Jsou mobily nebezpečné?

Zahřívání mozku, Alzheimerova nebo Parkinsonova nemoc, rakovina, poruchy paměti, spánku, chronické bolesti hlavy, změny reakce... Takové perspektivy čas od času slibují uživatelům mobilních telefonů senzační zprávy v tisku, ale i vážné vědecké studie. Má je prý na svědomí elektromagnetické pole, které se vytváří kolem antény telefonu - tedy v těsné blízkosti hlavy. Všechny, kteří jsou těmito informacemi znepokojeni, může uklidnit test francouzského Národního spotřebitelského institutu, uveřejněný v únorovém čísle časopisu 60 millions de consommateurs. Spotřebitelům přináší dvě zprávy - jednu dobrou a jednu méně dobrou. První zní: Všechny testované mobily jsou hluboko pod bezpečnostním limitem.
Druhá opakuje to, co již bylo řečeno: Zatím neexistuje žádný důkaz, že tato hodnota je z dlouhodobého hlediska bezpečná. Jako neexistuje důkaz, že záření mobilních telefonů škodí, stejně tak se nikdo neodváží tvrdit, že nepředstavuje
Nejnovější výsledky
měření záření mobilů
žádné riziko. Dokud nebudou mít vědci jistotu, je dobré, když si zákazník může vybrat přístroj s nejmenším zářením. Problém je v tom, že výrobci tyto hodnoty, ačkoliv je znají, nezveřejňují. Ani v Evropě, ani v České republice. Nezbývá než sledovat spotřebitelské testy. Všech čtyřiadvacet telefonů, které francouzský institut testoval, vyzařuje takové hodnoty, které jsou hluboko pod limitem dva watty na kilogram mozkové tkáně doporučeným Evropskou komisí, jenž platí od letošního 1. ledna i u nás. Mezi dvěma tucty přístrojů je přesto jeden zvláštní případ: Ericsson T28, jehož hodnoty jsou dvaaž třikrát vyšší než u ostatních typů.

Započítáme-li možnou odchylku měření 40 %, pak by přístroj s hodnotou 2,11 W/kg při frekvenci 1800 MHz překročil limit. Při běžném používání telefonu je to však velmi nepravděpodobné. Test poukázal ještě na jednu výjimku. Tři přístroje - Motorola V 3690, Samsung SGH A100 a Samsung A110 - vydávají mnohem nižší záření než ostatní. Vyzařují desetaž dvacetkrát méně než doporučený dvouwattový limit. Vysvětlení by mohlo být v odklápěcím krytu těchto přístrojů, při telefonování je zdroj záření dále od hlavy než u jiných telefonů.

(Zpracováno podle časopisu 60 millions de consommateurs, Paříž, 2/2001)