Biopotraviny jsou produktem ekologického zemědělství. Ilustrační snímek.

Biopotraviny jsou produktem ekologického zemědělství. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Ministr Jurečka tlačí řetězce k nižším maržím, hlavně u biopotravin

  • 64
Podle ministra zemědělství si obchodníci k cenám biopotravin přidávají až sto procent. Při úterním jednání s řetězci se je proto snažil přimět ke snížení marží. Podle obchodníků však vyšší ceny biopotravin souvisí i s cenami dodavatelů a vyšším náklady.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) se v úterý poprvé sešel se zástupci obchodních řetězců. Ministr se přitom v minulosti několikrát vyjadřoval na adresu obchodníků ne příliš lichotivě. Kritizoval například příliš nízké pokuty za prohřešky a vadí mu i marže. Ty jsou podle něj nepřiměřeně nadsazené, především u biopotravin.

"Marže řetězců jsou někdy výrazně nadsazené oproti cenám, za něž biopotraviny vykupují od producentů. Tím se deformuje trh a poškozeni jsou jak bioproducenti - často čeští a moravští zemědělci, tak i zákazníci. Chci se zástupci obchodníků dál jednat, jak nepřiměřené marže dál upravit," uvedl Jurečka. Podle něj může marže u bia dosáhnout až sta procent.

Bio znamená více práce, hájí své zájmy obchodníci

Zda se mu podaří zlevnění prosadit, není jisté. Obchodníci si už dnes v segmentu potravin stěžují na minimální marže. U biopotravin sice přiznávají, že jsou vyšší než u konvenčních výrobků, podle nich je však třeba zohlednit i vyšší nákupní ceny. "Cena závisí na nabídkové ceně a případná vyšší marže souvisí i s tím, že s biopotravinami mají obchodníci více práce," reagovala nová šéfka Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Marta Nováková.

Jurečka o řetězcích

"Obchodní řetězce se nemůžou řídit jenom vidinou nejvyššího zisku. Velmi důležité je, aby nabízely kvalitní zboží českých výrobců a producentů, protože zákazníci takové potraviny vyžadují. Také by to podpořilo české zemědělce. Na jakost potravin i na etiku obchodování se chceme ještě více zaměřit a ohlídat je rovněž prostřednictvím častějších kontrol našich dozorových orgánů."

Případný propad cen pocítí navíc jen malá část spotřebitelů. I přes rostoucí spotřebu stále tvoří bioprodukty jen minimální podíl na trhu. Podle posledních statistik trh s biopotravinami dosáhl v roce 2012 hodnoty 1,78 miliard korun a meziročně tak narostl o 6,7 procenta. Tvoří však stále jen něco mezi 0,6 až 0,7 celkové spotřeby.

Jurečka se s řetězci dohodl i na užší spolupráci s obchodníky při tvorbě legislativy. To se týká třeba zákona o potravinách, především však sporného zákona o významné tržní síle. Ten zaručuje potravinářům určitou ochranu před tlakem silných obchodníků. Po čtyřech letech platnosti se nyní chystá kompletní obměna zákona. 

Obchodníkům se však zákon nelíbí jako celek a dlouhodobě prosazují jeho úplné zrušení. "SOCR se vrátí k etickému kodexu a pokusí se zavádět samoregulativní prvky. Chceme tedy postupovat jinak než formou zákonů jako je ten o významné tržní síle," dodal viceprezident SOCR Zdeněk Juračka.

Ministr bude prosazovat maximální tresty

Od roku 2015 začne platit novela zákona o potravinách, která zvyšuje sankce za nekvalitní potraviny. Peněžitý trest za porušení kvalitativních požadavků nebo špatně označené potraviny vzroste ze 3 milionů Kč na 10 milionů. Za nebezpečné a zdravotně závadné potraviny mohou dostat výrobci sankci až do výše 50 milionů.

"Budu prosazovat, aby v případě opakovaných prohřešků kontroloři neváhali a maximální pokutu udělili. Samozřejmě dávám přednost tomu, aby problémy vůbec nenastaly, i proto jsem svolal dnešní setkání," řekl Jurečka po jednání s obchodníky.