Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zbrojař Strnad je v ráži, krouží kolem kunovického výrobce letadel

  16:57aktualizováno  16:57
Jako by nikdy neměl dost. Průmyslník se specializací na vojenskou techniku Jaroslav Strnad kupuje jednu firmu za druhou. Po Tatře, Avii i opravně Job Air by mohl zachraňovat také výrobce letadel Aircraft Industries.

Přihlášené pohledávky za firmou Aircraft Industries zatím činí 48 milionů korun. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Jeho jméno se aktuálně objevuje v souvislosti se slavnou tuzemskou fabrikou, tentokrát na výrobu letadel – Aircraft Industries, někdejší Let Kunovice. Firma, kterou vlastní ruský těžební holding UGMK, aktuálně čelí insolvenčnímu řízení.

„Zástupci Czechoslovak Group oslovili před dvěma týdny ruského majitele UGMK, co vím, tak zatím bez úspěchu,“ uvedl zdroj z okolí společnosti. O zájmu Strnadovy skupiny o někdejší Let Kunovice se spekuluje také v zákulisí Svazu českého leteckého průmyslu.

Sám Strnad však odmítl, že by s Rusy jednal. „V Rusku jsem nebyl, ani jsem s ruskými majiteli nejednal,“ uvedl Strnad. Také otázku případného zájmu o leteckého výrobce komentovat více nechtěl. „Neznáme stav podniku. V tuhle chvíli nemá cenu se blíže vyjadřovat,“ dodal zbrojařský magnát.

Zástupci společnosti Aircraft Industries se k tomu oficiálně do uzávěrky nevyjádřili, stejně jako ruský vlastník.

Na druhou stranu firma Aircraft Industries nyní čelí insolvenčnímu návrhu Aera Vodochody, má řadu dluhů po splatnosti a pro ruského majitele výroba v Česku určená z velké části právě pro ruský trh není zrovna zisková. Zatím se přihlásili celkem tři věřitelé s celkovými pohledávkami po splatnosti za 48 milionů korun. Soud bude rozhodovat o úpadku v příštích dvou týdnech, klíčové bude, zda se k návrhu přidají financující banky.

Známé firmy v problémech

A právě známé firmy s dlouhou historií, ideálně v problémech, to je tradiční potrava pro agilního Strnada, který se umí v prostředí insolvencí dobře pohybovat. Po kopřivnické Tatře, kterou z exekuce vykoupil před třemi lety, před několika týdny přidal další známou zbídačenou značku Avia.

Kromě toho jen o několik dní dříve jeho skupina Czechoslovak Group (dříve Excalibur) ovládla naopak úspěšnou pardubickou radarovou společnost Retia, nakupovala také na Slovensku.

V insolvenci Strnad naposledy ovládl mošnovskou opravnu letadel Job Air Technic, která je v úpadku od roku 2014. V rámci ní nejdříve jeho společnost Dako správci dodala provozní financování, později dokázal usmířit rozhádané věřitelské banky Českou spořitelnu a Českou exportní banku a opravny převzal v rámci reorganizačního plánu. Tím vytlačil ze hry ruského továrníka Eduarda Tarana, s jehož vstupem původně reorganizační plán počítal.

„Společnost Job Air Technic se již stala součástí naší skupiny. V řádu několika týdnů by soud měl splnění reorganizačního plánu formálně potvrdit, čímž dojde k ukončení insolvenčního řízení,“ uvedl Strnad.

Právě ovládnutí leteckých opraven přiživuje zvěsti o svém zájmu o kunovického výrobce známých dopravních letadel L-410. Spojení výroby se servisním centrem je docela logické. Navíc nejdůležitějším zákazníkem Job Airu je ruský Aeroflot, kam historicky zamířilo nejvíce kunovických L-410.

Fotogalerie

„Prioritou není růst za každou cenu, ale stabilizace podniků, které ve skupině máme. To znamená na prvním místě získat do nich kvalitní management a pak je začít dále rozvíjet,“ odpovídá v obecné rovině Strnad, který ale už dříve uvedl, že chce zachraňovat unikátní výrobní kapacity.

Pokud se Aircraft Industries bude skutečně prodávat, je dost možné, že si to o něj Strnad rozdá se společností Aero Vodochody, která nyní kunovickou firmu do úpadku tlačí. Aero s Letem historicky spolupracuje na řadě projektů. Jeho zástupci už dříve naznačili, že by se na záchraně výroby na jižní Moravě Aero mohlo podílet.

Strnad však řeší i méně příjemné starosti. Minulý týden před soudem stanuli manažeři jeho firmy kvůli skladování min ve Vrběticích.

Rozsudek zatím nepadl, znalci se u soudu neshodli, jestli šlo o zakázané miny, jak tvrdí obžaloba, či nikoliv. „Kauza je nesmyslná, nikdo nebude úmyslně riskovat osud svůj a osud firmy s miliardovým obratem kvůli munici v hodnotě pod tisíc korun. Stojíme za našimi lidmi,“ má jasno Strnad.
Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Kdo zachrání chřadnoucí Vítkovice? Firma hledá nového investora

Vítkovice Steel se začalo dařit, což se projevilo v nových investicích. (24....

Společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) ze skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka...

Oetker před 100 lety způsobil revoluci v pečení. Vynalezl prášek do pečiva

Výroba německé společnosti Dr. Oetker v roce 1937 na obrazu malíře Carla...

Před sto lety, 10. ledna 1918, zemřel německý podnikatel August Oetker, zakladatel rodinné firmy Dr. Oetker. Původem...

ČEZ si dělá, co chce. Zástupce malých Šnobr vytáhl proti státnímu molochu

Z domů na okraji Týna nad Vltavou jsou chladicí věže nepřehlédnutelné. Snímek...

Stát jako hlavní akcionář rezignoval na to, co se ve firmě děje, říká investor Michal Šnobr. Vedení polostátního...

Najdete na iDNES.cz