Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Japonská miliardová investice u Žatce začala mší

  13:58aktualizováno  19. září 15:54
V žatecké průmyslové zóně Triangle začala nabírat obrysy jedna z největších investic na severu Čech. Japonské konsorcium IPS Alpha zahájilo výstavbu nové továrny na LCD displeje za 2,6 miliardy korun. V továrně najde práci 2000 lidí.

Svěcení v Trianglu - Slavnostní zahájení stavby firmy IPS Alpha Technology v průmyslové zóně Triangle u Žatce. (18. září 2006) | foto: Karel KopáčMF DNES

Stavitelé si pojistili úspěch projektu i na nejvyšších místech. Slavnostní ceremoniál zahájila mše. Z řad politiků nechyběl ministr dopravy Aleš Řebíček, hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc, japonský velvyslanec Hideaki Kumazawa či ředitel IPS Alpha Technology Europe Jukihiro Sató.

„Do konce roku chceme přijmout 100 inženýrů a manažerů, nábor dělnických profesí zahájíme začátkem příštího roku a v dubnu bychom měli mít 400 zaměstnanců,“ řekl Sató. Výrobní linky šesté generace vyprodukují 2,5 milionů kusů davatřicetipalcových displejů s tekutými krystaly ročně, které budou patřit v rychlosti zobrazování a kontrastu k absolutní světové špičce.

Firma podle něj dala přednost výrobě LCD displejů před plazmovými obrazovkami kvůli vyšší kvalitě a nižším nákladům. „Obě mají své výhody, LCD obrazovky jsou však podle nás levnější i lepší,“ uvedl.

IPS Alpha je strategickou aliancí tří renomovaných firem: Hitachi, Panasonic a Toshiba. Výrobu chce společnost spustit v příštím roce, kapacita by měla stačit pro celou Evropu.

Za nejdůležitější investici za dobu existence Ústeckého kraje označil projekt IPS Alpha ústecký hejtman Jiří Šulc (ODS). „Po řadě zahraničních firem zaměřených na automobilový průmyslu nám tato společnost otevírá dveře do moderních technologií třetího tisíciletí,“ řekl.

Upřesnil, že kraj má na vybudování zóny a její podporu 1,8 miliardy korun. „Jde o jedinou strategickou průmyslovou zónu, kterou nutně potřebujeme pro vytvoření nových pracovních míst a celkové hospodářské oživení regionu,“ řekl hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc.

Upozornil v té souvislosti na nutnost vytvoření dostatečného potenciálu vysokoškolsky vzdělaných lidí v technických oborech. „Je proto dobře, že se 25. září otevírá pracoviště strojní fakulty ČVUT v Chomutově. Budu se snažit, aby se technicky zaměřené vysoké školy etablovaly v kraji co nejvíce,“ doplnil.

Obavu o možný nedostatek inženýrů a manažerů projevil i Sató. „Zóna Triangle je dobře umístěna a připravena. Máme však přeci jen obavu, zda se podaří sehnat potřebný počet techniků. Je také důležité, aby dobře fungovalo silniční spojení,“ dodal.

Společnost IPS Alpha Technology je společným podnikem společností Hitachi, Toshiba a Matsushita. Současně s IPS Aplha staví ve stejné lokalitě i společnost Hitachi, která bude od příštího léta vyrábět televizní panely. Rovněž tento výrobce plánuje dva tisíce pracovních míst. - více zde

Původně Ústecký kraj usiloval o to, aby v Triangle postavila svou továrnu automobilka Hyundai, ta se však rozhodla pro severní Moravu.

Přibude i logistické centrum
Prezident IPS Alpha Fumiaki Yonai navíc potvrdil, že těsné blízkosti závodů vyroste i veliké logistické centrum. „Ještě jednáme o tom, kdo a jak zajistí stavbu,“ řekl Yonai.

Odhadované náklady podle něj dosáhnou zhruba 600 milionů korun. Jednání potvrdil i výkonný ředitel Hitachi pro Evropu Stephen Gomersal. Definitivní rozhodnutí o způsobu financování a dalších podrobnostech stavby podle něj padne v říjnu letošního roku.

Logistické centrum by i podle vyjádření budoucího ředitele nové žatecké továrny Jukihira Sató mělo fungovat už na konci příštího léta. Už v červenci by totiž podle zástupců IPS Alpha měla nová továrna začít naplno vyrábět.

„Původně jsme plánovali plnou výrobu až v říjnu. Nakonec se ale vše urychlilo,“ vysvětlil Yukihiro Sató. Za plného provozu bude ze žatecké zóny vyjíždět každé tři minuty kamion. Obrovský počet aut bude k tomu jezdit v opačném směru, protože v nové továrně se budou obrazovky montovat z dílů vyráběných v Japonsku.

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Důležitý a přísně střežený. Bezpečí Zuckerberga stojí miliony dolarů

Mark Zuckerberg mluví o novém vyhledávání jako o dlouhodobém projektu, který se...

Společnost Facebook v loňském roce utratila za ochranu svého šéfa Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů (přes 160...

Státní lesy mají přebytek dřeva, chtějí víc vyvážet do Číny

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Státní podnik Lesy České republiky by chtěl do Číny vyvážet dřevo, kterého je nyní kvůli kůrovcové kalamitě v Česku a...

PPF podala žalobu, chce zvrátit zákaz a koupit bulharskou televizi Nova

Bulharská televizní stanice NOVA

Investiční skupina PPF podala žalobu k bulharskému Nejvyššímu správnímu soudu kvůli červencovému verdiktu místní Komise...

Najdete na iDNES.cz