S novými návrhy k penzijní reformě přišly Věci veřejné. Požadují, aby vklady do jednoho z penzijních fondů byly plně garantovány státem a aby penzijní společnosti neznali jména klientů.

S novými návrhy k penzijní reformě přišly Věci veřejné. Požadují, aby vklady do jednoho z penzijních fondů byly plně garantovány státem a aby penzijní společnosti neznali jména klientů. | foto: ČTK

Jeden penzijní fond musí být plně garantovaný státem, požadují VV

  • 366
S novou podmínkou jdou do koaličních jednání o penzijní reformě Věci veřejné. Požadují, aby vklady do jednoho z fondů, který by směl kupovat jen české a zahraniční státní dluhopisy, byly stoprocentně garantované státem. Penzijní společnosti navíc podle dalšího návrhu VV nemají znát jména svých klientů.

"Otevíráme těmito návrhy další kolo koaliční debaty, která nás o penzijní reformě čeká. Chceme být garantem sociální citlivosti prováděných reforem," oznámili na tiskové konferenci poslanci Věcí veřejných Vít Bárta, Michal Babák a Radim Vysloužil.

Státem plně garantovaný fond by podle nich bylo možné naplnit dluhopisy z více částí světa, nejen z Česka. Podmínkou ovšem je, že by to byly země, které mají stejný nebo vyšší rating než Česká republika. Tím by se diverzifikovalo riziko, že se fond v případě finančních problémů v některé části světa zhroutí. Autorem návrhu je ekonom Jan Švejnar, který VV radí s důchodovou reformou.

 "Samozřejmě by tento fond nemohl nakupovat řecké dluhopisy," řekl Bárta. I tak ale Věci veřejné chtějí, aby v případě krachu správce fondu měl daňový poplatník plné garance svých peněz od státu.

Penzijní fondy by neměly vědět, čí peníze spravují, aby neutrácely za reklamu, navrhují Věci veřejné

Poslanec Michal Babák představil další z návrhů VV - "blind trust". Zatímco lidé by věděli, do jakého typu fondu a do které penzijní společnosti peníze vkládají, firmy by své klienty jmenovitě neznaly. Takový systém by měl zabránit tomu, aby penzijní společnosti utrácely vložené peníze za reklamu při "nahánění" dalších klientů.

Takový systém by podle odhadu VV stál asi 800 milionů korun ročně. Zatím ale není jasné, kdo by ho spravoval, zda by to byla třeba Česká správa sociálního zabezpečení či Česká pošta.

O podobě reformy se politici budou bavit na setkání špiček koalice. Věcem veřejným takový formát vyhovuje více než jednání ministrů přes ekonomické záležitosti, protože se takzvané K9 může účastnit právě Bárta a šéfka poslaneckého klubu Karolína Peake, zatímco na poradu ekonomických ministrů by za ně chodili pouze ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský a ministr dopravy Radek Šmerda.

"Nepředkládáme vlastní koncepci komerčního pilíře. Máme pouze ambice z pozice koaličního partnera stanovovat určité limity, které jsou z hlediska sociální citlivosti komerčního pilíře pro nás zásadní," prohlásil Bárta.

,