Japonsko opět směřuje k nulovým úrokům

Snaha pomoci v problémech se zmítající ekonomice země vycházejícího slunce přivedla japonskou centrální banku k radikálnímu rozhodnutí. Podle svého včerejšího oznámení bude Bank of Japan provádět zcela novou měnovou politiku, která by měla zastavit pokles cen a podpořit oslabující ekonomiku země. V důsledku tohoto rozhodnutí budou po téměř dvou letech stlačeny mezibankovní úrokové sazby v Japonsku z 0,15 procenta na takřka nulovou úroveň.

"Japonské ekonomice se nepodařilo vrátit se k udržitelnému růstu. Nyní čelí dokonce hrozbě zhroucení. V důsledku toho došla bankovní rada k rozhodnutí, že ekonomické podmínky si vynucují uvolnění monetární politiky tak drastickým způsobem, který by byl za normálních podmínek nepravděpodobný," zdůvodnilo své rozhodnutí vedení Bank of Japan.

V Japonsku, jež se potýká s problémy bankovního sektoru několik let, již nulové sazby u krátkodobých půjček před rokem a půl existovaly. Loni v srpnu je však centrální banka znovu mírně zvedla na 0,25 procenta a Japonsko od politiky nulových sazeb podle vyjádření ministerstva financí natrvalo ustoupilo.

Jenže před půlrokem se nejsilnější ekonomiky světa, včetně japonské, dostaly do nesnází. A z nich je může dostat právě snížení úrokových sazeb. K tomuto opatření proto přistoupila americká centrální banka, podobně se chtěla zachovat Bank of Japan, i když jí k tomu prostoru již příliš nezbylo.

"Japonci se nechtěli vrátit k politice nulových sazeb přímo, aby neztratili tvář. Zvolili proto jiný postup," domnívá se analytik Citibank Radek Malý. Od včerejška tak nebudou Japonci přímo určovat výši krátkodobých sazeb. Místo toho chce centrální banka nákupem vládních obligací zahltit trh penězi v hotovosti.

Zvýšení likvidity by pak mělo mezibankovní úrokové sazby opět stlačit dolů na nulovou úroveň a ze současných 1,5 procenta by pak měly klesnout i úroky, které japonské banky v průměru nabízejí svým klientům. Uvedený krok by měl napomoci zvýšení zájmu Japonců začít si v bankách půjčovat a společně s plánovaným zvýšením úrovně povinných rezerv komerčních bank rozhýbat ekonomiku země.

Někteří analytici hodnotí postup japonské centrální banky pozitivně. "Jedná se o extrémně agresivní a silný tah," uvedl televizi CNN John Richards z tokijské pobočky Barclays Capital. "Takový krok vítám. Vypadá to, že centrální banka se tak rozhodla dostat na trh peníze, které jsou potřeba," tvrdí i Jošihisa Okamoto, viceprezident Fuji Investment Management.

Jiní analytici jsou však z hlediska možného úspěchu postupu Bank of Japan skeptičtí. "Opatření nebudou mít žádný efekt," domnívá se Micuru Saitó, vrchní analytik Sanwa Securities v Tokiu s tím, že "Bank of Japan musela ukázat, že něco dělá."

Saitó přirovnává japonskou ekonomiku ke kočáru pomalu taženému unavenými koňmi. Ty už nedokáže pobídnout ani práskání biče, ani nabídnutá mrkev od kočího, kterým je centrální banka. "Koně jsou tak unavení, že potřebují operaci. Nestačí pouhý pokus o rychlou nápravu cestou uvolnění monetární politiky," tvrdí japonský analytik.

,