Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jedovatá vůně domova

  10:00aktualizováno  10:00
Používáte doma osvěžovače vzduchu? Spolu s vůní dýcháte i koktejl chemických látek, z nichž některé jsou rakovinotvorné. Upozornila na to studie EU a potvrdil to i test MF DNES.

Chcete se zbavit tabákového kouře nebo pachů z kuchyně či toalety? Vadí vám, že vaše auto není dost voňavé? Snadná pomoc. Obchody nabízejí řadu prostředků, které vás mají od nepříjemných pachů osvobodit.

Gelové osvěžovače, interiérové deodoranty ve sprejích, tekuté parfémy, některé opatřené ventilátorem k rychlejšímu šíření vůně... I tu si můžete vybrat. Je libo levanduli, vanilku, cedr, kapradí nebo prostou lesní či mořskou vůni? Všechno je k mání.

Veškeré tyto prostředky, ač rozdílné, mají jedno společné - pachy neodstraňují, jen je zakrývají silnějším parfémem. Vypouštějí do vzduchu další látky, aniž potlačují ty, které vám vadí. Jaké jsou to vůbec látky?

Kromě vonných složek, mezi nimiž jsou i nechvalně proslulé musk sloučeniny, je to bohužel také benzen, toluen, xyleny nebo styren. Prokázaly to analýzy, které pro MF DNES zpracovali v Ústavu chemie a analýzy potravin Vysoké školy chemickotechnologické v Praze.

JAKÉ ŠKODLIVINY UVOLŇUJÍ
(výsledky podle výrobků)
Gely
Elektrické osvěžovače, spreje
Osvěžovače do auta, různé
"Všechny tyto látky mají prokazatelně nežádoucí účinek na lidské zdraví a pro všechny je typická inhalační expozice. Škodí tedy nejvíc tehdy, když jsou vdechovány," vysvětluje toxikolog Karel Bláha z ministerstva životního prostředí.

Jak moc mohou člověku uškodit, se však odborníci zdráhají říct. Potřebovali by k tomu přesná čísla a ta náš test nezjišťoval. "Velikost rizika je pochopitelně dána nejen toxicitou látky, ale i přijatým množství," říká Jana Hajšlová, která analýzy vedla.

"Otázkou je, jaké riziko představuje pro člověka vdechování bohatého koktejlu syntetických látek, které byly v přípravcích prokázány."

To už je ale otázka pro někoho jiného. Když koncem listopadu přišla zpráva o evropské studii, která prokázala, že osvěžovače vzduchu uvolňují škodlivé látky, zadal hlavní hygienik Michael Vít Státnímu zdravotnímu ústavu úkol vypracovat na toto téma odbornou studii.

Výmluvné výsledky
Výsledky, které jsme naměřili v laboratořích, jsou i bez konkrétních čísel dostatečně výmluvné. Jedenáct z 23 testovaných výrobků prokazatelně uvolňovalo benzen, který Světová zdravotnická organizace považuje za prokázaný lidský karcinogen.

Některé vylučovaly toluen, xyleny, styren, naftalen a další škodliviny. Pochopitelně u některých výrobků více, u jiných méně, u některých vůbec. "Asi nejvíce závažné je zjištění obsahu benzenu v některých výrobcích. Tato látka negativně ovlivňuje krvetvorbu v kostní dřeni a je doloženo, že může vyvolat určité druhy leukemie," uvádí profesorka Hajšlová.

"I když přítomnost stop benzenu v okolním ovzduší nelze úplně vyloučit, navyšování obsahu této škodliviny komerčními přípravky je skutečně nepřijatelné."

Legislativní vakuum
Nikdo z lidí, kteří se snaží svůj domov provonět umělými vůněmi, určitě netuší, že používá výrobky, které neprošly nikdy žádnou toxikologickou studií. Jejich účinky na zdraví nebyly prověřeny.

Pro tyto produkty totiž neexistují žádné normy. Kromě směrnice o obecné bezpečnosti výrobků. Ta ale jen velmi vágně říká, že výrobce musí na trh dodávat bezpečné výrobky. Jak ale posoudit, zda jsou bezpečné, když není s čím srovnávat?

"Není žádná norma, která by určovala, kolik maximálně může být v bytě té či oné látky," vysvětluje Jitka Sosnovcová ze Státního zdravotního ústavu. "Taková norma existuje jen pro průmyslovou činnost." Na člověka, který je expozicím vystaven osm hodin, předpisy pamatují, na toho, kdo je působení chemikálií vystaven trvale, už ne.

CO JE CO
Benzen. Prokázaný lidský karcinogen. Negativně ovlivňuje krvetvorbu v kostní dřeni a je dokázáno, že může vyvolat určité druhy leukemie. Vyskytuje se i v cigaretovém kouři, uvolňuje se z výfukových plynů.
Toluen. Silně neurotoxický aromatický uhlovodík.
Xyleny, styren. Jsou to potencionální lidské kancerogeny.
Musk sloučeniny. Syntetické analogy pižma se používají do kosmetických a čisticích prostředků. Některé jsou podezřelé z toho, že mají škodlivý vliv na reprodukční systém.
PAU. Polycyklické aromatické uhlovodíky. Uvolňují se při spalování benzinu, nafty, uhlí nebo různých odpadků. Jsou jednou z hlavních rizikových složek tabákového kouře. Řada z těchto látek je karcinogenní, nejvýznamnější a nejsledovanější z nich je benzo(a)pyren.

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Pozor na žárovky zdarma od prodejců energií. Poté za ně chtějí majlant

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Začíná to vždy stejně. U dveří se objeví člověk, který nabízí výhodnějšího dodavatele energií. A jako bonus přidává...

Dvojí kvalita potravin je problém jen cizích výrobců, tvrdí šéf komory

Ilustrační snímek

Problém dvojité kvality potravin se podle prezidenta Potravinářské komory Miroslava Tomana týká výhradně zahraničních...

Kolik co stojí? Stát za miliony zkoumá ceny mléčných výrobků

Ilustrační snímek

Státní úředníci na Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) pátrají po tom, jestli jsou dražší vybrané potraviny...

Najdete na iDNES.cz