Japonsko nevěří přistěhovalcům. Než cizinci, dá práci radši robotovi

  19:58aktualizováno  19:58
Populace Japonska se rok od roku zmenšuje, zemi v současnosti trápí největší nedostatek pracovníků za čtvrt století. Ekonomové už doporučili předsedovi vlády Šinzó Abemu uvolnit přísná imigrační pravidla země. Jeho vláda si ale stále nedá říct a nedostatek pracovních sil raději řeší pomocí robotů.

Robotická recepční nového japonského hotelu (15. července 2015). | foto: AP

Jak uvedlo CNBC, hlavním důvodem, proč Japonsko upřednostňuje roboty  před stálými zahraničními pracovníky, je hluboký důraz na kulturní homogenitu. Třetí největší ekonomika světa ale rychle roste a tamní míra porodnosti klesá. To vedlo k silnému úbytku pracovníků, nižší poptávce spotřebitelů a poklesu cen. 

Abeho vláda nicméně nevěří, že by přistěhovalectví mohlo problém s nedostatkem pracovních sil vyřešit. Navíc se obává, že by imigranti mohli narušit společenský řád země.

Vláda chce proto nedostatek pracovních sil vyřešit informačními technologiemi, umělou inteligencí, ženami a staršími pracovníky. Odborníci se ale této strategie obávají. „Přestože automatizace může zmírnit důsledky poklesu populace, vhodnějším řešením by bylo přijmout více migrantů,“ sdělil svůj názor ekonom ze společnosti Natixis Japan Securities Kohei Iwahara. 

Zahraniční pracovníci jsou žádaní, ale jen na chvíli

„Japonsko chce jen cizince, kteří přijedou pracovat dočasně. Přistěhovalci žádaní nejsou,“ vysvětlil docent z mezinárodní křesťanské univerzity v Tokiu Stephen Nagy. Dočasní pracovníci jsou zapotřebí pro práci v odvětví služeb, výroby, péče o staré lidi i v jiných odvětvích, která jsou postižena nedostatkem pracovních sil. Tokio ale nechce, aby tu tito lidé pracovali natrvalo.

„Tvůrci politiky studovali program německých hostujících pracovníků a dospěli k závěru, že dočasní migranti jsou nejlepší strategií, která by vedla k udržení sociální stability a konsolidované identity,“ vysvětlil Nagy. Vláda se svým postojem snaží zabránit nebo minimalizovat takové migrační problémy, kterým čelí v posledních letech Evropa a další země.

Japonsko přivítalo zahraniční odborníky jen z určitých odvětví, například ze stavebnictví nebo ošetřovatelství. To v posledních letech vedlo k rekordnímu nárůstu cizinců. V roce 2016 jich bylo 2,38 milionu. Cesta k trvalému pobytu ale zůstává stále zavřená. Minulý měsíc Abe oznámil svůj záměr přijmout více kvalifikovaných zahraničních pracovníků. Má to ale jednu podmínku. Omezí se jejich délka pobytu a nebudou je moci doprovázet členové rodiny. 

Získat pracovní povolení je takřka nemožné

„Těžkých bariér jsme se zbavili, například imigračního zákona, ale ty měkké stále zůstávají. Například, aby měli nárok na pracovní vízum, musí žadatelé absolvovat zkoušku v japonštině, což je dost náročné. A protože znalost angličtiny mezi japonskými lidmi zůstává nízká, občané nemusí být vždy s cizinci spokojeni,“ řekl Iwahara.

Vláda udržuje vysokou míru odmítnutí žadatelů o pracovní povolení. Většinou odmítne 99 procent z nich. Země v minulém roce obdržela od žadatelů o azyl téměř 20 tisíc žádostí, ale podle údajů vládních orgánů přijala pouze 20 osob. V roce 2016 to bylo jen o 8 osob více.

„Japonsko přivítalo od roku 1982 méně než 1 000 uprchlíků. Taková nepatrná čísla zbavují zemi jakékoliv dynamiky,“ říká ředitel asijských studií na tokijské univerzitě Temple Jeff Kingston. 

Autor:

Nejčtenější

V Praze otevírá nevěstinec se silikonovými pannami, inspiruje se cizinou

Realistická silikonová panna Rebeca podniku Naughty Harbor.

Nezávazný sex, který není nevěra. To svým zákazníkům slibuje podnik Naughty Harbor, který ve středu otevřel v Praze....

TEST DNES: V jedné lahvi ochucené vody vypijeme až osmnáct kostek cukru

Ilustrační snímek

Regály v supermarketech se prohýbají pod řadami ochucených vod v PET lahvích. Lidé je kupují ve velkém – lahev denně...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Zaměstnanci Ryanair tvrdí, že museli spát na zemi. Podle firmy to jen hráli

Ryanair

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair dala výpověď šesti zaměstnancům, kteří minulý měsíc zveřejnili...

Další státní podnik si ukrást nenecháme, varovali komunisté vládu

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání prvního zasedání širšího vedení...

Za hazard s majetkem všech občanů označili v pátek komunisté úvahy o možné privatizace části podílu státu ve...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Diktatura se nekoná. Brazilský kapitán však rukavičky nenosí

Nový brazilský prezident Jair Bolsonaro (28. října 2018)

Nový brazilský prezident Jair Bolsonaro vyhrál volby po vyhrocené kampani. Země pod jeho vedením nabírá tvrdší a...

Britský supermarket musí stáhnout vánoční reklamu, byla moc politická

Iceland Banned Xmas Advert 2018

Síť britských diskontů Iceland musela stáhnout svou vánoční reklamu, kterou vytvořila ve spolupráci s Greenpeace....

Odejde Saúdská Arábie z OPEC? Ministr pro energetiku to popírá

Ropný vrt v Bahrajnu. (20. ledna 2016)

V závěru minulého týdne se v médiích objevily zprávy o tom, že Saúdská Arábie údajně zkoumá, co by se mohlo stát, kdyby...

Najdete na iDNES.cz