Kabinet tají, jak pomohl Vítkovicím a Aliachemu

- Stát se rozhodl poskytnout garance ve výši více než tří miliard korun za úvěry krachujícím hutím Vítkovice a chemickému podniku Aliachem. Vláda se na tomto řešení shodla už před čtrnácti dny, ale nijak o něm neinformovala a své usnesení označila za utajované.
Proč kabinet odmítá veřejně o svém rozhodnutí informovat, úředníci ekonomických ministerstev nechtějí příliš vysvětlovat.

"Já sám důvod neznám a nenapadá mě nějaké rozumné vysvětlení. Snad se stát chrání před tím, aby si peníze z pomoci nestáhli věřitelé, jak se již jednou stalo loni na podzim v případě Vítkovic," říká mluvčí ministerstva financí Libor Vacek.

Obsah vládního verdiktu se přitom po kouscích dostává mezi investory, kteří mohou obchodováním s akciemi těchto firem vydělat. Akcie Vítkovic, s nimiž se na počátku roku vůbec neobchodovalo, začaly den po tajném vládním rozhodnutí náhle prudce stoupat a nyní je jejich cena o třetinu vyšší. Výrazně se zvyšují i objemy obchodů.

"Buď jde pouze o tradiční reakci trhu, kde pouhé zveřejnění informace, že vláda přijala řešení k oživení Vítkovic, vedlo k růstu cen, ale je zde i reálná možnost, že některý z investorů získal bokem informace s konkrétními údaji a této výhody zneužil," říká Jan Schiesser z makléřské firmy Atlantik FT.

Pro druhou variantu hovoří podle obchodníků s cennými papíry právě skutečnost, že banky již jednou z Vítkovic státní peníze odsály a krize firmy se dále prohlubovala.
"Je skutečně možné, že někdo na trhu ví, že nynější pomoc již bude smysluplná, a tyto informace při obchodech využil," míní Schiesser. Této variantě nasvědčuje i skutečnost, že akcie Aliachemu nerostou a materiál o pomoci této firmě zpracoval jiný tým úředníků než podklady k záchraně Vítkovic.

Miroslav Singer z Expandia Finance se však přiklání k variantě pouhých spekulací.
"Všeobecně se vědělo, že pomoc Vítkovicím musí být v řádu miliard korun. A spekulace začaly den poté, co vláda dala na vědomí, že chce krizi firmy řešit," uvedl Singer.
Komise pro cenné papíry zatím podle mluvčí Šárky Samkové nemá informace o tom, že by se utajené vládní rozhodnutí k některému z investorů dostalo. "Prokázat takový únik informací je velmi složité," říká Samková.

Jakou formu má státní pomoc oběma firmám mít? V případě Vítkovic půjde podle dostupných informací o dvě finanční operace. Stát na základě důvěrných zpráv jednak poskytne garance na zhruba miliardový úvěr pro dokončení stěžejních zakázek Vítkovic. Zároveň si Fond národního majetku pronajme vlastnictví firmy a státní Konsolidační banka má novému provozovateli poskytnout asi dvě miliardy korun na nejnutnější financování surovin, energií a další výdaje.

"U Aliachemu půjde o provozní úvěr ve výši tři sta až čtyři sta milionů korun. Firma má totiž potíže s financováním poté, co na její mateřskou společnost Chemapol Group byl loni prohlášen konkurs," sdělil úředník obeznámený s vládním rozhodnutím.

Premiér Miloš Zeman bez bližších podrobností v minulých dnech řekl, že vládní usnesení nebude mít na státní rozpočet žádný dopad.

To však ekonomové zpochybňují. "U Aliachemu se dá očekávat návratnost úvěru, firma není v existenčních potížích a zajímají se o ni investoři. Ale Vítkovice mohou kdykoli skončit v konkursu a v takovém případě by financující banky mohly po státu žádat proplacení garancí," říká jeden z analytiků.