Ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL.

Ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL. | foto: Petr Topič, MAFRA

Jurečka našel v tendrech na zemědělství chyby za desítky milionů

  • 28
Ministerstvo zemědělství v minulosti přidělovalo pochybné zakázky za desítky milionů korun. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) proto zastavil zakázky nad půl milionu korun a zvažuje, že případy předá policii. Nesrovnalosti odhalil v zakázkách na právní nebo marketingové služby.

Marian Jurečka to řekl v diskusním pořadu televize Prima Partie. Podrobnosti o těchto zjištěních chce zveřejnit v příštím týdnu.

Jurečka na začátku týdne oznámil, že do odvolání pozastavuje vypisování a přidělování veřejných zakázek a smluv, jejichž hodnota přesahuje 500 tisíc korun. U těchto tendrů si nechal znovu předložit podklady ke smlouvám, a teprve podle nich chce rozhodnout o dalším postupu.

"Troufnu si říct, že se toto opatření vyplatilo," řekl v televizi. "Jsou tam některá výběrová řízení na věci, která bych osobně v životě nezadal. Začíná to drobnými smlouvami na podporu marketingu v řádu několika milionů korun a dostáváme se až k věcem, které jsou v řádu desítek milionů korun," dodal.

Předání policii zváží

Problematické smlouvy podle Jurečky pocházejí ze starší doby, než z působení jeho předchůdce Miroslava Tomana, na některé podle něj v minulosti upozorňoval i Nejvyšší kontrolní úřad a byla za ně uložena pokuta ministerstvu zemědělství. Namátkou šlo o zakázky v IT, právní či marketingové služby. Řešit chce také, zda zjištění předat policii, více chce sdělit v průběhu týdne.

Jurečka v příštím týdnu rovněž plánuje hledat rozpočtové prostředky, jež by dodatečně přidělil Pozemkovému úřadu na odbavování agendy související s církevními restitucemi.

"Pokusíme se najít v rámci rozpočtu ministerstva zemědělství finanční prostředky, abychom tam mohli navýšit počet lidí," řekl Jurečka. Není to ale podle něj pouze otázka církevních restitucí, ale toho, aby celý úřad dobře fungoval poté, co se v loňském roce sloučil s Pozemkovým fondem a bylo propuštěno zhruba 400 lidí. Další důležitou agendou jsou podle něj takzvané pozemkové úpravy.