Kabinet schválil deficitní rozpočet

  • 5
S návrhem schodku státního rozpočtu ve výši 53,9 miliardy korun zamíří vláda na podzim do parlamentu. Po odečtení ztráty Konsolidační banky, která je do rozpočtu zahrnována podle nových rozpočtových pravidel od letošního roku, deficit činí deset miliard korun. To odpovídá opoziční dohodě s ODS.

Příjmy rozpočtu by se v příštím roce měly vyšplhat na 690,5 miliardy korun, výdaje dosáhnou 744,4 miliardy korun. Ve srovnání s letošním rokem tak výdaje vzrostou přibližně o 60 miliard korun, příjmy o 54 miliard korun. Vyšších příjmů by rozpočet měl dosáhnout především díky privatizačním příjmům a splátkám ruského dluhu.

Opozice i ekonomové zahrnutí těchto položek do příjmů rozpočtu odmítají. Předseda rozpočtového výboru a stínový ministr financí za ODS Vlastimil Tlustý však považuje takto stanovený deficit pouze za formální. „Skutečný deficit je mnohem vyšší,“ říká. Vláda podle něj totiž stejně jako loni nadhodnotila příjmy rozpočtu. Zda poslanci ODS takto sestavený rozpočet na podzim podpoří, odmítl předjímat.

Návrh hospodaření státu je založen na nové prognóze ekonomických ukazatelů. Ta ovšem zřejmě nafouknutí zdrojů rozpočtu neumožnila, protože provedené změny ovlivní státní pokladnu protisměrně. Stejný, 3,8 procenta, zůstal odhad hospodářského růstu na příští rok. Mírně se zvýšila předpověď průměrné inflace, a to o dvě desetiny na 4,6 procenta. Průměrnou míru nezaměstnanosti ministerstvo financí odhaduje na 8,2 procenta oproti dosavadním 7,9 procenta.

Zatímco zvýšení odhadu inflace by mohlo do pokladny přinést o něco více peněz, vyšší nezaměstnanost si naopak vyžádá výplatu větších podpor pro lidi bez práce. Další peníze získalo ministerstvo financí tím, že z necelých 17 na 20,4 miliardy korun navýšilo částku, se kterou počítá pro rozpočet z vymožení ruského dluhu. Přibližně o pět miliard byl vylepšen i předpokládaný výběr daní a sociálního pojistného.

„Sociální demokraté nejprve musí uznat, že příjmy rozpočtu jsou nadhodnocené a skutečný schodek je jiný než vykazovaných deset miliard. Pak teprve mohou začít jednání, jak tento stav řešit,“ dodal Tlustý.

Obtížnost prosazení rozpočtu ve sněmovně připustil pro deník Financial Times i ministr financí Jiří Rusnok. „Rozpočet bude komplikovaná politická hra,“ řekl britskému listu. „Nevylučuji, že nějaký čas bude v příštím roce nutné rozpočtové provizorium.“

Rusnok rovněž považuje nynější hospodaření státu za dlouhodobě neudržitelné. Podle něj je nutná reforma veřejných financí zahrnující radikální omezení výdajů státu na nemocenskou, důchody a zvýšení spotřebních a majetkových daní. Do voleb ji však podle něj není možné prosadit.

Ministerstvo financí nyní začne pracovat na přesném rozdělení peněz pro jednotlivé resorty. Nejvíce by si oproti letošku mělo polepšit ministerstvo dopravy, spravedlnosti a vnitra, ušetřit bude naopak muset ministerstvo pro místní rozvoj, kultury a průmyslu.

, ,