Marihuana

Marihuana | foto: MF DNES

Kalifornie chystá referendum o legalizaci marihuany, „tráva“ má zalátat dluhy

  • 31
Kalifornii, které se podle jejího bohatství přezdívá zlatý stát, možná v roce 2010 čeká výměna barev - zlato nahradí zeleň. Rozhodně za tím ale nehledejte šetrný přístup k životnímu prostředí, kus Kalifornie se může zazelenat díky marihuanovým plantážím, které mají státu pomoci snížit deficit rozpočtu.

Při úderu ekonomické krize se drahé kovy a peníze vypařily a nejlidnatější stát USA se potácí na hraně bankrotu. V marném pátrání po záplatě na děsivý rozpočtový schodek se i dříve nemyslitelné cesty zdají mnohem schůdnější - a přívrženci volného přístupu k marihuaně to rychle pochopili.

Nabízejí legalizaci psychotropního konopí výměnou za to, že si města a obce mohou jejich prodeje zdanit dle svého uvážení. Demokratický poslanec a zastánce legalizace Tom Ammiano odhaduje, že by se veřejné finance vyspravily o 1,4 miliardy dolarů.

Lékaři číslům o ekonomickém přínosu „trávy“ nevěří

V porovnání s deficitem kalifornského rozpočtu, který se v roce 2010 vyšplhá na 20 miliard dolarů (360 miliard korun), to však představuje sotva dostatečnou náhradu.

Kritici návrhu navíc upozorňují, že si marihuanová lobby podobná čísla vyfabulovala a státní rozpočet na podobnou změnu doplatí, místo aby na ní vydělal.

"Nevím, jestli jsou jejich čísla správná, ale pokud to bude 1,5 miliardy, tak to spolkne hašení následků legalizace," řekl agentuře Reuters Joel Hay, profesor lékárenské ekonomie a politiky na University of Southern California.

Zpochybnil také čísla, která zastánci měkkých drog použili při svých výpočtech. Z nich vyplývá, že Kaliforňané za rok vypěstují 3,9 milionu kilogramů drogy za zhruba 13,8 miliardy dolarů - aby stát vydělal 1,5 miliardy dolarů, musela by se daň pohybovat kolem deseti procent.

Nejde jenom o peníze

Podle kalifornského daňového úřadu by však v případě legalizace cena jednoho gramu drogy spadla na polovinu, což by přineslo menší výnosy z daní. Očekávaná vyšší spotřeba by tento výpadek zřejmě nedohnala.

Zastánci legalizace oponují úsporami na jiných místech - například v roce 2008 musely kalifornské úřady vyřešit 61 400 přestupků spojených s držením zakázaných květů. Maximální pokuta za držení množství drogy menšího než 28,5 gramu nyní činí 100 dolarů, administrativní výdaje jsou proto mnohem vyšší.

Obchodníci by na dostupných měkkých drogách také vydělali, protože by Kalifornii vyhledávaly tisíce milovníků drog. Podobně přemýšleli politici v sousední Nevadě, jenom vyměnili marihuanu za hazard.

Jestli se Kalifornie promění v Nizozemsko na březích Pacifiku, ještě není vůbec jasné, rozhodnou o tom voliči v referendu na podzim 2010. Zastánci věří, že získají většinu a že svým kouřem začnou látat rozpočet v roce 2011.