Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jurčíková: Na kluky si nemohu stěžovat

  10:02aktualizováno  10:02
Nový seriál MF DNES přináší příběhy žen, které nezůstaly ve stínu mužů. Dávají přednost kariéře, rodině, nebo zvládají vše? Ivana Jurčíková s dvouletou dcerkou zvládá rodinu i práci, i když tu jen na poloviční úvazek.
Ivana Jurčíková

Ivana Jurčíková | foto: Lukáš ProcházkaMF DNES

Dvaatřicetiletá finanční ředitelka společnosti Citibank Ivana Jurčíková je ve svém nízkém věku jedna z mála žen na tak vysoké pozici. Říká, že na jejím životě není vlastně nic zajímavého, leckterá žena by s ní však nesouhlasila.

Ve svém věku totiž nepřímo řídí kolem čtyřiceti zaměstnanců, čtyři z přímých podřízených jsou muži. "Funguje to dobře, na ty kluky si nemůžu stěžovat," říká o nich.

Ve vedení české pobočky velké americké firmy, která působí ve více než 100 zemích, jsou kromě ní už jen tři ženy a zbylých dvanáct zaměstnanců managementu tvoří muži. Přesto Jurčíková tvrdí, že za svůj život se s diskriminací nikdy nesetkala.

"Za šéfy jsem měla jen chlapy. Vždycky jsem patřila k těm lepším, takže kolikrát jsem byla preferována i před mužskými kolegy," říká o sobě.

Přiznává , že po příchodu do Citibank se s jedním z kolegů nemohla shodnout. Příčiny hledá spíše v rozdílných pracovních návycích, které si přinesla z předchozího zaměstnání v auditorské společnosti KPMG.

"Byla jsem zvyklá pracovat jiným stylem. Jeden čas jsem chodila do práce s brekem, byla jsem zdeptaná z toho, jak se choval. Ale pak jsme si to vyříkali a teď je to jeden z lidí, na které se mohu stoprocentně spolehnout," říká Jurčíková.

Zmíněný kolega slova Jurčíkové potvrzuje. "Když sem nastupovala, měli jsme komplikované vztahy, předčila však moje očekávání. Myslím si, že ona umí natvrdo říct pravdu, ať už je jakákoli, a já se od ní mám co učit. Když fakt nevím, tak se můžu zeptat - a je přímo zdrcující, že většinou přímo z hlavy dostanu nějaké řešení," tvrdí o své šéfce Jiří Kruncl, který má na starosti referování o výkonu banky mateřské firmě do Spojených států.

Do práce na půl úvazku
Jelikož má dvouletou holčičku, pracuje v současné době na částečný úvazek. V Česku, kde ženy kvůli možnému odchodu na mateřskou dovolenou často práci ani nenajdou, je takový režim stále výjimkou. Na mateřské zůstala necelý rok.

"Do práce jsem se vrátila tak brzo, protože jsem to slíbila svému tehdejšímu nadřízenému a věděla jsem, že mi vytvoří dobré podmínky, abych mohla pracovat jen tři dny v týdnu," popisuje Jurčíková.

I tak cítí potřebu opřít se o rodinné zázemí. "Kariéra není to nejdůležitější a dá se dělat lépe, když máte ještě soukromý život. Když mezi profesním a osobním životem není rovnováha, z dlouhodobého hlediska nemůžete ničeho dosáhnout," je přesvědčena Jurčíková.

Jurčíková vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze a studium ukončila v roce 1995. Bez praxe v oboru nastoupila do auditorské společnosti KPMG na post asistentky auditora.

Po třech letech se rozhodla přijmout atraktivní nabídku z Citibank. "V auditu se nedostanete blízko k obchodu a fungování banky jako tady," uvádí Jurčíková jeden z důvodů, který ji přiměl opustit KPMG.

V Citibank, finanční společnosti, která má základnu ve Spojených státech, pracuje již sedm let a vystřídala řadu různých pozic.

Podle vlastních slov začínala jako řadový pracovník, postupně se propracovala na odpovědnější posty. V roce 2002 odcházela z pozice hlavní účetní na mateřskou dovolenou. Ve funkci finanční ředitelky pracuje rok.

Už v práci nevysedávám do osmi
Přiznává, že mateřství zahýbalo s jejími dosavadními hodnotami a návyky, což má prý nepřímý vliv i na její podřízené. "Co mám dítě, snažím se, aby všichni pracovali efektivněji. Dříve mi připadalo normální vysedávat v práci do osmi nebo devíti, teď se snažím pracovat výkonněji a chci to instinktivně i po podřízených," tvrdí Jurčíková.

Velkou oporu podle svých slov našla v manželovi, který ji ve všem absolutně podporuje. "Nemohu si na něj stěžovat, respektuje naprosto mé povolání. U nás neexistují spory o to, kdo vynese smetí nebo dá nádobí do myčky, on to dělá úplně automaticky," pochvaluje si.

V současnosti je jejím jediným koníčkem dcera. Na nic jiného jí nezbývá čas. Podle jejího podřízeného Filipa Vilhelma díky mateřství lépe rozumí starostem, se kterými se setkávají ostatní kolegové s rodinami.

"Je to dobrá šéfová. Má sama rodinu, a dokáže tedy pochopit problémy druhých," tvrdí Vilhelm, vedoucí produktové kontroly společnosti.

Autoři:


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Podnikatelé roku se hledají i v regionech. Kde se zrodí vítěz?

V regionálním kole prestižní soutěže EY Podnikatel roku 2017 zvítězil Lubomír...

Nominace do devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku odstartovaly i v jednotlivých krajích. Z regionálních...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Zvířat je moc, sena málo. Zemědělci budou muset vybít desetitisíce kusů

Ilustrační snímek

Zemědělci v České republice budou kvůli nedostatku krmiva snižovat stavy chovaných zvířat, ukázal průzkum Zemědělského...

Najdete na iDNES.cz