Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Jídlo letos podraží, varují analytici. Řetězce se ale růstu cen brání

  • 81
Ceny potravin táhly v uplynulém roce inflaci dolů. Letos tomu může být naopak. Neúroda, rostoucí spotřeba v rozvojových zemích i vyprchávající efekt ruských sankcí vytvářejí podmínky pro zdražování. Obchodní řetězce se ale do zvyšování cen kvůli ostré konkurenci příliš nehrnou.

Spotřebitelské ceny se zvyšovaly v minulých dvou letech jen minimálně. Od roku 2016 očekávají ekonomové změnu. Vyšší mzdy a ochota lidí utrácet mohou nastartovat inflaci.

„Celková inflace ve spotřebitelských cenách by se na konci roku 2016 měla přiblížit inflačnímu cíli ČNB a pohybovat se v intervalu 1,5 až 2 procenta,“ předpokládá hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek. Podobně to hodnotí i Pavel Sobíšek z UniCredit Bank (rozhovor se Sobíškem čtěte zde).

Podle Marka by letos měly odeznít faktory, které držely ceny nízko a někdy vedly dokonce ke zlevňování. To se týká především potravin, které táhly inflaci dolů téměř po celý loňský rok.

Po svátcích se šetří, růst cen přijde později

Chcete potraviny vždy nakupovat levněji?

Na portálu AkčníCeny.cz pro vás každý den vybíráme ty nejlepší nabídky z letáků. Inspirujte se, naplánujte, kde nakoupíte a ušetřete na každém nákupu.

Růst cen nepřijde hned. Po výdajích za vánoční svátky a silvestrovskou oslavu řada lidí tradičně šetří, někteří se snaží dodržovat novoroční předsevzetí a s klesající poptávkou obvykle padá i cena. Do toho prodejci lákají na novoroční výprodeje. „Začátek roku se ponese ve znamení výrazných slev, které mohou u některých artiklů dosáhnout až 70 procent,“ říká mluvčí prodejen Globus Pavla Hobíková.

Nízké ceny obvykle vydrží až do Velikonoc. Po nich však může podle ekonomů přijít zdražování. Důvodem je především loňská nevalná úroda. Výnosy byly kvůli suchu v ostrém kontrastu s nadprůměrnou předloňskou sklizní.

„V roce 2016 by mohly zdražit obiloviny, a to zejména kvůli nižším výnosům a produkci,“ říká analytička společnosti Finlord Eva Mahdalová. Připomíná, že sklizeň obilovin byla o 363 tisíc tun nižší než předloni. U kukuřice to bylo 277 tisíc tun, což je oproti předloňsku třetinový propad. Kukuřice je přitom využívána ve velké míře jako krmivo a její zdražení má vliv na ceny masa. Nahoru by mohla jít i cena brambor.

U některých produktů však může nastat i opačný efekt. Třeba hroznům loňské teplé počasí na rozdíl od jiných plodin vyhovovalo, naopak předloňská sklizeň nedopadla vůbec dobře, což už projevilo v růstu cen (o zdražení sektů čtěte zde).

Rostoucí spotřeba v Indii prodražuje i obaly

Kromě neúrody tlačí na růst i další faktory. Podle Marka pomalu vyprchá vliv ruského embarga, které v minulém roce vedlo k přebytku potravin na evropském trhu a propadu cen, především mléčných výrobků, masa, ovoce či zeleniny. „Vliv ruských sankcí na dovoz vybraných potravin ze zemí EU se projevil v cenách loni a v roce 2016 již do inflace nebude promlouvat,“ předpokládá Marek.

Posledním z faktorů je i rostoucí spotřeba v lidnatých zemích, jako je Čína nebo Indie. Nárůst tamní poptávky nezvyšuje ceny jen samotných surovin, ale i další náklady spojené s výrobou jídla.

„Nárůst poptávky se dlouhodobě netýká jen samotných potravin, ale i vstupů, tedy surovin a obalových materiálů, což je další vliv pomáhající zvyšování cen,“ říká ředitel výrobce balených potravin Hamé Martin Štrupl. Podle něj vyšší náklady srovnají klesající ceny pohonných hmot a energií.

Obchodníci zdražovat nechtějí, jejich pozice se však zhoršuje

Zda vyšší cenu bude muset zaplatit i koncový spotřebitel, však bude záležet především na řetězcích. Ty se v silné konkurenci zatím příliš netváří, že by výrobcům dovolili vyšší náklady přenést na zákazníka. „V roce 2016 nepředpokládáme zdražování potravin. Neočekáváme ho ani u zeleniny nebo čerstvých a mražených potravin. Pro letošní rok naopak chystáme ještě více akčních cen zboží než loni,“ říká Hobíková.

V ostrých vyjednáváních o cenách mezi prodejci a výrobci mají řetězce obvykle navrch. Letos ale jejich pozici oslabí novela zákona o významné tržní síle, která zpřísňuje vztahy mezi odběratelem a dodavatelem v neprospěch obchodníků. Řetězce upozorňují, že to povede ke zdražení potravin, Potravinářská komora to však odmítá (více čtěte zde).

Benzin ani elektro nezdraží

Oproti vyšším cenám za potraviny by řidiči měli i nadále profitovat z levné ropy. Minimálně v prvních týdnech letošního roku lze očekávat další zlevnění benzinu a nafty (více čtěte zde).

„U cen benzinu a nafty můžeme v nejbližších týdnech či měsících 2016 počítat s dalším zlevňováním. Přesné ceny je velmi těžké a prakticky nemožné odhadovat,“ říká Mahdalová. A i když se dlouhodobé prognóze ekonomové vyhýbají, zatím nevidí důvod k rapidnímu růstu výdajů za pohonné hmoty. Naopak předpokládají, že přebytek těžby ropy nad spotřebou bude pokračovat i letos.

Pokud nezačne dramaticky posilovat dolar, neměl by letošní rok přinést ani zdražení elektroniky. Prodejci proto počítají s pokračující stagnací. „Nečekal bych, že by ceny elektroniky měly plošně růst. Samozřejmě za předpokladu, že se dramaticky nezmění klíčové faktory jako třeba kurz koruny k dolaru,“ míní Ladislav Pospíšil, ředitel marketingu a nákupu řetězce Expert Elektro.