Kabinet do ztrátové Nové Huti vloží tři miliardy

- Největší česká ocelárna Nová huť získá státní finanční pomoc převyšující tři miliardy korun, jejímž cílem je nastartovat naplno výrobu a splatit část dluhů. Vláda rozhodla, že státní Konsolidační banka poskytne do konce června Nové huti provozní úvěr 750 milionů korun. Další dva státní provozní úvěry 750 milionů a 800 milionů získá Nová huť v případě, že se její rozhodující věřitelé zavážou k tomu, že podnik nejméně jeden rok nepošlou do konkursu.

Všechny tři provozní úvěry celkem za 2,3 miliardy korun jsou pro Konsolidační banku velmi rizikové a vláda přiznává, že se vzhledem ke špatné situaci ocelárny nemusejí vrátit. V takovém případě uhradí ztrátu finančního domu Fond národního majetku.

Vláda rovněž souhlasila s návrhem ministerstev financí a průmyslu, aby státem kontrolovaná Česká exportní banka a exportní pojišťovna EGAP poskytly firmě další provozní úvěr 820 milionů korun na výrobu zboží určeného k vývozu. Tyto peníze má firma dostat rovněž do 30. června.

Ve zdůvodnění vládního usnesení se píše, že výhodou navržené pomoci je rychlost, s níž může být firma stabilizována. "Nevýhodou je možnost podání návrhu na konkurs a ztráta poskytnutých prostředků v průběhu konkursu," stojí v materiálu ministerstev financí a průmyslu.

Vláda zároveň souhlasila s tím, že metodou dokončení privatizace firmy bude "přímý prodej majoritního podílu strategickému investorovi, který prokáže schopnost dokončit restrukturalizaci společnosti a finanční zdroje potřebné k zajištění koupě akcií i dalšího plného provozu společnosti."

Privatizaci Nové huti však ztěžuje nedávná změna majitele firmy Petrcíle, prostřednictvím které v roce 1996 skupina manažerů koupila jedno procento ocelárny. Petrcíle před několika týdny změnila majitele - stala se jím společnost CEC. Tu stát považuje za netransparentní a nechce s ní jednat. Petrcíle přitom vlastní opci na dalších patnáct procent akcií Nové huti a bez jejího souhlasu nemůže stát prodat dalších svých 34 procent.

CEC nedávno uvedla, že za ní stojí renomovaná švýcarská společnost Duferco, která obchoduje s ocelí a má i vlastní výrobní kapacity. Šéf Duferca Bruno Bolfo již v minulých dnech jednal o možném převzetí ocelárny s ministrem financí Pavlem Mertlíkem. "Budou-li jednání zdárně ukončena, mohl by FNM smlouvu s Petrcíle ukončit a zahájit privatizaci," píše se ve vládním materiálu.

Nová huť měla loni ztrátu 3,4 miliardy korun. Firma zřejmě o tuto částku sníží svůj kapitál a nominální hodnota akcií poklesne z 1000 na 700 korun. Dluhy Nové huti jsou 24 miliard a firma nesplácí povinné odvody státu.

Jeden z účastníků odborářského mítinku v ostravské Nové Huti, 5.4.2000

Většina odborářů z Nové Huti Ostrava, kteří přišli vyjádřit svůj názor, se skrývala před deštěm, 5. 4. 2000