Japonsko se řítí do recese

Japonské hospodářství nenabízí v posledních měsících pěkný pohled. A čerstvá data o druhé nejsilnější ekonomice světa nenaznačují, že by se cokoli měnilo k lepšímu. Míra nezaměstnanosti se v květnu vyhoupla do rekordní výše 4,9 procenta a podle všech ukazatelů padá Japonsko do recese. Po poklesu hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí o 0,2 procenta, se čeká propad i v následujícím období.

"Je téměř jisté, že procházíme fází recese," říká Chris Walker, ekonom z tokijské společnosti Credit Suisse First Boston. Tímto termínem se označuje stav ekonomiky, která zaznamená pokles ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích. O tom, že na zhoršený výkon z počátku roku naváže Japonsko i v období duben-červen, svědčí klíčové hospodářské ukazatele.

Domácnosti utrácely v květnu o 2,6 procenta méně než ve stejném měsíci před rokem. Objem zakázek padesáti největších stavebních firem se meziročně snížil o 17,9 procenta. Počet nově stavěných domů klesá už pět měsíců v řadě.

Premiér země Junichiro Koizumi stojí před nelehkým úkolem. Chce uskutečňovat strukturální ekonomickou reformu, která by ale mohla ještě zvýšit počet nezaměstnaných. O víkendu bude tento problém probírat s prezidentem Spojených států Georgem Bushem.

Ekonomové varují před prováděním restrukturálních reforem, protože bankroty a omezení výroby některých firem zvýší nezaměstnanost a budou nadále tlačit na pokles cen. Japonská vláda je také rozhodnuta pomáhat bankám s jejich špatnými úvěry.

"Nedopustíme finanční kolaps. Pro tyto mimořádné případy máme připravena mimořádná opatření," ubezpečil voliče Koizumi.

Podle mínění bankovních analytiků je obava ze ztráty zaměstnání a budoucích výdělků hlavní příčinou nedostatečné spotřebitelské poptávky. Za to je Koizumi velmi kritizován. Přesto se vyjádřil, že se nehodlá vzdát vládního programu. "Dokud nenastoupíme cestu reforem, bude výkonnost ekonomiky klesat," vzkázal kritikům premiér.

,