Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

K soudu odešla obžaloba na Koženého a Vostrého

  12:01aktualizováno  12:01
Kauza Harvardských investičních fondů míří k soudu. Státní zástupce Jaromír Jindřich vypracoval rozsáhlou obžalobu na Viktora Koženého a Borise Vostrého a odeslal ji na Městský soud v Praze. Oba muže viní z podvodu a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Viktor Kožený a bahamská policie - Stráž odvádí Viktora Koženého zpět na celu. (19. října 2005) | foto: ČTK

"Obžaloba je napsána na 411 stranách a týká se celkem 110 obchodů s cennými papíry," řekl Jindřich. Škoda, které se podle něj Kožený a Vostrý dopustili, se podle posledních propočtů vyšplhala na 16 miliard korun. V případě odsuzujícího rozsudku
stíhaným hrozí až dvanáctileté vězení.

Oba muži jsou stíháni jako uprchlí. Vostrý žije ve středoamerickém státě Belize, Kožený je ve vazbě na Bahamských ostrovech, kde čeká na verdikt, zda bude vydán americkým úřadům.

Kožený je v USA obžalován z korupce při privatizaci ázerbájdžánského ropného průmyslu a z praní špinavých peněz. Bahamský soud má v prvním kole rozhodnout 28. září.

Český vyšetřovací spis bývalého prezidenta Harvardských investičních fondů Koženého a bývalého předsedy představenstva Harvardského průmyslového holdingu (HPH) Vostrého je podle Jindřicha uložen ve 131 svazcích, přílohy zabraly dalších 387 svazků.

Policie už dřív konstatovala, že spis svým významem, ale i rozsahem patří v České republice k největším kauzám. Vyšetřovatel prý popsal na 300 tisíc listů.

Kožený a Vostrý podle českého obvinění v letech 1995 až 1997 převáděli majetek z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice. Poškodili tím holding, který následně skončil v likvidaci. Na počátku vyšetřování byla škoda vyčíslena podle nominální hodnoty akcií, které byly předmětem údajně poškozujících převodů, asi na 11,5 miliardy.

Znaleckými posudky a dalšími důkazy se určila tržní cena. Škoda se tak vyšplhala nejprve na 13,6 miliardy korun, nyní byla stanovena na 16 miliard korun.

Policie zveřejnila záměr obvinit Koženého a Vostrého už v září 2001, jejich stíhání však zahájila až o dva roky později. Oba dva zpočátku policii ujišťovali, že budou spolupracovat.

Policie se jim však pokoušela obvinění doručit marně, začala je tedy stíhat jako uprchlé. Soud na oba vydal mezinárodní zatykač. Vostrý nedávno avizoval, že se hodlá do Česka vrátit, aby očistil své jméno. Poté, co mu ale žalobce odmítl na cestu poskytnout doprovod, si své rozhodnutí zřejmě rozmyslel.

Autoři: ,


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Výkon na hranici padnutí: v Tesle se museli dopovat energetickými nápoji

Podvozek vozu Tesla Model S

Nadšení amerického miliardáře Elona Muska, který před pár dny děkoval zaměstnancům své automobilky Tesla za dosažení...

Další z rubriky

Boj o peníze pro firmy: investiční pobídky ano, ale ne pro montovny

Montážní linka Fordu v Kentucky

Chcete finančně podpořit? Už nebude stačit, abyste tu postavili jednoduchou montovnu, budete muset přinést něco navíc,...

Svatby jako řemen. Svatební agentury mají čím dál víc práce

Svatba pořádaná společností White Agency

Kdo tvrdí, že manželství není v módě, neví, o čem mluví. Jen loni bylo podle Českého statistického úřadu uzavřeno téměř...

V mínusu 4,5 miliardy. Vítkovice loni vytvořily rekordní ztrátu

Vítkovice Machinery Group (ilustrační foto)

Strojírenská společnost Vítkovice, a. s., která zastřešuje služby pro své dceřiné společnosti z bývalé skupiny...

Najdete na iDNES.cz