Finančník Jiří Šmejc

Finančník Jiří Šmejc | foto: Michal Růžička, MAFRA

Sazka chce růst, hledá akvizice i mimo Evropu, říká spolumajitel Šmejc

  • 5
Holding Sazka Group, který se rychle probojoval mezi největší provozovatele loterií v Evropě, se chce dál rozšiřovat. Jiří Šmejc, který v něm má čtvrtinový podíl, MF DNES řekl, že společnost sleduje příležitosti nejen v Evropě, kde už má loterie ve čtyřech státech, ale také mimo starý kontinent.

„Díváme se dál. Pořád se budeme dívat na další akvizice, máme zájem dál v loterijní branži expandovat. Díváme se po příležitostech i mimo Evropu, ale díváme se i v Evropě,“ říká Šmejc.

Sazku Group ze tří čtvrtin ovládá podnikatel Karel Komárek. Vedle české Sazky, kterou holding kontroluje zcela, má dvojice podnikatelů klíčový třetinový podíl v řecké loterii OPAP, který byl jejich první zahraniční investicí v tomto byznyse.

V dohledné době by měla dvojice podnikatelů získat také třetinový podíl v rakouském Casinos Austria, transakci schvalují úřady. „Mají různě po světě různé vlastní majetkové účasti v dalších firmách, takže náš vstup musí schválit hodně regulátorů, je to náročný proces. Ale až doběhne, měli bychom se stát majoritním vlastníkem,“ vysvětluje Šmejc.

S Komárkem má podíl také v italském loterijním monopolu Lotto. „Ve většině případů se snažíme získat manažerskou kontrolu. To je princip, jak s panem Komárkem tento byznys děláme,“ uvádí Šmejc.

Dobrý doplněk finančního byznysu

Loterie podle něj dobře doplňují jeho hlavní byznys v Home Creditu, kde jeho investiční skupina EMMA drží podíl 11,38 procenta a který Šmejc manažersky řídí.

„Mně se líbí, že Sazka Group funguje jako byznys, který generuje hotovost, a který je v Evropě. Pro mě je to dobrý doplněk Home Creditu, který je hodně soustředěný v Asii a je to vysloveně růstový byznys. Což znamená menší generování hotovosti a zároveň větší generování hodnoty,“ říká Šmejc.

Home Credit se nyní hodně soustředí na Čínu a některé další asijské země. Právě Čína dnes skupině, kterou většinově ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner, přispívá k zisku největším podílem.

„Čína je náš největší a velmi perspektivní trh. Ale nejsme na Číně tak závislí, jako jsme kdysi byli na Rusku,“ říká pětačtyřicetiletý rodák z Karlových Varů. Zisky z Číny ale zatím nepřevyšují peníze, které tam Home Credit investoval.

„Do Číny stále ještě peníze dodáváme. Stále tam rosteme. Ale letos bychom se měli v Číně přehoupnout do stavu, kdy se ze zisku dá financovat růst a nebude tam třeba sypat peníze. A myslím, že do dvou let tam můžeme očekávat i dividendu,“ předpokládá Šmejc.

Nejrychleji se podle něj vracejí investice ve Vietnamu, kde už ziskovost pokrývá expanzi a něco zbývá i na dividendy. „Tam jsme si už vyplatili víc, než kolik jsme tam vložili,“ dodává.

,