Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kalábrie: kraj s bohatou vinařskou historií

  6:00aktualizováno  6:00
Na cestě k jihu nabízí Itálie tolik lákadel, že do Kalábrie na špičce italské "boty" většina turistů nedorazí. A pokud ano, tak jim poloostrov poslouží jen jako tranzitní území při cestě na Sicílii. Kalábrie se ale pyšní vinařskou historií, kterou jí může závidět celý svět.
Víno

Víno - Víno | foto: Profimedia.cz

Dávno před naším letopočtem kolonizovali toto území Řekové a zavedli zde prosperující a v celé tehdejší středomořské společnosti vyhlášené vinařství. O to větší kontrast poskytuje pohled na stav tohoto odvětví v dnešní době.

Ačkoli vinohrady v Kalábrii pokrývají téměř 25 tisíc hektarů, jen nepatrná část z nich je zdrojem pro výrobu opravdu kvalitních vín. Na rozdíl od většiny jiných italských oblastí se tu vinařský pokrok prosazuje jen nesmírně pomalu a naprostá většina zdejší produkce zůstává svou kvalitou daleko za požadavky současného evropského trhu.

Čest a slávu celého regionu zachraňuje městečko Ciro na východním pobřeží.
Réva se zde pěstuje na stejných místech jako legendární "krimisa", jíž byli v řeckých dobách vítáni vítězové dávných olympijských her.

Zdrojem pro výrobu červeného a růžového vína s etiketou Ciro je kalábrijská chlouba - odrůda Gaglioppo. Spor o to, zda je to jedna z nejstarších světových odrůd, či zda jde o nedávno přistěhovalý "klon" Aglianica, ponechme vědcům. Podstatné je, že tato pozdně dozrávající odrůda dává poměrně světlá, ale přitom hluboká a sytá vína.

Jako by byla podobná spíše podstatně dražšímu a vyhledávanému severoitalskému vínu Nebbiolo. Ostatně, jistě ne bezdůvodně kolují dodnes pověsti o cisternách plných vína Gaglioppa, mířících pod rouškou noci do severnějších oblastí.

Ciro však existuje v menším množství i v bílé podobě, kdy je vyhledávaným doplňkem k pokrmům z mořských ryb. Ty představují jeden z logických základů místní kuchyně, zatímco ten druhý je více než překvapivý: vepřové maso. V podmínkách chudého italského jihu je to věc nevídaná a není divu, že si kalábrijský vepř získal postavení srovnatelné s indickou posvátnou krávou.

Vinice se nacházejí jak u moře, tak především ve vyšších polohách na horských svazích. Díky členitým a mnohdy zelenými lesy pokrytým horám si Kalábrie dokonce vysloužila pověst "italského Švýcarska". Úzké silničky se neuvěřitelně klikatí mezi kopci a vedou nepočetné turisty do skrytého vnitrozemí, kde vládne nejen skutečná atmosféra dávno zašlých časů, ale především mafie, nechvalně proslulá únosy rodin bohatých průmyslníků ze severu.

Jedno z místních vín nese jméno Vino di Scilla, podle legendární Sirény vábící na samém okraji kalábrijského pobřeží námořníky. Plánovaný nový most, překlenující Messinskou úžinu, Sirénu určitě nepotěší. Možná už proto změnila živnost a začíná lákat návštěvníky do Kalábrie na víno. Čeká ji ještě hodně práce, ale třeba bude nakonec daleko úspěšnější.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

Další z rubriky

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Klienti zažalují Českou pojišťovnu. Vadí jim, že dělá mrtvého brouka

Česká pojišťovna

Naštvaní klienti pojišťoven zakládají spolek, aby mohli v kauze neplatných životních pojistek podat obdobu hromadné...

Počet vydaných platebních karet loni klesl, těch bezkontaktních přibylo

(Ilustrační snímek)

Počet vydaných platebních karet v loňském roce klesl o 592 tisíc na 10,7 milionu. Oznámilo to Sdružení pro bankovní...

Najdete na iDNES.cz