Jedny z největších kasáren ožívají výrobou

  13:42aktualizováno  13:42
V areálu, kde dříve dusaly kanady vojáků, budou za pár měsíců pracovat stovky lidí. Příchod velké firmy a začátek nové éry totiž hlásí jedny z největších bývalých tuzemských kasáren, v Janovicích na Klatovsku. Začala zde výstavba závodu německé společnosti Olho, která bude vyrábět přístrojové desky pro velké automobilky.
Janovice

Janovice - Starosta Janovic Michal Linhart (vlevo) předal na podzim 2004 symbolický klíč od kasáren jednateli společnosti Develop - start. | foto: Jiří BervidaMF DNES

"Díky velkému množství zakázek, které se nám daří získávat, by mělo v Janovicích pracovat na 180 lidí. To je více než jsme původně předpokládali," říká Lothar Friederich Oleff ze společnosti Olho.

Ta dodává části třeba pro značky Mercedes, Škoda, Volkswagen či BMW.

Právě vstup významného investora do janovických kasáren patří k nejvýznamnějším krokům při oživování někdejších armádních areálů. "Podnik by měl být hotov v říjnu, začít se zkušební výrobou chce Olho už před koncem roku. Na leden 2006 je v plánu běžný provoz," uvádí Ivan Petrů, jednatel společnosti Develop Start, která se o janovická kasárna stará.

O práci v novém podniku je velký zájem. "V kraji skončilo v minulosti velké množství menších podniků, třeba zemědělských s přidruženou výrobou. Jakmile se rozkřiklo, že do Janovic míří nový výrobce, začaly se nám a místnímu úřadu scházet žádosti o informace," konstatuje Ivan Petrů.

Janovický úřad proto začal shromažďovat žádosti o práci a ve spolupráci s developerskou firmou je předává německé společnosti. "Už teď je žádostí několik set, určitě budou dobrým východiskem k tomu obsadit celou řadu pracovních míst," dodává Petrů.

Plány firmy Olho však jednou továrnou nekončí. Je možné, že v Janovicích postaví také podnik na výrobu elektroniky pro automobily. "Firma navíc do Janovic přitáhla své dodavatele, kteří pro ni vyrábějí. To přinese další pracovní místa," připomíná Ivan Petrů.

Develop Start navíc ví o dalších firmách, které mají zájem v janovickém areálu podnikat ve velkém. "Jednáme se zájemci o výstavbu závodu na zelené louce," sděluje jednatel.

"Areál by se však měl také stát i místem, kde najdou lidé domov. Je logické stavět zde byty. I to připravujeme," doplňuje Ivan Petrů.

Areál o ploše 48 hektarů se 120 budovami převzalo od armády město. Kasárna si pak na třicet let pronajala plzeňská inženýrská firma Develop Start. Ta hradí veškeré náklady na provoz a stará se o využití areálu.

Kromě německé společnosti Olho, která se stane největším místním podnikem, podnikají už v areálu například firmy zaměřené na dřevovýrobu, výrobu hraček či tiskárenské služby.

Autoři:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

I čokoláda je superpotravina. Česká firma ji dodává do Švýcarska

Výroba v pražské společnosti Iswari

O borůvkách či šípku se mluví jako takzvaných superpotravinách. Podle Františka Lomského, spolumajitele české firmy...

Češi si připlatí i za další značku piva, ceny zvyší také Bernard

Stanislav Bernard

Rodinný pivovar Bernard z Humpolce od 29. října zdraží svá piva. Cenu sudového moku zvýší v průměru o 70 haléřů,...

Starbucksu se v západní Evropě nedaří, společnost prodá stovky provozoven

Kavárna Starbucks na letišti v americkém Los Angeles

Americká společnost Starbucks prodá své kavárny ve Francii a zemích Beneluxu dlouholetému partnerovi z Mexika, firmě...Najdete na iDNES.cz