Bohuslav Sobotka (ČSSD) a guvernér České národní banky Zdeněk Tůma - začala bavit.

Nový ministr financí varoval před rozpočtovým výpadkem na straně daní. "Bude-li ekonomický růst kolem nuly, daňové příjmy budou nižší asi o sto miliard," řekl. A avizoval utahování opasků.

MINISTR JANOTA

"Chci zmrazit mzdový vývoj. Prioritami zůstává věda, výzkum a vzdělání, tyto kapitoly přijdou asi o pět procent."

"Chci zmrazit mzdový vývoj. Prioritami rozpočtu zůstává věda, výzkum a vzdělání, dále pak strukturální fondy, infrastruktura... Těm prioritním kapitolám budu krátit rozpočet asi o pět procent, pak těm méně důležitým odstupňovaně až dvacet procent," představuje si Janota.

Bohuslavu Sobotkovi udělal Janota radost prohlášením, že úřednická vláda Jana Fischera nezprivatizuje Letiště Praha. Tomu totiž sociální demokracie tvrdě oponuje, chystá se prodej znemožnit i zvláštním zákonem. Podle Janoty zůstane rozhodnutí na kabinetu vzešlém z říjnových voleb.

Atmosféru odlehčil Miroslav Kalousek. "Říkejte mi raději Kalousku," požádal moderátora, který ho oslovil "pane bývalý ministře". "Abychom se nedostali tam, co můj kolega Karel Schwarzenberg, když ministrům EU nedávno řekl - 'dovolte mi, abych vás jako bývalý ministr a bývalý vévoda krumlovský přivítal na bývalém vévodském sídle na jednání o bývalé Jugoslávii'," rozesmál přítomné.

Schodek výrazně překročí limit 'maastrichtu'

Debata ale jinak mnoho důvodů k úsměvům nepřinesla. Bohuslav Sobotka odhadl schodek rozpočtu do příštích let do výše 200 miliard, Miroslav Kalousek by jej mnohem raději viděl na úrovni kolem 150 miliard. "Když to bude 154, 158, nemělo by se z toho střílet," řekl.

MAASTRICHT NEDODRŽÍME

"Výdaje budou vyšší než příjmy o 4,7 %, budeme vysoko nad 'maastrichtem', řekl Janota. S příliš vysokým schodkovým rozpočtem nemůže země přijmout euro.

"I tak to ale bude daleko nad maastrichtskými kritérii, tak 4,7 %," připomněl Janota. "Maastricht" žádá po členech EU, aby výdaje ročně nebyly vyšší než příjmy o více než 1,5 %.

Janota také připomněl - a další hosté pořadu s tím souhlasili - že ministr financí má velmi omezený manévrovací prostor.

"Ovlivnění rozpočtu z pozice ministra financí je na úrovni nějakých osmnácti, devatenácti procent," řekl s poukazem na to, že velká část rozpočtu je tvořena povinnými - mandatorními - výdaji.

Prezident svazu dopravy Jaroslav Hanák soudí, že opatření jeho někdejšího spolužáka Janoty jsou ale ještě nedostatečná. "Je potřeba zejména pokles byrokracie, rušení černých duší. Zmrazení nestačí," prohlásil v pořadu. Bohuslav Sobotka se přímému zhodnocení Janotových kroků vyhnul a řekl, že rozpočet bude schvalovat až příští Sněmovna, Kalousek se svým bývalým náměstkem v zásadě souhlasil.

"Úloha vlády bude velmi obtížná, nebude to triviální. Ale je lépe trochu se omezit teď než později, bylo by to velmi bolestné," varoval guvernér ČNB Zdeněk Tůma před otálením.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Další z rubriky

Na opravovaný úsek D1 u Prahy se auta vrátí poslední den v srpnu

Ministr dopravy Dan Ťok na stavbě dálnice D1 exit 15.

Práce na dálnici D1 před Prahou pokračují podle harmonogramu, hotovo je přes sedmdesát procent prací. Řidiči se na...

Prodejna u bytu. Obchodní řetězce rostou společně s developery

Ilustrační snímek

Lidl, Penny Market, Billa či Tesco sice už mají po republice stovky prodejen, ale neúnavně přidávají další. Najít...

OBRAZEM: Aktivisté ve slepičích maskách zaplnili tramvaje

Happening Obránců zvířat na podporu kampaně proti chovu slepic v klecích.

Několik desítek aktivistů ve škraboškách a kostýmech slepic ze spolku Obraz - Obránci zvířat se v pondělí snažilo při...

Najdete na iDNES.cz