Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Julius Meinl rozprodává prodejny i se zaměstnanci

  1:00aktualizováno  1:00
Firma Julius Meinl loni převedla 28 nejvíce prodělečných prodejen na jinou svou firmu a teď je postupně zavírá. V rámci smlouvy o prodeji podniku zveřejnila nejen, jak si cení regálů, polic, nákupních košíků, pokladen a dalšího vybavení prodejen, ale i jména a platy všech zaměstnanců.
Julius Meinl

Julius Meinl | foto: Radek CihlaMF DNES

V seznamu, který je veřejně přístupný, se každý může například dočíst, že pan Karel pracuje v jednom pražském supermarketu jako prodavač a bere 7300 korun hrubého.
"Jsem úplně konsternovaná," uvedla jeho manželka v úterý večer, s tím, že muž je ještě v práci. Supermarket, kde pracuje, skončí do konce roku.

Jeho plat není nijak neobvyklý. Ze seznamu vyplývá, že prodavači berou nejčastěji kolem osmi tisíc korun, stejně tak jako pokladní. Vedoucí pražské prodejny si přijde na 18 až 19 tisíc korun hrubého.

I když se to samotným zaměstnancům nemusí líbit, Úřad na ochranu osobních údajů říká, že se zveřejněním jmen a výdělků problém není. "Se stížností na podobnou věc se však úřad nesetkal," dodává mluvčí Hana Štěpánková.

"Dle mého názoru je nutné, aby ve smlouvě (o prodeji podniku) byl předmět prodeje popsán podrobně, a to v tomto případě včetně seznamu zaměstnanců a spojených nákladů," říká Petr Šíma ze společnosti NS Group, která 28 prodejen Meinlu oceňovala.

Julius Meinl odmítl na otázky spojené se zveřejněním platů svých zaměstnanců odpovědět. Je možné, že do konce roku budou zveřejněny i údaje o zaměstnancích 67 prodejen, které Meinl před měsícem prodal Aholdu.

Údaje o platech patří k těm nejvíce citlivým a dvojnásob to platí u obchodních řetězců. Na otázku, jaký je průměrný plat jejich zaměstnanců, žádný z velkých obchodníků neodpoví. Jsou to důvěrné informace, uvádí vždy společnosti. Rakouský Julius Meinl je první řetězec, který český trh opouští.

V úterý jeho akcionáři oznámili, že britskému Tesku prodají i zbývajících devět prodejen v Polsku. Rozhodnout měli i o tom, co bude s rozprodanou firmou s dluhy dál.
Nejpravděpodobnější podle analytiků je, že mateřský Meinl v Rakousku převezme jiná společnost. Meinl se také stáhne z rakouské burzy. Do večera jednání neskončila.

Loni rakouský majitel místních obchodů utrpěl ztrátu 1,4 miliardy korun, na čemž se nejvíce podílely české obchody. Teď už zbývá jen obchod s kávou na Slovensku a jedna prodejna lahůdek ve Vídni.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....Najdete na iDNES.cz