K výběru peněz z automatu postačí oční duhovka

  19:05aktualizováno  19:05
- Jdete si vybrat do bankomatu peníze a zapomněli jste svůj PIN? Nevadí. Stačí, když máte duhovku. Budoucí peněžní automaty totiž právě podle této barevné části oka rozpoznají, že peníze putují do kapsy toho pravého majitele konta. Nejnovější výstřelek v peněžním bankovnictví představila dnes v Londýně firma NCR, která se na vývoji peněžního automatu příštího tisíciletí podílela.

"Jmenuji Stella. Chcete hotovost, výpis nebo jako obvykle?" dotáže se zdvořile bankomat, jehož tři kamery s vysokou rozlišovací schopností předtím sejmou 256 bodů duhovky zákazníka. Ta se podle odborníků u dvou lidí od sebe liší víc než otisky prstů. Pravděpodobnost, že by se Stella spletla, je téměř nulová. Přesně jedna ku desítce, za kterou pak ještě následuje dvacet nul. Podvodníci prý nemají šanci.

"Hotovost, prosím," odpoví zákazník, který může klidně zapomenout na nějaké osobní identifikační číslo (PIN), protože automat od něj žádné nechce. Nemá totiž ani klávesnici.

Stella se zeptá, kolik peněz v hotovosti si zákazník přeje, spočítá obnos, vysází bankovky a rozloučí se. Pokud klient při odpovědi zvolí variantu "jako obvykle", automat podle databáze pozná, kolik zákazník pravidelně vybírá, a částku pak vyplatí. Celá transakce se tím urychlí.
Stella je první mluvící peněžní automat na světě. Zatím je naprogramována na americkou angličtinu a může se stát, že britské výslovnosti zpočátku neporozumí.

U cizince hovořícího anglicky je dosti pravděpodobné, že svou žádost bude muset zopakovat několikrát, než zatím ne zcela dokonalý software pro rozeznání hlasu pochopí, že zákazník z Evropy skutečně chce "cash", tedy hotovost.

"Automat umí také elektronicky přenést informace do přenosného počítače," vysvětluje další výhody Stelly Mark Grossi, který ve firmě NCR pracuje jako hlavní technik. A hned transakci názorně předvede.
"Výpis, prosím," nahlásí a přiloží svůj palmtop k infračervenému čidlu automatu. V mžiku má na displeji minipočítače uvedeny všechny potřebné údaje: jméno, číslo účtu, výši výběru, datum a čas. Žádné papíry.
Peněžní automaty typu Stella budou běžnému zákazníkovi k dispozici zhruba do pěti let. V budoucnu si lidé z takových automatů budou moci vybírat nejenom peníze v hotovosti, ale provádět také další obchodní transakce.

"Přistoupíte ke stroji a ten z údajů rozpozná, že se životnost vašeho automobilu chýlí ke konci. Automat podle příjmu zjistí, že byste mohl mít zájem spíš o typ Mercedes než Škoda, a předloží vám výhodnou nabídku," řekl ČTK viceprezident NCR Chris Hughes. Banky budou zákazníky v budoucnu za jejich věrnost odměňovat. Děti si například budou moci do palmtopů stáhnout různé hry nebo hudbu.

Automaty jako Stella budou mít v databázi uložen profil klientů a budou jim moci nabídnout informace téměř o všem, co je zajímá. Například o jejich oblíbeném fotbalovém klubu nebo o filmu, který by si neměli nechat ujít.

Ve světě je nyní 850.000 bankomatů a brzy se jejich počet zvýší na milión. Ročně si lidé z peněžních automatů vybírají v přepočtu 540 miliard liber, což je přes milión liber každou minutu. Za jediný den by bylo možné za tuto částku nakoupit například 30 obrazů van Gogha. I ty možná jednou budou nabízet klientům následníci Stelly.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Brněnský šinkanzen naráží na soláry, SŽDC neuhlídala ochranu rychlostní trati

Vysokorychlostní vlak Šinkanzen přijíždí na nádraží v Tokiu (duben 2016)

Správci železnic objevili při přípravě jednoho ze tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí problémy s plánovanou...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Stavbaři z problémového úseku D1 odstoupili od smlouvy s ŘSD

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Firmy, které opravují nejdelší modernizovaný úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, podle očekávání...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Další z rubriky

Družstevní bydlení je na vzestupu, všímají si toho i developeři

Ilustrační snímek

Složí zhruba třetinu ceny bytu a zbytek splácejí. I takto mnozí Češi bydlí „ve vlastním“, aniž by potřebovali hypotéku....

Nižší DPH i dotace na obnovu lesů. Stát představil plán boje s kůrovcem

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Ministerstvo zemědělství představilo sérii kroků pro boj s kůrovcem. Očekává se další zhoršování kalamity i mimo...

Zdravě se mohou stravovat i psi. Firmy jim vyvařují z čerstvých surovin

Pražská firma Mixáno vyrábí čerstvé krmivo bez konzervantů pro psy.

Doby, kdy lidé krmili své mazlíčky zbytky od stolu a levnými granulemi, jsou pryč. Za čerstvé a kvalitní suroviny pro...

Najdete na iDNES.cz