Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ježíšku, investuj do vzdělání a nižšího dluhu, radí ekonomové

  • 312
Kdyby dnes Ježíškovi po předání všech dárků zbylo ještě 100 miliard korun a chtěl je věnovat na podporu tuzemské ekonomiky, měl by je nasměrovat hlavně do školství a umazat jimi část státního dluhu. Alespoň to mu ve vánoční anketě iDNES.cz radí oslovení ekonomové.

Nižší dluh totiž pomůže Česku překonat krizi, do které se Evropa dostala kvůli rostoucímu zadlužování některých zemí eurozóny (více zde), a investice do vzdělání má tu výhodu, že nelze "ukrást" například ve špatně zadaném výběrovém řízení. Kam dál by ekonomové peníze poslali, si přečtěte v redakční anketě.

ANKETA: Kdybyste měl jako Ježíšek schopnost rozdávat dárky a měl byste 100 miliard Kč na to, abyste je co nejefektivněji využil k podpoře české ekonomiky, kam byste tyto peníze investoval? Proč?

Ekonom Pavel Kohout

Pavel Kohout, člen NERV odpovědný za boj proti korupci

Za miliardu bych najal zahraniční, třeba indickou poradenskou firmu, aby konečně zavedla slušně fungující systém veřejných financí, včetně rozumné daňové struktury, státní pokladny a systému pro veřejné soutěže. Tedy věc, kterou české ministerstvo financí nebylo schopno uskutečnit za dvacet let.

Další miliardu bych rezervoval na mzdy pro personál nového ministerstva, neboť ten by se musel bez výjimky plně obměnit.

Zbývajících 98 miliard by šlo na splátky dluhu. Pochopitelně za předpokladu, že nový systém veřejných financí by zahrnoval pravidlo dlouhodobě vyrovnaného rozpočtu (schodek by byl povolen jen v letech recese, ale v letech růstu by musel být povinně přebytkový).

Pavel Mertlík

Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank

Pokud by šlo o jednorázový zdroj, který by se neměl opakovat v dalších letech, tak bych jej použil k snížení deficitu státního rozpočtu.

Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank

Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank

Padesát miliard bych použil na snížení schodku veřejných rozpočtů, o 49 miliard bych zvýšil rozpočet fondu dopravní infrastruktury a zbylou miliardou bych se snažil zajistit, aby oněch 49 miliard bylo investováno co nejefektivněji. Peníze by tak měly jít na zlepšení celého procesního řízení včetně kontroly.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky

Vzhledem k tomu, že vyspělé ekonomiky v současné době trápí především výše státního zadlužení, nabízí se jako první úvaha použít "hypotetických" 100 miliard Kč ke snížení státního dluhu. Nicméně asi by to byly vyhozené peníze. Pokud se totiž nezmění struktura veřejných financí a růstový potenciál české ekonomiky, schodek ve výši 100 miliard vyprodukují české veřejné finance za méně než rok. Ani ne za rok bychom tak byli tam, kde jsme dnes.

Není žádným tajemstvím, že výdajová strana českých veřejných financí se potýká s extrémně vysokým podílem mandatorních výdajů, což znamená nedostatek dostatečných prostředků na investice veřejného sektoru do oblastí, které zvýší konkurenceschopnost a potenciál české ekonomiky do budoucna. Peníze bych tedy investoval do podpory vědy a výzkumu, podpory vzdělání a do infrastruktury v nejširším slova smyslu.

David Marek

David Marek, hlavní ekonom Patria Finance

Kdyby se "Ježíšek" rozhodl podpořit českou ekonomiku, udělal by nejlépe, kdyby investoval do našeho školství. Na všech úrovních. Na to by měl navazovat lepší program financování vědy a výzkumu.

Ty nejlepší dárky většinou nejsou drahé, možná by nám více než peníze pomohlo, kdyby nám Ježíšek pomohl vymyslet, jak zatočit s korupcí a podvody. Všichni tvrdí, že s ní bojují, ale zatím na ni nikdo nevyzrál. Třeba by zásah "shůry" by pomohl.

Vladimír Pikora, analytik Next Finance

Vladimír Pikora, hlavní ekonom Next Finance

Míst, kde by Česká republika potřebovala 100 miliard, je opravdu hodně. Pokud by šlo o to najít to nejefektivnější místo, chtělo by to obsáhlejší analýzu. Nicméně intuitivně předpokládám, že z většího nadhledu by se jako velmi efektivní ukázalo investovat tyto peníze do vzdělání. Zatímco většina lidí by předpokládala, že bychom měli investovat hlavně do toho nejvyššího vzdělání, tak já se obávám, že naopak. Měli bychom tlačit nahoru standard vzdělání tak, aby průměrný Čech byl vzdělanější zejména v nových technologiích.

Musíme si uvědomit, že některé ekonomiky mohou těžit ze surovin, jiné z geografických podmínek. My máme jen naše hlavy. Krom toho to má i tu výhodu, že vše jiné se u nás v poslední době rozkrade. Vzdělání zde zůstane.

Jiří Šimek, analytik finanční společnosti Citfin

Jiří Šimek, analytik finanční společnosti Citfin

 Otázka ale je, kde bych vzal těch 100 miliard. Vytiskl bych si je? Právě proto máme nezávislou centrální banku, protože politici by jinak dávno toto udělali. Takže ty utracené miliardy by sice ekonomice krátkodobě mohly pomoci, ale taky by přinesly vysokou inflaci. Bohužel žádné zázračné řešení pro ekonomiku není v rukou Ježíška, natož politiků.