Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Je vám pětatřicet? Začněte šetřit na důchod, jinak budete žít za 5 tisíc

  • 1099
Politici napravo i nalevo by měli říct pravdu: Dnešní třicátník, který chce žít v důchodu důstojně, si musí začít spořit na stáří. Penze člověka s průměrnou mzdou bude odpovídat zhruba pěti tisícovkám.

Je vám pětatřicet let? Do důchodu vám zbývá už jen 360 výplat. A když si začnete každý měsíc odkládat tisícovku, na "klidné stáří" budete mít 360 tisíc. Na první pohled příjemná suma znamená, že kdybyste každý měsíc v penzi utratili deset tisíc, vystačí vám úspory na tři roky.

Lidé si musí spořit, říká už i ČSSD

Přitom nepůjde jen o nějaké přilepšení navíc, ale možná o hlavní zdroj obživy – ať už dnes berete sebe vyšší mzdu, v penzi na tom budou pravděpodobně všichni stejně. Budou muset hospodařit s důchodem, který sice dnes nevypadá špatně (přibližně 13 000 korun pro toho, kdo bral průměrnou mzdu 23 500 korun), ale horší je to v přepočtu na dnešní peníze. Částka odpovídá zhruba pěti tisícům.

Na penzi si přitom v Česku spoří zhruba polovina lidí v této věkové skupině a mnohdy třeba jen 300 korun. Což při tříprocentním zhodnocení v penzijním fondu znamená, že při odchodu do důchodu budou mít zhruba 120 tisíc korun.

"A teď si to vydělte dobou, jakou chcete v důchodu žít. Obvyklých dvacet let? Tak to máte pětistovku měsíčně ke státnímu důchodu. Co si za to člověk koupí?" říká ekonom Miroslav Zámečník.

Na Západě si lidé odkládají desetinu platu

Podle něj je v západním světě běžné, že si lidé odkládají nejméně desetinu platu. "Ovšem už od první výplaty, aby tam za těch třicet pětatřicet let něco bylo. Když si spočítáte, že si takto z průměrného platu odložíte dva tisíce měsíčně, ke státní penzi si pak budete moci dopřát navíc čtyři tisíce měsíčně. Nic moc, ale je to minimální základ," radí ekonom.

"Nikdo nemyslí na to, že věk dožití se prodlužuje a s ním i doba aktivního stáří," přidává se Jan Přib, expert na důchody z ministerstva práce a sociálních věcí.

I když taková varování berou mladí lidé vážně, odkládat tisícovky není snadné. "Kde na to mám vzít? Splácíme hypotéku 15 tisíc měsíčně, máme čtyřleté dítě, platím si životní pojistky a plat mám tabulkový, tak kde bych vzala ještě další tři tisíce?“ ptá se zdravotní sestra Alice Hrušková z Prahy. Podobnou otázku řeší všichni lidé z její generace, která je kvůli pozdnímu mateřství a hypotékám extrémně finančně zatížená.

"Ten argument, že na to někdo nemá, neberu: kolik vás stojí cigarety? A kolik kino, zábava, sport? Za alkohol, tabák a narkotika Češi v roce 2008 vydali 7,6 procenta měsíčních příjmů,“ říká Petr Brousil z Penzijního fondu České pojišťovny.

Lidé nepřemýšlí o rezervách na zdraví

Ze tří příkladů různě starých lidí, jimž odborníci MF DNES spočítali, jaký budou mít důchod, vyplynulo, že nad tím, jak se na důchod finančně zabezpečit, nepřemýšlí žádný.

"Nejvíc mě překvapilo, že při výčtu životních nákladů, s nimiž počítají, nikdo nezmínil zdraví. Přitom je téměř jisté, že to bude významná položka," říká Brousil. Má pravdu: dnešní spoluúčast ve zdravotnictví se podle odhadů bude muset do té doby zhruba zdvojnásobit, takže za léky a lékaře dá dnešní třicátník v důchodu zhruba deset tisíc ročně.

Skoro se zdá, že Češi spoléhají na to, že se stane zázrak. Nebo že vyhrají ve sportce. Tam je však pravděpodobnost zisku hlavní ceny jedna ku čtrnácti milionům. Že dnešním třicátníkům nebude stačit státní penze, je stoprocentní.

Spoříte si na stáří? Proč, kolik a jakým způsobem?Pište na vyjadretese@mfdnes.cz

Rady pro spoření na penzi

Za prvé: Podívejte se na důchodové spoření "od konce" – nejprve si naplánujte, kolik peněz chcete mít, abyste vyrovnali propad mezi dnešní výplatou a budoucím důchodem. Podle toho si odkládejte měsíční částky na spoření.

Za druhé: Nespoléhejte jen na spoření v penzijních fondech. Existují i výhodnější formy zajištění na stáří – pro náročnější investice do akcií, pro méně náročné například stavební spoření. Další variantou je nákup domu či pozemku, které později prodáte.