Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Japonsko nevěří přistěhovalcům. Než cizinci, dá práci radši robotovi

  19:58aktualizováno  19:58
Populace Japonska se rok od roku zmenšuje, zemi v současnosti trápí největší nedostatek pracovníků za čtvrt století. Ekonomové už doporučili předsedovi vlády Šinzó Abemu uvolnit přísná imigrační pravidla země. Jeho vláda si ale stále nedá říct a nedostatek pracovních sil raději řeší pomocí robotů.

Robotická recepční nového japonského hotelu (15. července 2015). | foto: AP

Jak uvedlo CNBC, hlavním důvodem, proč Japonsko upřednostňuje roboty  před stálými zahraničními pracovníky, je hluboký důraz na kulturní homogenitu. Třetí největší ekonomika světa ale rychle roste a tamní míra porodnosti klesá. To vedlo k silnému úbytku pracovníků, nižší poptávce spotřebitelů a poklesu cen. 

Abeho vláda nicméně nevěří, že by přistěhovalectví mohlo problém s nedostatkem pracovních sil vyřešit. Navíc se obává, že by imigranti mohli narušit společenský řád země.

Vláda chce proto nedostatek pracovních sil vyřešit informačními technologiemi, umělou inteligencí, ženami a staršími pracovníky. Odborníci se ale této strategie obávají. „Přestože automatizace může zmírnit důsledky poklesu populace, vhodnějším řešením by bylo přijmout více migrantů,“ sdělil svůj názor ekonom ze společnosti Natixis Japan Securities Kohei Iwahara. 

Zahraniční pracovníci jsou žádaní, ale jen na chvíli

„Japonsko chce jen cizince, kteří přijedou pracovat dočasně. Přistěhovalci žádaní nejsou,“ vysvětlil docent z mezinárodní křesťanské univerzity v Tokiu Stephen Nagy. Dočasní pracovníci jsou zapotřebí pro práci v odvětví služeb, výroby, péče o staré lidi i v jiných odvětvích, která jsou postižena nedostatkem pracovních sil. Tokio ale nechce, aby tu tito lidé pracovali natrvalo.

„Tvůrci politiky studovali program německých hostujících pracovníků a dospěli k závěru, že dočasní migranti jsou nejlepší strategií, která by vedla k udržení sociální stability a konsolidované identity,“ vysvětlil Nagy. Vláda se svým postojem snaží zabránit nebo minimalizovat takové migrační problémy, kterým čelí v posledních letech Evropa a další země.

Japonsko přivítalo zahraniční odborníky jen z určitých odvětví, například ze stavebnictví nebo ošetřovatelství. To v posledních letech vedlo k rekordnímu nárůstu cizinců. V roce 2016 jich bylo 2,38 milionu. Cesta k trvalému pobytu ale zůstává stále zavřená. Minulý měsíc Abe oznámil svůj záměr přijmout více kvalifikovaných zahraničních pracovníků. Má to ale jednu podmínku. Omezí se jejich délka pobytu a nebudou je moci doprovázet členové rodiny. 

Získat pracovní povolení je takřka nemožné

„Těžkých bariér jsme se zbavili, například imigračního zákona, ale ty měkké stále zůstávají. Například, aby měli nárok na pracovní vízum, musí žadatelé absolvovat zkoušku v japonštině, což je dost náročné. A protože znalost angličtiny mezi japonskými lidmi zůstává nízká, občané nemusí být vždy s cizinci spokojeni,“ řekl Iwahara.

Vláda udržuje vysokou míru odmítnutí žadatelů o pracovní povolení. Většinou odmítne 99 procent z nich. Země v minulém roce obdržela od žadatelů o azyl téměř 20 tisíc žádostí, ale podle údajů vládních orgánů přijala pouze 20 osob. V roce 2016 to bylo jen o 8 osob více.

„Japonsko přivítalo od roku 1982 méně než 1 000 uprchlíků. Taková nepatrná čísla zbavují zemi jakékoliv dynamiky,“ říká ředitel asijských studií na tokijské univerzitě Temple Jeff Kingston. 

Autor:


Nejčtenější

Řetězce zveřejnily, kolik platí pokladním, a stejně o ně mají nouzi

pokladní, ilustrační snímek

Výše průměrné mzdy, kterou platí řetězce prodavačům a pokladním, byla donedávna tabu. Předloni ji začal zveřejňovat...

Jak jedí chudé rodiny? Před výplatou o chlebu, po ní pizza a ovoce

Krajíce natřete hořčicí a domácí majonézou, navrch rozdrobte čedar.

Na jídlo a potřeby pro chudé může Česko čerpat 700 milionů korun z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Většina...„Levná“ pracovní síla není levná. Rumuni v Česku vydělávají víc než Češi

Ilustrační snímek

Občané Rumunska, kteří pracují v České republice, mají vyšší průměrnou mzdu než zaměstnanci s českým občanstvím. V...

Japonská společnost se omluvila za zaměstnance, protahoval si pauzu na oběd

Fast food, Japonsko

Japonská městská vodárenská společnost se na tiskové konferenci pro média omluvila za to, že jeden z jejích zaměstnanců...

Návrh rozpočtu EU je pro Česko naprosto nepřijatelný, tvrdí Babiš

Premiér Andrej Babiš (4.6.2018)

Návrh rozpočtu Evropské unie na příští programovací období je pro českou vládu podle premiéra Andreje Babiše (ANO)...

Další z rubriky

Čína stopla reklamy na nápoj, po jehož vypití se dívky vrhaly na vyvolené

Nápoje Sawow

Čínští regulátoři médii zakázali reklamy tchajwanského výrobce nápojů, který se snažil nalákat mladé zákazníky na...

Ve dvou třetinách mořských plodů a soli byly mikroplasty, odhalil test

Mořské plody

Mořské plody a sůl jsou plné mikroplastů. Analýza časopisu dTest je objevila ve dvou třetinách ze 103 zkoumaných vzorků...

Číňan umí zpevnit půdu bez tun betonu, staví i umělé ostrovy

Sü Š'-lung reprezentoval pevninskou Čínu na světovém finále soutěže EY...

Číňan Sü Š’-lung během minulého víkendu přijel do Monaka, aby svou zemi reprezentoval ve finále světové soutěže EY...

Najdete na iDNES.cz