Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Jihočeský kraj otočil, podpořil dostavbu Temelína

  • 177
Elektrárenská společnost ČEZ může dostavět další dva bloky Jaderné elektrárny Temelín. Souhlas se stavbou dali dnes jihočeští zastupitelé. Krajští zákonodárci zrušili pět let staré usnesení, v němž jejich předchůdci odmítli plánované zdvojnásobení Temelína.

"Po dnešním rozhodnutí zastupitelstva platí, že kraj se staví za dostavbu Temelína, ale nadále trvá nesouhlas s výstavbou hlubinného úložiště v jižních Čechách," potvrdil jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Za podporu obří energetické stavby na území regionu však jihočeská samospráva očekává významné kompenzace. Hejtman zdůraznil, že obyvatelé kraje z toho zatím neměli žádný přínos.

"Pominu-li plané sliby, které lidé dostávali v podobě levnější elektřiny, tak nedostali vůbec nic. Teprve nyní se na základě schválené rámcové smlouvy do jižních Čech přinesou peníze, které budou dosahovat až čtyř miliard korun," řekl Zimola.

Objasnil, že to jsou peníze, které nesouvisí s vlastní výstavbou Temelína. Mají být investovány například do obnovy silnic, případného lobbingu pro stavbu dálnice, ale i do sponzorských a reklamních akcí, které bude ČEZ na jihu Čech podporovat.

Elektrárenský obr podpoří okolní města

Starostové v okolí jaderné elektrárny peníze od jejího investora vítají, naopak Strana zelených a ekologičtí aktivisté netají rozčarování z nečekaného verdiktu zastupitelů.

Například starosta osmiapůltisícového Týna nad Vltavou, který leží pět kilometrů od Temelína, už má na stole novou výhodnou smlouvu o partnerství s firmou ČEZ.

"Počítáme s tím, že město získá ze stavby tohoto vydatného zdroje energie pomoc v budování zázemí pro občany města. Už máme domluvenou i částku, ale nechci, aby si ji radní a zastupitelé nejdřív přečetli v novinách," sdělil týnský starosta Karel Hájek.

Jenže krajská organizace Strany zelených či sdružení Jihočeské matky proti dnešnímu postupu krajských zastupitelů protestují.

Práce pro šest set lidí

Nečekaný souhlas hejtmanství s dostavbou třetího a čtvrtého bloku Temelína je podle nich nestandardní a nedemokratický. Tento bod byl zařazen na program zastupitelů dodatečně až při zahájení jednání, proto o něm veřejnost vůbec nevěděla.

"Rozhodnutí krajských zastupitelů je mimořádně nezodpovědné. Případná výstavba dalších dvou bloků v Temelíně ovlivní na mnoho let život nejen v našem kraji. Přitom takzvaná Pačesova komise označila i varianty vývoje české energetiky bez výstavby dalších jaderných bloků za zcela reálné," řekl předseda jihočeských zelených Dalibor Stráský, který je původním povoláním jaderný inženýr.

Podle mluvčího Jaderné elektrárny Temelín Marka Svitáka však ještě nebylo o dostavbě elektrárny rozhodnuto. "Stavba je nyní sice posuzována z hlediska dopadu na životní prostředí (EIA), ale vláda dosud nerozhodla," řekl.

Při případné výstavbě třetího a čtvrtého bloku Temelína by našly práci až tři tisíce lidí a při jejich následném provozu by se uplatnilo dalších šest stovek kvalifikovaných odborníků.

To je dobrá zpráva pro Jihočechy, kteří si chtějí v regionu slušně vydělat. "Nezaměstnanost ve městě zatím není přehnaně velká, ale nevíme, jak bude postupovat krize. Je třeba si uvědomit, že být zaměstnancem na stavbě jaderné elektrárny nebo pracovat v ní je v našich podmínkách dobrá pracovní příležitost," podotkl týnský starosta Karel Hájek. V Týně je nyní bez práce 224 lidí v produktivním věku, což je 5,3 procenta.