Job snů? Ve Vodafonu a IBM

  12:13aktualizováno  12:13
Toto že je recepce firmy? Není to spíše kavárna? V přízemí moderní budovy hraje hudba, slečny recepční sedí u vyvýšených stolků na barových židličkách. Vedle nich si můžete na věšáky odložit své kravaty a do firmy vejít „cool“ kolem akvária ve zdi. Jste ve Vodafonu a to je „uvolněná“ firma už od dob, kdy se jmenovala Oskar.
Každý pátý český student ekonomie by rád pracoval pro Vodafone. U techniků vede IBM, do firmy by nastoupila téměř třetina z nich.

Každý pátý český student ekonomie by rád pracoval pro Vodafone. U techniků vede IBM, do firmy by nastoupila téměř třetina z nich. | foto: Mobil.iDNES.cz

Takřka půlka ze dvou tisíc zaměstnanců může přijít do práce dopoledne podle toho, jak se vzbudí. Nebo až v poledne. Nový dynamický byznys přivede do firmy 30 až 50 nových lidí měsíčně.

Posedlost novinkami
"
Mladí lidé jsou posedlí novinkami a my míváme věci, které na trhu ještě nikdo nemá,“ popisuje důvody toho, proč si je asi absolventi škol vybírají, personální šéfka Vodafonu Katarína Brončeková.

Těmi novinkami myslí mobilní reklamu nebo takzvanou konvergovanou komunikaci, která umožňuje mobilní i pevné volání a internet v jedné síti. "Navíc jsme druhý největší telefonní operátor na světě a studenti vidí i ten mezinárodní rozměr,“ říká.

Důvodů bude určitě více, protože novinky a světovost nabízejí i další mobilní operátoři. Jenže v průzkumu mezi 1 700 českými vysokoškolskými studenty, který udělala německá společnost Trendence a který má MF DNES k dispozici, Vodafone obsadil první místo v oblíbenosti mezi studenty ekonomických škol.

Pětina studentů ekonomie chce do Vodafonu
Pracovat by tam šel každý pátý z dotázaných studentů posledních ročníků ekonomických škol. U studentů techniky vítězí počítačová společnost IBM, tu by jako zaměstnavatele volil každý třetí.

Výběr českých studentů se liší od celoevropského výběru. Studenti v Česku mají raději firmy, které pracují s novými technologiemi.

Na předních příčkách tak skončily i Nokia a Microsoft, zatímco v jiných zemích bývá výše kosmetický L’Oréal, Coca-Cola nebo Adidas. V čem se shodnou čeští i zahraniční studenti, jsou poradenské a účetní společnosti Ernst&Young a PricewaterhouseCoopers.

A i když si mnohdy studenti vybírají, aniž důkladněji znají firmy zevnitř, je to důležité.

Ročně skončí vysokou školu na 53 tisíc lidí. Velké firmy jich potřebují každý rok kolem stovky. Proto, aby si je studenti našli, musí tyto firmy školy nejprve samy obsadit. Kromě nejrůznějších kariérních dnů vstupují do vyučování, půjčují své experty na přednášky, dotují školy, nabízejí placené stáže a téma diplomových prací.

Čeští studenti přitom nezažívají dramata některých západoevropských kolegů. V mnoha oborech v Itálii, Francii, Německu nebo Belgii jsou stáže bezplatné, a navíc ještě i dva roky po studiu.

"Před pár lety měly firmy zájem pouze o lidi s praxí. Dnes se kvůli nedostatku lidí situace velmi změnila, absolventi si mohou vybírat,“ naznačuje Aleš Křížek, šéf personální agentury Robert Half.

Proto firmy vymýšlejí nové způsoby, jak proniknout studentům pod kůži. Například L’Oréal, který svým zaměstnancům kromě kariéry nabízí i kosmetiku se slevou, vymyslel internetovou soutěž e-Strat Challenge.

Na co lákat studenty

– plat nad 30 tisíc korun
– pružná pracovní doba
– známé jméno firmy
– příplatky na sport, kulturu
– příspěvky na pojištění, stravenky
– odborné zkoušky
– certifikáty ACCA, CIMA, CFA aj.
– praxe v zahraničí
– týden dovolené navíc
– nejnovější technologie
– šance na kariérní postup
– auto, notebook, mobil 

V ní studenti z celého světa řídí virtuální kosmetickou společnost a ti nejlepší se zúčastní finále na Eiffelově věži v Paříži. Vloni se tam probojovali i Češi z VŠE. I z nich si pak místní šéf Jean-Charles Bondy může vybírat.

"Jeden z mých úkolů je přivést k nám talenty,“ říká. Letos nabere kolem 22 lidí, což je o deset více než předloni. Celkem tady má kolem 260 zaměstnanců.

Daleko více jich zaměstnává PricewaterhouseCoopers. Na jejich náborové dny přijíždějí stovky lidí, aby se ucházely o desítky míst. Podrobují se testům od angličtiny přes logiku po zkoušku týmové práce.

PricewaterhouseCoopers hledá lidi všude
Personalistka firmy Lucie Bergerová říká, že je důležité se studentům připomínat a být v čele podobných žebříčků atraktivity.

"Naším cílem je být lídrem na trhu, proto potřebujeme ty nejlepší studenty,“ říká a pospíchá na VŠE, kde má předvést studentům práci u nich ve firmě.

Berou lidi ze všech vysokých škol, nejen ekonomických. Nikoho dopředu neodrazují a totéž říkají i personalisté z Ernst & Young. Daňové poradce nebo auditory už z nich vychovají sami.

"Měl jsem několik možností, vybíral jsem si mezi menšími lokálními firmami, a zvolil jsem je. Rozhodlo, že se můžu někam posunout a dostanu dost kvalitního školení. A jsem rád, že jsem to udělal, nebyly to jen řeči,“ chválí bývalý student VŠE a nyní auditor PricewaterhouseCoopers Jan Brázdil.

Češi požadují benefity
Z průzkumu Trendence vyplývá, že čeští absolventi ocení i určitou svobodu v práci, týden dovolené navíc, sickdays, kdy stačí ráno zavolat, že se necítí dobře, a nejít do práce, a příspěvky na aktivity ve volném čase.

Ve Vodafonu mají zaměstnanci kalendář, kde je měsíčně jeden víkend zaškrtnutý na firemní akce. Někdy je to koulovačka, jindy výlet do moravského sklípku. Dobrovolně.

Firmy taky se slevou nabízejí své zboží. Ale něco za něco. Toto všechno jsou firmy, které kariéru nejen nabízejí, ale i vyžadují. Tomu systému se říká „up or out“. Čili buď se posunete výš a skládáte zkoušky, nebo jdete pryč.

Autoři: ,


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Samoobslužné pokladny ověří u Britů jejich věk. Kvůli alkoholu a cigaretám

Samoobslužná pokladna firmy NCR vybavená systémem na rozpoznávání věku z...

V některých supermarketech ve Velké Británii zákazníci již brzy nebudou muset při nakupování alkoholu a cigaret u...

Šedé agentury práce mají v hrsti sto tisíc lidí, varuje Grafton

Ilustrační snímek

Více než statisícová levná námezdní síla se v Česku nachází v područí takzvaných „šedých agentur“ práce. Firmy, které...

E-shopy s potravinami vypomáhají s rozvozem zboží jiných prodejců

Distribuční centrum pro e-shop Lidlu v Plzni.

Internetové obchody s potravinami se snaží zlepšit své hospodaření rozvozem zboží pro jiné obchodníky. Rohlík.cz začal...Najdete na iDNES.cz