Kajmanské ostrovy, pláž poblíž Rum pointu na ostrově Grand Cayman

Kajmanské ostrovy, pláž poblíž Rum pointu na ostrově Grand Cayman | foto: Profimedia.cz

Kajmanským ostrovům hrozí bankrot, daňový ráj zvažuje daně

  • 41
Jeden z hlavních světových daňových rájů, Kajmanské ostrovy, je v ohrožení. Úpadek turismu i aktivity bank, tedy dvou hlavních zdrojů příjmu země, přiblížil ostrovy k bankrotu. Tradičně bohatá země přeplněná k prasknutí bankami, rizikovými fondy a účelově založenými firmami možná poprvé zavede daně z příjmu.

Od začátku finanční krize se výrazně snížil počet turistů směřujících na Kajmanské ostrovy. Turisté jsou přitom největším zdrojem příjmů státu, který ovládá Velká Británie. V daňovém ráji ale podstatně klesl i obchod s finančními službami.

Britská vláda proto bývalé kolonii navrhuje zavedení přímých daní, aby se vláda vyhnula bankrotu. Vážnost situace dokládá dopis představitele britského ministerstva zahraničních věcí Chrise Bryanta adresovaný premiéru ostrovního státu McKeevovi Bushovi, ve kterém v budoucnu doporučuje zavedení nových daní.

"Obávám se, že nebudete mít jinou možnost než zavést nové daně. Možná daně z příjmu fyzických a právnických osob jako na Panenských ostrovech," uvedl v dopise.

Kajmanské ostrovy zhruba před týdnem nedostaly od Velké Británie svolení k tomu, aby si vzaly půjčku, kterou by zalepily velkou rozpočtovou díru.

"Jsem pesimistický, ostrov je v otřesné finanční kondici," řekl listu Guardian britský úředník, který žije na Kajmanských ostrovech od roku 1968.

Jeden fond na pět obyvatel

Zavedení přímých daní by bylo novinkou pro asi padesát tisíc obyvatel ostrova, kteří do teď platili jen nepřímé daně. Tato "daňová svoboda" byla důvodem, proč se stát stal významným finančním centrem a přilákal mnohé podnikatele, kteří si na ostrově založili účelové firmy.

V bývalé britské kolonii sídlí přibližně 80 tisíc firem, z toho 800 pojišťoven a 269 bank. Nikde na světě není zaregistrováno více hedgeových fondů. Jejich počet je 10 tisíc, tedy na každých pět obyvatel jeden. Bankovní licence na Kajmanských ostrovech stojí okolo 620 tisíc dolarů.

Hedgeové fondy jsou odborníky považovány za jeden z důvodů současné finanční krize. Jde o fondy, které nepodléhají takovým regulacím jako konzervativní fondy. Nabízejí vyšší výnos, ale podstatně se zvyšuje i riziko obchodování.

Malá země, velké bohatství

Bohatství Kajmanských ostrovů je obrovské. Jen hedgeové fondy spravují majetek v hodnotě 2,3 bilionu dolarů (data z minulého roku) a hrubý domácí produkt na obyvatele je dvanáctý nejvyšší na světě. Průměrný příjem místních obyvatel je 42 tisíc dolarů, což je nejvíce v oblasti Karibiku.

V době finanční krize jsou zároveň ostrovy terčem mezinárodních institucí a politiků, kteří chtějí zakročit proti daňovým rájům. Země byla trnem v oku amerického prezidenta Barack Obamy a dočasně se ocitla i na takzvané šedé listině OECD. Poté Kajmanské ostrovy začaly spolupracovat na výměně informací o daních a této nálepky se zbavily.

,