Jonáš: Hluboká krize nehrozí

  • 1
"Po takové tragédii lidé zůstanou spíš doma u televizních zpráv, než aby vyrazili do restaurace. Ani chuť utrácet za luxusní zboží nebude velká. Přitom právě toto dosud drželo americkou ekonomiku nad vodou. Ale globální ekonomická krize nehrozí," míní zástupce České republiky v Mezinárodním měnovém fondu Jiří Jonáš.

Teroristický útok na New York a Washington zřejmě Američanům vezme nejen pocit bezpečí, ale také chuť bavit se, utrácet a roztáčet kola ekonomiky. Bohatství mnoha lidí se zřítilo spolu s oběma věžemi Světového obchodního centra, jejichž vyhlazení prudce srazilo ceny akcií a tím i hodnotu úspor.

"Chování spotřebitelů bylo klíčové a je velice pravděpodobné, že katastrofa ovlivní americkou ekonomiku negativně," uvedl Jonáš v telefonickém rozhovoru ze své washingtonské kanceláře, z níž lze dohlédnout až k Pentagonu, místu úterní tragédie. "Ještě teď je tam vidět trochu kouř," řekl včera Jonáš, člověk s dlouholetými zkušenostmi s americkou společností a ekonomikou. Sám ale věří tomu, že důsledky budou spíše krátkodobé.

Jedni předpovídají světu globální recesi, druzí uklidňují a věří, že Amerika a západní svět se z útoku vzpamatují. Ke komu se přidáte vy?
Už před tímto teroristickým útokem byla americká ekonomika i jiné hospodářské velmoci v obtížné situace. Růst se zpomaloval a o riziku recese se mluvilo. Tyto události samozřejmě toto riziko ještě prohloubí a ekonomiku ovlivní negativně. Teď je ale především třeba vědět, jestli to, co se událo tady ve Washingtonu a v New Yorku, je konec nebo jestli budou následovat další události. Tím myslím vojenské akce ze strany Spojených států či zpětně nějaké protiakce a podobně.

V čem může tragédie uškodit ekonomice?
Burzy a finanční trhy vždy krátkodobě utrpí velké propady, které se vzápětí urovnají. Dopad na reálnou ekonomiku ale může být trvalejší. Dost citelně to může být znát na spotřebitelské poptávce, která byla dosud tím, co drželo hospodářství nad vodou. Investice prudce klesaly a ani zahraniční obchod nepřispíval k růstu, takže chování spotřebitelů bylo klíčové.

O ochlazení "spotřebitelské poptávky" mluví řada ekonomů. Co to ale znamená v normálním životě?
Po takové tragédii lidé zůstanou spíš doma u televizních zpráv, než aby vyrazili do restaurace. Ani chuť utrácet za luxusní zboží nebude velká. Pokud něco nutně nepotřebují, koupí si to možná až za čtvrt roku.

Možná je ještě brzy, ale přesto: setkal jste se s něčím, na čem by byla změna ekonomického chování vidět?
Pokud bych teď vyrazil do Georgetownu, do nákupní čtvrti, určitě by tam bylo méně lidí než obvykle. A po tragédii byly obchody i restaurace samozřejmě zavřené.

Jak vůbec vypadá Washington den po tragédii? Teď je u vás ráno, od útoku uplynulo zhruba 24 hodin...
Ve Washingtonu se vše vrací k normálu. V budově Pentagonu je vidět trochu kouř, ale snad to tam mají už pod kontrolou. Zvláštní změna je, že nelétají vůbec žádná letadla. Za normálního dne je velký provoz, zatímco dnes je obloha celá pustá. V některých oblastech se prý tvořily fronty u benzínových pump, ale ani to jsem zde ve Washingtonu neviděl. V budově měnového fondu už všichni normálně pracují, pouze jsme začali o hodinu později.

Jak dolehnou události v USA a případné ekonomické oslabení na Českou republiku?
Žádných bezprostředních dopadů se nebojím. Globální důsledky závisí hodně na tom, jak budou reagovat centrální banky. Americká i evropská již přislíbili poskytnout likviditu, čili rychle půjčit komerčním bankám hotové peníze pro případ zvýšeného zájmu o výběry úspor. Já očekávám, že ve světě dojde k agresivnějšímu uvolňování úrokových sazeb. Ale nečekám žádný větší dopad na českou ekonomiku.

Už před útokem teroristů se ale u nás mluvilo o tom, že západní Evropa a Amerika oslabují a ochlazení přichází i k nám...
Že by to pomohlo, to bezpochyby ne. Ale intenzita tohoto negativního vlivu se nijak dramaticky zvýší. Jestliže růst americké ekonomiky zpomalil z pěti najedno procento, tak to ovlivnilo celý svět, ale zpomalení o další procento už nebude mít tak drastické důsledky. Navíc negativní ekonomické dopady tady v Americe mohou být vyváženy zvýšenými vládními výdaji, především na odstraňování následků, ne bezpečnost a podobně.

Takže přijde globální ekonomická krize?
Útok je strašná rána, ale nemyslím, že by to mělo nějaké hluboké a dalekosáhlé dopady na celosvětovou ekonomiku. Pochopitelně nyní se v USA nelétá, celý chod hospodářství a obchodu je narušen. Ale dlouhodobě žádnou katastrofu nečekám.