Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Janota: Zmrazím mzdy, schodek rozpočtu musí být pod 170 miliard

  12:31aktualizováno  13:08
Ministr financí Eduard Janota navrhne zmrazit mzdy ve státním sektoru kvůli krizi. Rozpočtový deficit v dalším roce chce udržet pod 170 miliardami. Nejmenší škrty čekají prioritní obory jako vědu a školství, které přijdou asi o pět procent peněz. Méně důležité kapitoly čeká až dvacetiprocentní úspora.

Eduard Janota | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Rozpočet bylo první velké téma, o kterém se sestava hostů Otázek Václava Moravce - ministr financí Eduard Janota, jeho dva předchůdci Miroslav Kalousek (KDU-ČSL), Bohuslav Sobotka (ČSSD) a guvernér České národní banky Zdeněk Tůma - začala bavit.

Nový ministr financí varoval před rozpočtovým výpadkem na straně daní. "Bude-li ekonomický růst kolem nuly, daňové příjmy budou nižší asi o sto miliard," řekl. A avizoval utahování opasků.

MINISTR JANOTA

"Chci zmrazit mzdový vývoj. Prioritami zůstává věda, výzkum a vzdělání, tyto kapitoly přijdou asi o pět procent."

"Chci zmrazit mzdový vývoj. Prioritami rozpočtu zůstává věda, výzkum a vzdělání, dále pak strukturální fondy, infrastruktura... Těm prioritním kapitolám budu krátit rozpočet asi o pět procent, pak těm méně důležitým odstupňovaně až dvacet procent," představuje si Janota.

Bohuslavu Sobotkovi udělal Janota radost prohlášením, že úřednická vláda Jana Fischera nezprivatizuje Letiště Praha. Tomu totiž sociální demokracie tvrdě oponuje, chystá se prodej znemožnit i zvláštním zákonem. Podle Janoty zůstane rozhodnutí na kabinetu vzešlém z říjnových voleb.

Atmosféru odlehčil Miroslav Kalousek. "Říkejte mi raději Kalousku," požádal moderátora, který ho oslovil "pane bývalý ministře". "Abychom se nedostali tam, co můj kolega Karel Schwarzenberg, když ministrům EU nedávno řekl - 'dovolte mi, abych vás jako bývalý ministr a bývalý vévoda krumlovský přivítal na bývalém vévodském sídle na jednání o bývalé Jugoslávii'," rozesmál přítomné.

Schodek výrazně překročí limit 'maastrichtu'

Debata ale jinak mnoho důvodů k úsměvům nepřinesla. Bohuslav Sobotka odhadl schodek rozpočtu do příštích let do výše 200 miliard, Miroslav Kalousek by jej mnohem raději viděl na úrovni kolem 150 miliard. "Když to bude 154, 158, nemělo by se z toho střílet," řekl.

MAASTRICHT NEDODRŽÍME

"Výdaje budou vyšší než příjmy o 4,7 %, budeme vysoko nad 'maastrichtem', řekl Janota. S příliš vysokým schodkovým rozpočtem nemůže země přijmout euro.

"I tak to ale bude daleko nad maastrichtskými kritérii, tak 4,7 %," připomněl Janota. "Maastricht" žádá po členech EU, aby výdaje ročně nebyly vyšší než příjmy o více než 1,5 %.

Janota také připomněl - a další hosté pořadu s tím souhlasili - že ministr financí má velmi omezený manévrovací prostor.

"Ovlivnění rozpočtu z pozice ministra financí je na úrovni nějakých osmnácti, devatenácti procent," řekl s poukazem na to, že velká část rozpočtu je tvořena povinnými - mandatorními - výdaji.

Prezident svazu dopravy Jaroslav Hanák soudí, že opatření jeho někdejšího spolužáka Janoty jsou ale ještě nedostatečná. "Je potřeba zejména pokles byrokracie, rušení černých duší. Zmrazení nestačí," prohlásil v pořadu. Bohuslav Sobotka se přímému zhodnocení Janotových kroků vyhnul a řekl, že rozpočet bude schvalovat až příští Sněmovna, Kalousek se svým bývalým náměstkem v zásadě souhlasil.

"Úloha vlády bude velmi obtížná, nebude to triviální. Ale je lépe trochu se omezit teď než později, bylo by to velmi bolestné," varoval guvernér ČNB Zdeněk Tůma před otálením.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Číňané z CEFC couvají z navýšení podílu v bance J&T, Slavii si ponechají

Logo společnosti CEFC

Čínská skupina CEFC stáhla žádost o navýšení podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k České národní bance....

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Velikonoční volno rozhýbalo prodeje letenek, Češi odlétají k moři

Ilustrační foto.

Prodloužení velikonočního víkendu na čtyři dny volna významně podpořilo prodeje letenek a zájezdů. Po ustanovení...

Najdete na iDNES.cz