Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Japonci mají robota, který umí rozeznávat víno

  9:16aktualizováno  9:16
Schopnost rozeznat dobré víno od špatného, z malého doušku určit jeho značku a doporučit k ní vhodný sýr je devizou prvotřídních sommeliérů. V Japonsku to nyní dokáže i robot, kterého představila firma NEC System Technologies.

Sommeliéři mohou být zatím klidní. Robot, který umí poznat víno, stojí jako nové auto. | foto: NEC

Nový robot, na němž vědci pracovali dva roky, umí rozpoznat desítky různých vín, sýrů a předkrmů. "Roboti dokážou dnes různé věci... My jsme se ale rozhodli zaměřit na víno, protože nám to připadalo jako opravdová výzva," uvedl k vynálezu Hideo Šimacu, ředitel výzkumné laboratoře společnosti.

Robot je zelenobílý, otáčí hlavou, a když promluví, rozsvítí se mu ústa. "Ochutnávání" však probíhá jinde, díky zařízení vysílajícímu infračervené záření z levé paže robota.

Každé jídlo má svůj unikátní "otisk prstu". Robot využívá tato data k identifikaci zkoumané látky přímo na místě, vysvětlil Šimacu. Když víno identifikuje, oznámí dětským hláskem jeho značku a doplní jednu dvě poznámky k jeho chuti. Navrhne rovněž, jaký pokrm by se k němu nejlépe hodil.

Podle Šimaca by mohl být robot naprogramován tak, aby rozpoznal značky vín, kterým dává přednost jeho majitel. Vzhledem k tomu, že analyzuje chemické složení vína a jídla, může také varovat svého majitele o možných zdravotních rizicích spojených s konzumací příslušného pokrmu, třeba decentně upozornit na jeho tučnost či slanost.

Schopnosti robota mají i jiné uplatnění než při degustaci vína. Když kupříkladu robot dostal k analýze tři zralá, stejně vypadající jablka, dokázal, aniž si kousl, správně určit, které je nejsladší. Sommeliéři se přesto o zaměstnání zatím obávat nemusí.

Z tisícovek vín na trzích dokáže robot rozpoznat pouhých několik desítek. S jejich určováním má také více problémů poté, co je lahev otevřena a víno začne dýchat a podléhat chemickým změnám.

U předmětů, které nezná, dělá robot prý přímo ostudné chyby. Když mu jeden z novinářů dal před senzor svou ruku, identifikoval ji údajně jako slaninu.

Šedesáticentimetrový robot přijde navíc velmi draho. "Koupit si ho by stálo jako nové auto," říká Šimacu. "Chtěli bychom cenu srazit na 1000 dolarů či méně za chuťový senzor, pokud ho máme uvést na trh," dodává Šimacu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Maso vypěstované v laboratoři může být v restauracích za tři roky

Uměle vypěstované hovězí maso nizozemské společnosti Mosa Meat.

Nizozemská společnost Mosa Meat, která před pěti lety jako první na světě představila laboratorně vypěstovaný hovězí...

Firmy dopřávají lidem kvalitnější pracovní pomůcky, hlídají ale plýtvání

Ilustrační snímek

Nízká nezaměstnanost nahrává firmám vyrábějícím pracovní oblečení, boty a ochranné pomůcky. Zhruba šestimiliardový trh...

Každý Čech dluží 161 500 korun. Stát musí splatit celkem 1,714 bilionu

Trezory do banky přibyly až později, o čemž svědčí mj. i to, že firma A. Ippen...

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu korun. Za růstem dluhu...

Najdete na iDNES.cz