Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jurčíková: Na kluky si nemohu stěžovat

  10:02aktualizováno  10:02
Nový seriál MF DNES přináší příběhy žen, které nezůstaly ve stínu mužů. Dávají přednost kariéře, rodině, nebo zvládají vše? Ivana Jurčíková s dvouletou dcerkou zvládá rodinu i práci, i když tu jen na poloviční úvazek.
Ivana Jurčíková

Ivana Jurčíková | foto: Lukáš ProcházkaMF DNES

Dvaatřicetiletá finanční ředitelka společnosti Citibank Ivana Jurčíková je ve svém nízkém věku jedna z mála žen na tak vysoké pozici. Říká, že na jejím životě není vlastně nic zajímavého, leckterá žena by s ní však nesouhlasila.

Ve svém věku totiž nepřímo řídí kolem čtyřiceti zaměstnanců, čtyři z přímých podřízených jsou muži. "Funguje to dobře, na ty kluky si nemůžu stěžovat," říká o nich.

Ve vedení české pobočky velké americké firmy, která působí ve více než 100 zemích, jsou kromě ní už jen tři ženy a zbylých dvanáct zaměstnanců managementu tvoří muži. Přesto Jurčíková tvrdí, že za svůj život se s diskriminací nikdy nesetkala.

"Za šéfy jsem měla jen chlapy. Vždycky jsem patřila k těm lepším, takže kolikrát jsem byla preferována i před mužskými kolegy," říká o sobě.

Přiznává , že po příchodu do Citibank se s jedním z kolegů nemohla shodnout. Příčiny hledá spíše v rozdílných pracovních návycích, které si přinesla z předchozího zaměstnání v auditorské společnosti KPMG.

"Byla jsem zvyklá pracovat jiným stylem. Jeden čas jsem chodila do práce s brekem, byla jsem zdeptaná z toho, jak se choval. Ale pak jsme si to vyříkali a teď je to jeden z lidí, na které se mohu stoprocentně spolehnout," říká Jurčíková.

Zmíněný kolega slova Jurčíkové potvrzuje. "Když sem nastupovala, měli jsme komplikované vztahy, předčila však moje očekávání. Myslím si, že ona umí natvrdo říct pravdu, ať už je jakákoli, a já se od ní mám co učit. Když fakt nevím, tak se můžu zeptat - a je přímo zdrcující, že většinou přímo z hlavy dostanu nějaké řešení," tvrdí o své šéfce Jiří Kruncl, který má na starosti referování o výkonu banky mateřské firmě do Spojených států.

Do práce na půl úvazku
Jelikož má dvouletou holčičku, pracuje v současné době na částečný úvazek. V Česku, kde ženy kvůli možnému odchodu na mateřskou dovolenou často práci ani nenajdou, je takový režim stále výjimkou. Na mateřské zůstala necelý rok.

"Do práce jsem se vrátila tak brzo, protože jsem to slíbila svému tehdejšímu nadřízenému a věděla jsem, že mi vytvoří dobré podmínky, abych mohla pracovat jen tři dny v týdnu," popisuje Jurčíková.

I tak cítí potřebu opřít se o rodinné zázemí. "Kariéra není to nejdůležitější a dá se dělat lépe, když máte ještě soukromý život. Když mezi profesním a osobním životem není rovnováha, z dlouhodobého hlediska nemůžete ničeho dosáhnout," je přesvědčena Jurčíková.

Jurčíková vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze a studium ukončila v roce 1995. Bez praxe v oboru nastoupila do auditorské společnosti KPMG na post asistentky auditora.

Po třech letech se rozhodla přijmout atraktivní nabídku z Citibank. "V auditu se nedostanete blízko k obchodu a fungování banky jako tady," uvádí Jurčíková jeden z důvodů, který ji přiměl opustit KPMG.

V Citibank, finanční společnosti, která má základnu ve Spojených státech, pracuje již sedm let a vystřídala řadu různých pozic.

Podle vlastních slov začínala jako řadový pracovník, postupně se propracovala na odpovědnější posty. V roce 2002 odcházela z pozice hlavní účetní na mateřskou dovolenou. Ve funkci finanční ředitelky pracuje rok.

Už v práci nevysedávám do osmi
Přiznává, že mateřství zahýbalo s jejími dosavadními hodnotami a návyky, což má prý nepřímý vliv i na její podřízené. "Co mám dítě, snažím se, aby všichni pracovali efektivněji. Dříve mi připadalo normální vysedávat v práci do osmi nebo devíti, teď se snažím pracovat výkonněji a chci to instinktivně i po podřízených," tvrdí Jurčíková.

Velkou oporu podle svých slov našla v manželovi, který ji ve všem absolutně podporuje. "Nemohu si na něj stěžovat, respektuje naprosto mé povolání. U nás neexistují spory o to, kdo vynese smetí nebo dá nádobí do myčky, on to dělá úplně automaticky," pochvaluje si.

V současnosti je jejím jediným koníčkem dcera. Na nic jiného jí nezbývá čas. Podle jejího podřízeného Filipa Vilhelma díky mateřství lépe rozumí starostem, se kterými se setkávají ostatní kolegové s rodinami.

"Je to dobrá šéfová. Má sama rodinu, a dokáže tedy pochopit problémy druhých," tvrdí Vilhelm, vedoucí produktové kontroly společnosti.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Zájem o českou dovolenou roste. Hotely jsou plné a daří se i pronajímatelům

Novým krumlovským architektem bude Ondřej Busta z pražského ateliéru Robust...

Češi milují Česko. Nebo alespoň cestování po něm. Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních totiž poprvé...

Češi si oblíbili platby mobilem. Zaplatili už zboží za stamiliony

Ilustrační snímek

Je to necelý půlrok, co první tři české banky umožnily placení mobilem prostřednictvím Google Pay. A jak zjistila MF...

ČNB vydá první pamětní bankovku, „stovku“ s Rašínem vybrala v soutěži

První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademické malířky Evy Haškové...

Česká národní banka bude moci vydávat kromě pamětních mincí i pamětní bankovky pro sběratelské účely, schválil ve...

Najdete na iDNES.cz