Majitel výrobce autodílů Brano Group Pavel Juříček.

Majitel výrobce autodílů Brano Group Pavel Juříček. | foto: Brano Group.

Šéf Brana stěhuje firmu z ČR. Insolvenční mafie vládu nezajímá, tvrdí

  • 376
Další velká tuzemská firma se papírově přestěhuje do zahraničí, aby její majitel mohl lépe chránit svůj byznys. Majitel výrobce autodílů Brano Group Pavel Juříček přesune svůj holding do Nizozemska. Důvodem je jeho nespokojenost s tím, jak stát přistupuje k problémům s působením insolvenční mafie.

„Připravujeme veškeré papíry a ještě letos přesuneme sídlo do Nizozemska. Podnikám všechny potřebné kroky,“ řekl Pavel Juříček. Důvodem ke stěhování je zklamání nad přístupem současné vlády k řešení problémů s insolvencemi. Juříček začal za změny zákonů bojovat poté, co v insolvenčním řízení přišel o společnost Mora - Top.

„Zlomil jsem nad tím hůl. Vypadá to, že vláda skutečně tento problém řešit nechce,“ řekl Juříček, který problematice na úkor svého byznysu věnoval stovky hodin a stal se jakýmsi ombudsmanem pro další podnikatele, kteří byli v insolvencích okradeni. „Bohužel tu není ochota státu řešit stávající kauzy a případy zjevných krádeží,“ dodal Juříček. 

Přitom na podzim se vše zdálo na dobré cestě; ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ho osobně v aktivitách podporoval. Přípravu nového insolvenčního zákona dostalo na starost ministerstvo spravedlnosti. A to v pondělí skutečně nový zákon představilo. 

Daně bude platit v Česku

Podle Juříčka ale příliš neřeší celý problém. „Chybí především změna zákona o soudcích. Dokud nebudou více zodpovědní za své činy, jsou tyto změny zbytečné,“ říká Juříček, který navrhoval například mandát soudce na deset let. Babiš tvrdí, že Juříčkovy kroky dál podporuje. „Předal jsem to Pelikánovi (ministr spravedlnosti Robert Pelikán, pozn. redakce), on to musí řešit,“ tvrdí Babiš.

Drsná zkušenost podnikatele roku: přišel o továrnu

Juříček pro stěhování firmy použije podobný model jako majitel výrobce nemocničních posteli Linet Zbyněk Frolík. Do Nizozemska přesune pouze holding, který vlastní samotné výrobní závody v Česku i zahraničí, například v Rusku nebo Číně. „Většinu daní tak budeme platit nadále zde. Dělám to kvůli lepší ochraně investic. Jako zahraniční investor budu mít u nás lepší šanci se bránit proti některým rozhodnutím zdejší justice,“ vysvětlil Juříček.

Brano má za sebou rekordní rok: firma loni utržila 4,7 miliardy korun a vydělala 250 milionů korun. Zatím poslední akvizicí Brana byl mnichovohradišťský výrobce tažných zařízení Profsvar. „Byla to dobrá investice, firmě se daří, připravujeme stavbu nové haly,“ hodnotí poslední investici Juříček.