Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jmenování Tůmy míří k soudu

  15:26aktualizováno  15:26
Nový guvernér České národní banky Zdeněk Tůma se ve své funkci ani nestačil ohřát a už jsou slyšet protesty. Premiér Miloš Zeman, který je odpůrcem této volby, podmiňuje jmenování svým spolupodpisem. Za své rozhodnutí hodlá bojovat i u Ústavního soudu. "Vláda se velmi pravděpodobně na Ústavní soud obrátí a myslím si, že to je správný postup," potvrdil premiérovo rozhodnutí ministr financí Pavel Mertlík.

Jak probíhala poslední jednání o obsazení postu šéfa ČNB a jak dopadla
- podrobnosti ZDE -

Rozhovor s novým guvernérem Zdeňkem Tůmou - čtěte ZDE.

Čtěte glosu k tématu - ZDE.

Vládní legislativa pod vedením vicepremiéra Pavla Rychetského je podle Mertlíka přesvědčena o tom, že jmenování podléhá kontrasignaci zástupce vlády.

Proti Tůmovi, kterého prezident Václav Havel uvedl do funkce v jedenáct hodin dopoledne, se kromě Zemana postavil i předseda Sněmovny Václav Klaus.

Ve středu se však v písemném prohlášení Klaus ohradil proti tomu, jakým způsobem média interpretovala jeho postoj. "Prohlašuji, že jsem do této chvíle vůči Tůmově osobě neřekl ani jedno jediné slovo a že jsem pouze komentoval postup prezidenta republiky, který považuji za zcela neadekvátní a zbytečně destabilizující politickou a ekonomickou situaci v zemi," napsal Klaus.

Premiér chce zabránit jmenování nového guvernéra tím, že se pod jmenování nové bankovní rady nepodepíše. Kvůli tomuto střetu se dokonce sešla tajně vláda.

PODTSTATA POLITICKÉHO SPORU

ÚSTAVA

PLATNÝ ZÁKON O ČNB

HLAVA 3
Z článku 62

k) Prezident jmenuje členy Bankovní rady České národní banky.

Článek 63

...
(2) Prezidentovi republiky přísluší vykonávat i pravomoci, které nejsou výslovně v ústavním zákoně uvedeny, stanoví-li tak zákon.
(3) Rozhodnutí prezidenta republiky vydané podle odstavce 1 a 2 vyžaduje ke své platnosti spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády.
(4) Za rozhodnutí prezidenta republiky, které vyžaduje spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády, odpovídá vláda.

§ 6
(1) Bankovní rada je sedmičlenná. Jejími členy jsou guvernér České národní banky, dva viceguvernéři
České národní banky a další čtyři vedoucí pracovníci České národní banky.
(2) Guvernéra a viceguvernéry jmenuje a odvolává prezident republiky.
(3) Další čtyři členy bankovní rady z řad vedoucích pracovníků jmenuje a odvolává prezident republiky.

Požádali jsme o potvrzení této informace mluvčího úřadu vlády Libora Roučka. "To vám nepotvrdím, odchyťte si premiéra ve Sněmovně," reagoval na dotaz redaktora iDNES.

"Ano, jednali jsme o tom intenzivně s právníky. Spolupodpis prezident odmítnul proto, že toto není první jmenování guvernéra a vždy platila zvyklost, že stačí prezidentův podpis," řekl krátce po ceremoniálu jmenování guvernéra prezidentův mluvčí Ladislav Špaček.

"Kdyby platila dnešní vládní interpretace Ústavy a zákona,
vyplývalo by z toho, že dosavadní guvernér i všichni dosavadní viceguvernéři ČNB zastávali své funkce nelegálně, což by pochopitelně problematizovalo i všechna dosavadní rozhodnutí
bankovní rady," reagoval prezident v dopise premiérovi.

Byli všichni guvernéři jmenováni nezákonně?
Ústava ČR podle vlády nesporně umožňuje prezidentovi jmenovat bez spolupodpisu premiéra pouze členy bankovní rady. Odpůrci prezidentova postupu se opírají o paragraf Ústavy, který ukládá prezidentovi spolupodpis premiéra v případech, kdy prezidentovy pravomoci definuje navíc zvláštní zákon. A to je v tomto případě splněno.

To, jak je jmenován guvernér a viceguvernér stanovuje zákon o ČNB a není - z pohledu vládních právníků - podstatné, že v tomto zákoně není o spolupodpisu premiéra zmínka.

Názor analytika Raiffeisenbank Iva Nejdla:
"Výrok premiéra Miloše Zemana je nešťastný. Jeho slova vedla k okamžitému oslabení koruny o 25 haléřů proti euru. Vláda měla veřejně prezentovat takový krok před oznámením jmen nových členů bankovní rady a tedy i guvernéra ČNB. Aktuální politické tahanice rozhodně nevedou k zvýšení prestiže republiky nejen na globálních finančních trzích ale také obecně ve světě. Vždyť přiznání předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause, že do dnes si nikdo nevšiml, že by byla kontrasignace nezbytná, je zahraničním pozorovatelům k smíchu. My bychom měli plakat, protože základní právní dokument státu lze překrucovat tak, jak se politické elitě zlíbí. Pro Českou republiku bude důležité, pokud vláda stížnost k Ústavnímu soudu podá, aby soudci rozhodli rychle. Je politováníhodné, že objektem války mezi smluvně opozičními stranami a prezidentskou kanceláří se stala podle ústavy politicky nezávislá instituce."

Složení nové bankovní rady ČNB

ZDENĚK TŮMA, guvernér
(nevyhovuje Zemanovi a Klausovi)

Luděk Niedermayer, viceguvernér (nevyhovuje Mertlíkovi)

Oldřich Dědek, viceguvernér

Michaela Erbenová (nevyhovuje Tošovskému a Mertlíkovi)

Jan Frait

Pavel Štěpánek

Pavel Racocha

Pokud by soud dal zapravdu vládním právníkům, byla by pravděpodobně veškerá předešlá jmenování guvernérů a viceguvernérů neplatná, včetně jejich rozhodnutí, napsalo Právo.

Prezident ceremonii podstoupil, i když je nemocen
Václav Havel se bezprostředně po jmenování guvernéra stáhnul, nesetkal se s novináři. Před ně vystoupil pouze jeho mluvčí Ladislav Špaček.

Prezident, který často trpí dýchacími potížemi, o víkendu onemocněl virózou. V pondělí byl nucen zrušit veškerý svůj pracovní program na celý týden, protože u něj lékaři odhalili začínající zápal plic. (podrobnosti ZDE)

Podle úterního lékařského vyšetření se poslechový nález prezidenta republiky Václava Havla zlepšil a lékaři mu nového guvernéra České národní banky a členy její bankovní rady povolili jmenovat.

Pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál to dnes ráno řekl mluvčí prezidenta Ladislav Špaček s tím, že prezident je v každém případě rozhodnut jmenovat nové vedení centrální banky.

"Já jsem byl v úterý večer u pana prezidenta a působil samozřejmě dojmem člověka, který je nemocen, ale není na tom nijak zvlášť špatně, to ne," podotkl Špaček k prezidentovu zdravotnímu stavu.

Oldřich Dědek

Michaela Erbenová

Jan Frait

Luděk Niedermayer

Pavel Racocha

Pavel Štěpánek

Zdeněk Tůma, nový guvernér ČNB

Prezident Václav Havel jmenoval v Lánech Zdeňka Tůmu novým guvernérem České národní banky. (29. listopadu 2000)

Slavnostní akt na zámku v Lánech. Zleva nový guvernér ČNB Zdeněk Tůma, nový viceguvernér Luděk Niedermayer a noví členové noví členové bankovní rady Michaela Erbenová a Jan Frait.

Prezident Václav Havel jmenuje na zámku v Lánech novým guvernérem ČNB Zdeňka Tůmu.

Prezident Václav Havel jmenuje Luďka Niedermayera viceguvernérem ČNB.

Prezident Václav Havel jmenuje Michaelu Erbenovou členkou bankovní rady ČNB.

Prezident Václav Havel jmenuje Jana Fraita členem bankovní rady ČNB.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

ilustrační snímek
Šmejdi měli blízko k Berdychovu gangu. Podle detektiva je řídí mafie

Exmanželka elitního detektiva a člena Berdychova gangu Petra Koňaříková řídila firmy, které pořádaly předváděcí akce. Nakonec ale skončila ve vězení za...  celý článek

daně
Nová Sněmovna změní život zaměstnanců i podnikatelů. Tvrdí, že k lepšímu

Politické strany, které usednou v novém parlamentu, se chystají změnit podmínky pro podnikání. Podle předvolebních slibů chtějí snižovat daně z příjmů pro...  celý článek

Víčka, plastová, plast
Některé firmy už nekupují víčka na charitu. Zájem lidí nepolevuje

Některé společnosti v Česku končí s výkupem plastových víček či snižují jejich výkupní cenu. Jejich sbíráním lidé pomáhají zejména rodinám s handicapovanými...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.