Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsme bez plynu, přišla fiktivní zpráva ze Slovenska. Češko si zahrálo na plynovou krizi

  11:51aktualizováno  18:40
Rusko stoplo dodávky přes Ukrajinu, jsme bez plynu. Touto fiktivní zprávou ze Slovenska začala ve čtvrtek "hra" na plynovou krizi, kterou si vyzkoušeli čeští experti. Simulovaná situace měla ukázat, jak by si Česko počínalo při výpadku plynu. Výsledek? Země je podle odborníků na podobný scénář připravena.

llustrační foto. | foto: Reuters

"České plynárenství by v případě zastavení dodávek zemního plynu z Ruska dokázalo důsledky této situace adekvátně zvládnout. Před nástupem zimy je po technické stránce vše připraveno," uvedl ministr průmyslu Vladimír Tošovský.

Rozsáhlé výpadky plynu z Ruska zasáhly Evropu včetně Česka už loni v zimě a energetici se bojí, že se situace může opakovat. Proto se otestovali.

Nešlo o počítačovou simulaci, spíše o prověřování telefonů a zjišťování reakcí a připravenosti firem na těžké chvíle, kdy by jim stát zastavil přívod plynu.

Jako první by o plyn přišly podniky

Test trval pět hodin od devíti ráno do dvou hodin odpoledne a neměl žádný vliv na chod plynárenské soustavy. Krizový štáb vyhlásil nejdříve první stupeň pohotovosti, během kterého se prověřoval stav podzemních plynových zásobníků nebo možnosti dodávek ze zahraničí.

Pak naoko některé plynové zásobníky vypojili a vyhlásili čtvrtý stupeň, kdy se plyn nedodává velkým odběratelům. Právě ti by v případě potřeby přišli při omezování dodávek jako první na řadu. Zredukování jejich spotřeby na pouhé technologické minimum by Česku ušetřilo až 15 procent denních dodávek plynu.

"Největšími odběrateli plynu v ČR jsou hutě, chemičky, sklárny, cihelny apod," sdělil iDNES.cz mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský. Dohromady je jich 150 až 200 a patří mezi ně například Třinecké železárny nebo ostravský Mittal.

Testu se zúčastnilo kolem 600 lidí z krizového štábu, ministerstva průmyslu a obchodu, vnitra, Energetického regulačního úřadu, plynárenských společností, obchodníků a velkých firem.

Nejhorší scénář: miliony lidí bez plynu

Simulace má zjistit dopad případných výpadků nejen na firmy, ale i na nemocnice nebo školy. Nejhorší varianta katastrofického scénáře, který nedávno vypracovala vláda, počítá s tím, že by bylo bez tepla až 3,5 milionu domácností. Hrozby odborníci shrnuli ve zprávě o připravenosti ČR na plynovou krizi. - více čtěte Česko otestuje, jak by firmy i nemocnice čelily plynové krizi

"Dopady na podniky a obyvatelstvo by mohly být postupně poměrně významné. Vývoj mezinárodní situace bych si nedovolil podcenit, protože jinak by příprava takových dokumentů nedávala smysl," řekl dříve premiér Jan Fischer.

Výpadky Česko postihly v minulosti už několikrát, naposledy Rusko utáhlo plynové kohouty na začátku letošního roku, kdy déle než týden neproudil plyn přes Ukrajinu do Evropy. Příčinou byly údajné dluhy Ruska a Ukrajiny za plyn. Odnesly to ovšem i země, které se spory neměly nic společného. Například Slovensko a Bulharsko jsou na plynu z Ruska zcela závislé, rezervy zde proto docházely rychleji, což pocítily i velké průmyslové firmy. - čtěte Kvůli plynu stojí automobilky, na Balkáně docházejí přímotopy

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Bohatí se zbavují akcií Facebooku, firma odepisuje desítky miliard dolarů

Jim Carrey (Benátky, 5. září 2017)

Facebook nezabránil zneužití milionů uživatelských účtů v USA a Velké Británii. Problémy na sebe nenechaly dlouho...

Další z rubriky

Škodovka získala od Mladé Boleslavi pozemky, na kterých chce stavět

(ilustrační snímek)

Mladá Boleslav prodala lukrativní pozemky na třídě Václava Klementa automobilce Škoda Auto, která za ně zaplatí 146...

Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

ilustrační snímek

Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů...

Jedna karta vládne všem. Polská karta MultiSport opanovala česká fitka

Karta MultiSport Benefit

Polská benefit karta MultiSport je dobrý byznys. Její majitel si může za paušál několika stovek zacvičit v jakémkoliv...

Najdete na iDNES.cz