Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jde o platy? Zákon je hotový za hodiny

  1:00aktualizováno  1:00
Politici během posledních dvou dnů ukázali, jak dokážou být výkonní. Na schválení zákona, podpis prezidenta a jeho vydání ve sbírce zákonů jim stačilo 30 hodin. Bylo třeba zastavit povinné zveřejňování výdělků přibližně tisícovky vedoucích manažerů ze 135 firem, které mají akcie na trhu.

Například akcionáři ČEZ nebo Českého Telecomu by se dozvěděli, kolik mají na výplatní pásce nejvyšší šéfové. - více zde

Aby se tak nestalo, což si přáli zejména zákonodárci z ODS, bylo třeba urychleně schválit v Senátu změnu zákona, který už v březnu prošel Sněmovnou, a vydat osmistránkový zákon ve sbírce listin dříve, než přijde pondělí. Pak by totiž bylo pozdě. Šéfové by museli platy odkrýt pod hrozbou milionových pokut.

Akce se rozjela ve čtvrtek ráno, kdy se zákon s požehnáním poslanců dostává poprvé k senátorům. Dají ho na první místo programu a vzápětí ho odhlasují.

V deset hodin dopoledne odchází  Jan Knotek z organizačního odboru Senátu do blízké Sněmovny, jde pěšky, s deskami v ruce, uvnitř nový zákon s podpisem šéfa Senátu Přemysla Sobotky. Jeho role končí předáním zákona na legislativním odboru Sněmovny.

"Při hlasování senátorů už se souběžně připravoval dopis pro předsedu Sněmovny. Ostatně i jindy zákon odneseme do Sněmovny tentýž den, kdy se schválí," říká. Teď to byla otázka půlhodiny.

Legislativní odbor Sněmovny je centrem dalšího dění, tamní lidé k horkému zboží přidávají nutné formality, načež zákon kolem jedenácté podepisuje předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek. Ve dvě hodiny odpoledne osobně šéf legislativního odboru Petr Kymlička nasedá do auta a odjíždí na jižní Moravu, kde je toho času na návštěvě prezident Václav Klaus s chotí.

Putování ve stopách prezidenta nese své plody, aktéři se setkají v Brně, kde v podvečer Klaus udělí autogram. Ještě však není vyhráno. Kymlička se vrací do Prahy a druhý den zrána posílá zákon na Úřad vlády, aby na něj přidal svůj podpis i novopečený premiér Jiří Paroubek.

U něj se vše na půl dne zadrhne, premiér jezdí po ministerstvech, kde uvádí do křesel staronové ministry. Že má podepisovat zákon, ještě dopoledne neví, informovanější jsou v tiskárně u stojících rotaček.

"Čekáme jen na premiérův podpis," říká kolem jedenácté dopoledne Jiří Teubner, šéf tiskárny ministerstva vnitra, která zákony tiskne. Tento přitom předběhl jiný zákon, který byl na řadě, to se však stává častěji.

Mezitím ještě text prochází redakcí na ministerstvu vnitra. "Před podpisem se rozjela mašinerie korektur a spolupráce s tiskárnou. Šlo to poměrně rychle," říká Petr Vorlíček z tiskového odboru ministerstva.

Před druhou hodinou odpolední Paroubek jako poslední instance parafuje zákon také a tisk se rozjíždí. Ve čtyři hodiny odpoledne už v tiskárně zvedá telefon jen vrátný. "Pan ředitel mi tu nechal nějaké zákony pro případné zájemce," říká. V pondělí už půjde koupit za 17 korun 50 haléřů ve specializovaných obchodech nebo stáhnout z internetu.

"Normální taková rychlost není," komentuje situaci zaměstnanec Sněmovny, obeznámený s celou akcí. "Ale když jsou všichni účastníci procesu ochotni provést věc obratem, není nic, co by tomu bránilo," dodává. To, že se spěchá, bylo všem osloveným úředníkům jasné. Nikdo však nechtěl říct, kdo" akci blesk" zadal. Vítr vane ze Sněmovny a od vlivných manažerů firem.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Přeplněné koleje a dlouhé čekací listiny. Studentům se komplikuje ubytování

Olomoucké vysokoškolské koleje nabízejí 4550 míst. Na snímku je jeden z pokojů...

Navzdory tomu, že na české vysoké školy momentálně nastupují nejslabší populační ročníky za více než třicet let,...

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...Najdete na iDNES.cz