Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jde o platy? Zákon je hotový za hodiny

  1:00aktualizováno  1:00
Politici během posledních dvou dnů ukázali, jak dokážou být výkonní. Na schválení zákona, podpis prezidenta a jeho vydání ve sbírce zákonů jim stačilo 30 hodin. Bylo třeba zastavit povinné zveřejňování výdělků přibližně tisícovky vedoucích manažerů ze 135 firem, které mají akcie na trhu.

Například akcionáři ČEZ nebo Českého Telecomu by se dozvěděli, kolik mají na výplatní pásce nejvyšší šéfové. - více zde

Aby se tak nestalo, což si přáli zejména zákonodárci z ODS, bylo třeba urychleně schválit v Senátu změnu zákona, který už v březnu prošel Sněmovnou, a vydat osmistránkový zákon ve sbírce listin dříve, než přijde pondělí. Pak by totiž bylo pozdě. Šéfové by museli platy odkrýt pod hrozbou milionových pokut.

Akce se rozjela ve čtvrtek ráno, kdy se zákon s požehnáním poslanců dostává poprvé k senátorům. Dají ho na první místo programu a vzápětí ho odhlasují.

V deset hodin dopoledne odchází  Jan Knotek z organizačního odboru Senátu do blízké Sněmovny, jde pěšky, s deskami v ruce, uvnitř nový zákon s podpisem šéfa Senátu Přemysla Sobotky. Jeho role končí předáním zákona na legislativním odboru Sněmovny.

"Při hlasování senátorů už se souběžně připravoval dopis pro předsedu Sněmovny. Ostatně i jindy zákon odneseme do Sněmovny tentýž den, kdy se schválí," říká. Teď to byla otázka půlhodiny.

Legislativní odbor Sněmovny je centrem dalšího dění, tamní lidé k horkému zboží přidávají nutné formality, načež zákon kolem jedenácté podepisuje předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek. Ve dvě hodiny odpoledne osobně šéf legislativního odboru Petr Kymlička nasedá do auta a odjíždí na jižní Moravu, kde je toho času na návštěvě prezident Václav Klaus s chotí.

Putování ve stopách prezidenta nese své plody, aktéři se setkají v Brně, kde v podvečer Klaus udělí autogram. Ještě však není vyhráno. Kymlička se vrací do Prahy a druhý den zrána posílá zákon na Úřad vlády, aby na něj přidal svůj podpis i novopečený premiér Jiří Paroubek.

U něj se vše na půl dne zadrhne, premiér jezdí po ministerstvech, kde uvádí do křesel staronové ministry. Že má podepisovat zákon, ještě dopoledne neví, informovanější jsou v tiskárně u stojících rotaček.

"Čekáme jen na premiérův podpis," říká kolem jedenácté dopoledne Jiří Teubner, šéf tiskárny ministerstva vnitra, která zákony tiskne. Tento přitom předběhl jiný zákon, který byl na řadě, to se však stává častěji.

Mezitím ještě text prochází redakcí na ministerstvu vnitra. "Před podpisem se rozjela mašinerie korektur a spolupráce s tiskárnou. Šlo to poměrně rychle," říká Petr Vorlíček z tiskového odboru ministerstva.

Před druhou hodinou odpolední Paroubek jako poslední instance parafuje zákon také a tisk se rozjíždí. Ve čtyři hodiny odpoledne už v tiskárně zvedá telefon jen vrátný. "Pan ředitel mi tu nechal nějaké zákony pro případné zájemce," říká. V pondělí už půjde koupit za 17 korun 50 haléřů ve specializovaných obchodech nebo stáhnout z internetu.

"Normální taková rychlost není," komentuje situaci zaměstnanec Sněmovny, obeznámený s celou akcí. "Ale když jsou všichni účastníci procesu ochotni provést věc obratem, není nic, co by tomu bránilo," dodává. To, že se spěchá, bylo všem osloveným úředníkům jasné. Nikdo však nechtěl říct, kdo" akci blesk" zadal. Vítr vane ze Sněmovny a od vlivných manažerů firem.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Najdete na iDNES.cz