Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Japonsko nevěří přistěhovalcům. Než cizinci, dá práci radši robotovi

  19:58aktualizováno  19:58
Populace Japonska se rok od roku zmenšuje, zemi v současnosti trápí největší nedostatek pracovníků za čtvrt století. Ekonomové už doporučili předsedovi vlády Šinzó Abemu uvolnit přísná imigrační pravidla země. Jeho vláda si ale stále nedá říct a nedostatek pracovních sil raději řeší pomocí robotů.

Robotická recepční nového japonského hotelu (15. července 2015). | foto: AP

Jak uvedlo CNBC, hlavním důvodem, proč Japonsko upřednostňuje roboty  před stálými zahraničními pracovníky, je hluboký důraz na kulturní homogenitu. Třetí největší ekonomika světa ale rychle roste a tamní míra porodnosti klesá. To vedlo k silnému úbytku pracovníků, nižší poptávce spotřebitelů a poklesu cen. 

Abeho vláda nicméně nevěří, že by přistěhovalectví mohlo problém s nedostatkem pracovních sil vyřešit. Navíc se obává, že by imigranti mohli narušit společenský řád země.

Vláda chce proto nedostatek pracovních sil vyřešit informačními technologiemi, umělou inteligencí, ženami a staršími pracovníky. Odborníci se ale této strategie obávají. „Přestože automatizace může zmírnit důsledky poklesu populace, vhodnějším řešením by bylo přijmout více migrantů,“ sdělil svůj názor ekonom ze společnosti Natixis Japan Securities Kohei Iwahara. 

Zahraniční pracovníci jsou žádaní, ale jen na chvíli

„Japonsko chce jen cizince, kteří přijedou pracovat dočasně. Přistěhovalci žádaní nejsou,“ vysvětlil docent z mezinárodní křesťanské univerzity v Tokiu Stephen Nagy. Dočasní pracovníci jsou zapotřebí pro práci v odvětví služeb, výroby, péče o staré lidi i v jiných odvětvích, která jsou postižena nedostatkem pracovních sil. Tokio ale nechce, aby tu tito lidé pracovali natrvalo.

„Tvůrci politiky studovali program německých hostujících pracovníků a dospěli k závěru, že dočasní migranti jsou nejlepší strategií, která by vedla k udržení sociální stability a konsolidované identity,“ vysvětlil Nagy. Vláda se svým postojem snaží zabránit nebo minimalizovat takové migrační problémy, kterým čelí v posledních letech Evropa a další země.

Japonsko přivítalo zahraniční odborníky jen z určitých odvětví, například ze stavebnictví nebo ošetřovatelství. To v posledních letech vedlo k rekordnímu nárůstu cizinců. V roce 2016 jich bylo 2,38 milionu. Cesta k trvalému pobytu ale zůstává stále zavřená. Minulý měsíc Abe oznámil svůj záměr přijmout více kvalifikovaných zahraničních pracovníků. Má to ale jednu podmínku. Omezí se jejich délka pobytu a nebudou je moci doprovázet členové rodiny. 

Získat pracovní povolení je takřka nemožné

„Těžkých bariér jsme se zbavili, například imigračního zákona, ale ty měkké stále zůstávají. Například, aby měli nárok na pracovní vízum, musí žadatelé absolvovat zkoušku v japonštině, což je dost náročné. A protože znalost angličtiny mezi japonskými lidmi zůstává nízká, občané nemusí být vždy s cizinci spokojeni,“ řekl Iwahara.

Vláda udržuje vysokou míru odmítnutí žadatelů o pracovní povolení. Většinou odmítne 99 procent z nich. Země v minulém roce obdržela od žadatelů o azyl téměř 20 tisíc žádostí, ale podle údajů vládních orgánů přijala pouze 20 osob. V roce 2016 to bylo jen o 8 osob více.

„Japonsko přivítalo od roku 1982 méně než 1 000 uprchlíků. Taková nepatrná čísla zbavují zemi jakékoliv dynamiky,“ říká ředitel asijských studií na tokijské univerzitě Temple Jeff Kingston. 

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Další z rubriky

Podezření z úniku dat drtí akcie Facebooku, společnost „zchudla“ o miliardy

Mark Zuckerberg

Cena akcií Facebooku se za poslední dva dny propadla o víc než deset procent. V pondělí společnost odepsala téměř 37...

Venezuela kvůli inflaci škrtne na bankovkách tři nuly

Ve Venezuele vládne chaos, lidé zapalují bankovky v hodnotě sto bolívarů, které...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro nařídil změnu v označení nominální hodnoty bankovek domácí měny bolívar. Kvůli...

Trump se plete: iPhony zkreslují obchodní deficit USA, Čína je nevyrábí

Donald Trump

Americký prezident Donald Trump často ze svého iPhonu posílá tweety, ve kterých tlačí na Čínu, aby udělala něco pro...

Najdete na iDNES.cz