Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Job snů? Ve Vodafonu a IBM

  12:13aktualizováno  12:13
Toto že je recepce firmy? Není to spíše kavárna? V přízemí moderní budovy hraje hudba, slečny recepční sedí u vyvýšených stolků na barových židličkách. Vedle nich si můžete na věšáky odložit své kravaty a do firmy vejít „cool“ kolem akvária ve zdi. Jste ve Vodafonu a to je „uvolněná“ firma už od dob, kdy se jmenovala Oskar.
Každý pátý český student ekonomie by rád pracoval pro Vodafone. U techniků vede IBM, do firmy by nastoupila téměř třetina z nich.

Každý pátý český student ekonomie by rád pracoval pro Vodafone. U techniků vede IBM, do firmy by nastoupila téměř třetina z nich. | foto: Mobil.iDNES.cz

Takřka půlka ze dvou tisíc zaměstnanců může přijít do práce dopoledne podle toho, jak se vzbudí. Nebo až v poledne. Nový dynamický byznys přivede do firmy 30 až 50 nových lidí měsíčně.

Posedlost novinkami
"
Mladí lidé jsou posedlí novinkami a my míváme věci, které na trhu ještě nikdo nemá,“ popisuje důvody toho, proč si je asi absolventi škol vybírají, personální šéfka Vodafonu Katarína Brončeková.

Těmi novinkami myslí mobilní reklamu nebo takzvanou konvergovanou komunikaci, která umožňuje mobilní i pevné volání a internet v jedné síti. "Navíc jsme druhý největší telefonní operátor na světě a studenti vidí i ten mezinárodní rozměr,“ říká.

Důvodů bude určitě více, protože novinky a světovost nabízejí i další mobilní operátoři. Jenže v průzkumu mezi 1 700 českými vysokoškolskými studenty, který udělala německá společnost Trendence a který má MF DNES k dispozici, Vodafone obsadil první místo v oblíbenosti mezi studenty ekonomických škol.

Pětina studentů ekonomie chce do Vodafonu
Pracovat by tam šel každý pátý z dotázaných studentů posledních ročníků ekonomických škol. U studentů techniky vítězí počítačová společnost IBM, tu by jako zaměstnavatele volil každý třetí.

Výběr českých studentů se liší od celoevropského výběru. Studenti v Česku mají raději firmy, které pracují s novými technologiemi.

Na předních příčkách tak skončily i Nokia a Microsoft, zatímco v jiných zemích bývá výše kosmetický L’Oréal, Coca-Cola nebo Adidas. V čem se shodnou čeští i zahraniční studenti, jsou poradenské a účetní společnosti Ernst&Young a PricewaterhouseCoopers.

A i když si mnohdy studenti vybírají, aniž důkladněji znají firmy zevnitř, je to důležité.

Ročně skončí vysokou školu na 53 tisíc lidí. Velké firmy jich potřebují každý rok kolem stovky. Proto, aby si je studenti našli, musí tyto firmy školy nejprve samy obsadit. Kromě nejrůznějších kariérních dnů vstupují do vyučování, půjčují své experty na přednášky, dotují školy, nabízejí placené stáže a téma diplomových prací.

Čeští studenti přitom nezažívají dramata některých západoevropských kolegů. V mnoha oborech v Itálii, Francii, Německu nebo Belgii jsou stáže bezplatné, a navíc ještě i dva roky po studiu.

"Před pár lety měly firmy zájem pouze o lidi s praxí. Dnes se kvůli nedostatku lidí situace velmi změnila, absolventi si mohou vybírat,“ naznačuje Aleš Křížek, šéf personální agentury Robert Half.

Proto firmy vymýšlejí nové způsoby, jak proniknout studentům pod kůži. Například L’Oréal, který svým zaměstnancům kromě kariéry nabízí i kosmetiku se slevou, vymyslel internetovou soutěž e-Strat Challenge.

Na co lákat studenty

– plat nad 30 tisíc korun
– pružná pracovní doba
– známé jméno firmy
– příplatky na sport, kulturu
– příspěvky na pojištění, stravenky
– odborné zkoušky
– certifikáty ACCA, CIMA, CFA aj.
– praxe v zahraničí
– týden dovolené navíc
– nejnovější technologie
– šance na kariérní postup
– auto, notebook, mobil 

V ní studenti z celého světa řídí virtuální kosmetickou společnost a ti nejlepší se zúčastní finále na Eiffelově věži v Paříži. Vloni se tam probojovali i Češi z VŠE. I z nich si pak místní šéf Jean-Charles Bondy může vybírat.

"Jeden z mých úkolů je přivést k nám talenty,“ říká. Letos nabere kolem 22 lidí, což je o deset více než předloni. Celkem tady má kolem 260 zaměstnanců.

Daleko více jich zaměstnává PricewaterhouseCoopers. Na jejich náborové dny přijíždějí stovky lidí, aby se ucházely o desítky míst. Podrobují se testům od angličtiny přes logiku po zkoušku týmové práce.

PricewaterhouseCoopers hledá lidi všude
Personalistka firmy Lucie Bergerová říká, že je důležité se studentům připomínat a být v čele podobných žebříčků atraktivity.

"Naším cílem je být lídrem na trhu, proto potřebujeme ty nejlepší studenty,“ říká a pospíchá na VŠE, kde má předvést studentům práci u nich ve firmě.

Berou lidi ze všech vysokých škol, nejen ekonomických. Nikoho dopředu neodrazují a totéž říkají i personalisté z Ernst & Young. Daňové poradce nebo auditory už z nich vychovají sami.

"Měl jsem několik možností, vybíral jsem si mezi menšími lokálními firmami, a zvolil jsem je. Rozhodlo, že se můžu někam posunout a dostanu dost kvalitního školení. A jsem rád, že jsem to udělal, nebyly to jen řeči,“ chválí bývalý student VŠE a nyní auditor PricewaterhouseCoopers Jan Brázdil.

Češi požadují benefity
Z průzkumu Trendence vyplývá, že čeští absolventi ocení i určitou svobodu v práci, týden dovolené navíc, sickdays, kdy stačí ráno zavolat, že se necítí dobře, a nejít do práce, a příspěvky na aktivity ve volném čase.

Ve Vodafonu mají zaměstnanci kalendář, kde je měsíčně jeden víkend zaškrtnutý na firemní akce. Někdy je to koulovačka, jindy výlet do moravského sklípku. Dobrovolně.

Firmy taky se slevou nabízejí své zboží. Ale něco za něco. Toto všechno jsou firmy, které kariéru nejen nabízejí, ale i vyžadují. Tomu systému se říká „up or out“. Čili buď se posunete výš a skládáte zkoušky, nebo jdete pryč.

Autoři: ,


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Éra digitálních cenovek. Jejich většímu rozšíření brání vysoké náklady

Digitální cenovky v prodejně Tchibo.

Z regálů některých obchodů zmizely papírové cenovky a nahradily je krabičky podobné tabletům. Na elektronickém papíru...

Boj o peníze pro firmy: investiční pobídky ano, ale ne pro montovny

Montážní linka Fordu v Kentucky

Chcete finančně podpořit? Už nebude stačit, abyste tu postavili jednoduchou montovnu, budete muset přinést něco navíc,...

Nejvytíženější opravovaný úsek D1 dokončíme v termínu, slíbil šéf ŘSD

Rekonstrukce úseku dálnice D1 u Brna. (duben 2015)

Šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa sdělil na tiskové konferenci, jak pokračuje modernizace úseku dálnice D1...

Najdete na iDNES.cz