Japonci chtějí pro firmy lepší prostředí

Japonští investoři cítí svůj vzrůstající ekonomický vliv v Česku a věří, že jej dokážou zúročit v dalším nátlaku na zlepšení podmínek pro své podnikání. Jejich čerstvá pozice největších zdejších investorů v oblasti výroby a vývoje dává jejich hlasům v Česku čím dál větší váhu.

Diplomaté i sami investoři očekávají, že jejich slovo bude ještě více slyšet po návštěvě japonského premiéra Džuničira Koizumiho, který ve středu přijel do Prahy a který se kromě politiky bude zajímat také o bující vazby mezi českým a japonským hospodářstvím.

V pátek se má Koizumi sejít s japonskými manažery a podnikateli, kteří již před půl rokem apelovali na premiéra Špidlu dopisem obsahujícím jejich náměty na zlepšení českého podnikatelského prostředí.

I když mezi zástupci japonských firem silně převládají kladné ohlasy na život a podnikání v Česku, což je i důvod jejich vzrůstajícího počtu, v pátek se mohou na pořad dne dostat i některé připomínky.

"Je možné, že pan Koizumi bude s japonskými investory otázku podnikatelského prostředí diskutovat," uvedl Takeshi Mizuno, ředitel české asociace japonských investorů JETRO. Jeho organizace na přelomu roku požadovala od Vladimíra Špidly méně papírování kolem víz či řidičských průkazů či lepší fungování celnic.

Náměty se týkaly též vzdělanosti a nabídky odborníků. "Všechny japonské firmy, které v současné době investují v České republice, se potýkají s problémy při hledání kvalifikovaných vedoucích pracovníků a zkušených inženýrů-techniků," napsali investoři.

O vzdělané lidi bude mít podle Josefa Lébla z agentury CzechInvest zájem i příští vlna japonských investorů. Tu by agentura ráda pobídla spíš k zakládání vývojových centrál než výrobních podniků.

Tradičně náročným Japoncům se také nelíbí, jak často čeští dělníci marodí. "S nemocností se stále potýkáme," potvrdil zástupce ředitele plzeňské Matsushity Tadanori Asahi.

Kromě těchto bodů však japonští investoři mluví o České republice velice dobře, především díky investičním pobídkám, státní pomoci, vidině rozšíření EU a také díky tomu, jak se v zemi dokázala jejich komunita zabydlet. "V naší škole pro japonské děti už máme 70 žáků," uvádí tajemník japonské ambasády Toyokazu Kubota.

CzechInvest uvádí Japonce jako největší investory s 1,8 miliardy dolarů, Němci jsou až druzí s 1,6 miliardy. Průzkumy provedené přímo v Japonsku mluví podle CzechInvestu o tom, že při úvahách o expanzi uvažuje o Česku každá čtvrtá tamní firma, zatímco o Polsku každá šestá a o Irsku jen každá jedenáctá.