Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Jednoduché teploměry měří horečku nejlépe

  • 45
Od loňského roku se nesmí v Evropské unii prodávat klasické rtuťové teploměry, protože jedovatá rtuť zatěžuje životní prostředí. Nahradila je řada teploměrů různých typů. Ne všechny jsou tak spolehlivé, jako byly "staré dobré" skleněné teploměry s rtutí.

Ukázal to test, který pro MF DNES zpracoval Český metrologický institut (ČMI) v Praze. Zahrnuli jsme do něj šestnáct lékařských teploměrů – digitální, bezrtuťové, ušní a čelní, teploměr v dudlíku i jednoduchou "rychloběžku".

Pouze devět z nich prokázalo, že při nemoci odvedou dobrou službu. Kromě digitálních, které stojí zhruba od 60 do 250 korun, se velmi dobře osvědčily dva teploměry, za které jsme zaplatili pár korun – "papírové" NexTemp a TraxIT v testu porazily mnohonásobně dražší přístroje.

teploměr
Test teploměrů

Jak v testu dopadly jednotlivé teploměry se podívejte zde

Velmi dobře testem prošla celá skupina jednoduchých teploměrů digitálních (číselnou stupnici nahrazuje digitální údaj na malém displeji), skleněných s kapalnou kovovou náplní, která nahrazuje rtuť, i teploměrů se změnou fáze, reagujících na změnu teploty změnou barvy. Manipulace je jednoduchá a měří správně, s maximální odchylkou jedné desetiny stupně.

Ve druhé testované skupině byly infračervené teploměry ušní nebo čelní. Měří tepelnou energii vyzařující z povrchu lidského těla, na základě vnitřního algoritmu pak přepočítávají "správnou teplotu", jež se pak objeví na displeji.

"A tady je hlavní kámen úrazu. Ten přepočet je velmi problematický a ani odborníci se nedokážou shodnout na správné metodice," vysvětluje Radek Strnad z Českého metrologického institutu. "Neexistuje žádný obecný způsob, jak zjistit, zda teploměr měří správně. Předpisy proto nařizují, aby výrobce na vyžádání poskytl způsob nastavení, abychom mohli správnost měření ověřit."

ČMI oslovil s takovou žádostí všechny výrobce. "Jen jeden vyjádřil ochotu dokumentaci předat, ale ani za tři týdny se mu to nepodařilo, ostatní výrobci nám ani neodpověděli."

Rozdíly až půldruhého stupně

Když jsme se povinné dokumentace od výrobců nedočkali, rozhodli jsme se pro vlastní klinický test. Stále na půdě Českého metrologického institutu pod dohledem odborníků. Všech šest infračervených teploměrů na sobě vyzkoušelo pět zdravých osob (muži i ženy ve věku 24 až 52 let). V intervalu 15 minut si měřili teplotu a porovnávali ji s první skupinou digitálních teploměrů, u nichž byla správnost měření prověřena laboratorními testy.

Výsledek? U někoho měřily správně, u jiných ne. Odchylky od správné teploty byly v řádu několika desetin, ale i celých stupňů. Příklad: Stejný člověk, stejná teplota těla – jeden teploměr přitom ukáže o 1,6 stupně Celsia více než druhý.

"Potvrdily se tak naše zkušenosti z testování těchto teploměrů – tak 20 až 30 procent nevychází dobře," říká Radek Strnad.

Znamená to, že za rtuťové neexistuje žádná kvalitní náhrada? "Existuje, nextempy. Ty jsou skvělé," chválí Josef Vojtíšek z ČMI teploměry, které jsme do testu zařadili spíš jen pro zajímavost, protože jsme jim moc nevěřili.

"Tyto teploměry mají desetinovou přesnost. Když se nás ptají nemocnice, co si koupit, doporučujeme právě ty. Pacient dostane při nástupu do nemocnice teploměr v podobě nalepovacího pásku, po dobu pobytu si s ním měří teplotu a při odchodu ho zahodí."


Prémiové testy