Kalifornie je bez proudu

Poté, co dva soukromé elektrorozvodné podniky Southern California Edison a Pacific Gas & Electric vyhlásily neschopnost splácet své dluhy, došlo v nejbohatším americkém státě Kalifornie k úřednímu přerušování dodávek elektrické energie. Stalo se tak ve středu odpoledne místního času, poprvé od druhé světové války. V té době se lidé vrací domů ze zaměstnání a zapínají domácí spotřebiče. Guvernér Gray Davis pak v noci vyhlásil pro energetiku mimořádnou situaci, která opravňuje státní orgány k nouzovým nákupům elektřiny. Problémy nemá jen jižní část kolem Los Angeles, která má své vlastní energetické podniky.

Bez proudu na chvíli zůstalo i Silicon Valley (Silikonové údolí), ve které sídlí většina významných světových vývojářů a výrobců počítačových technologií. Na jeho chod to však zatím podle dostupných údajů nemělo žádné následky.

O tom, jak se legendární Silicon Valley brání nejen výpadkům proudu, čtěte ZDE.

"Jediným cílem tohoto kroku je překlenout se k dlouhodobému řešení," komentoval výpadky Davis podle agentury Reuters na noční tiskové konferenci. Oznámil také, že pověřil kalifornský parlament, aby zajistil peníze k zaplacení dodávek elektřiny na příštích deset dní.

Rovněž instruoval ministerstvo vodních zdrojů, které je ve státě již nyní největším kupcem elektřiny na velkoobchodní úrovni, aby použilo již vyčleněné prostředky.

Mimořádný stav by měl platit do doby, než zákonodárci přijmou legislativu, podle níž bude moci stát permanentně vstupovat do dlouhodobých kontraktů s elektrárenskými podniky. Elektřina by pak byla přes distributory prodávána konečným odběratelům na náklady státu se zaúčtováním mírné administrativní přirážky.

Davis vyhlásil mimořádný stav po telekonferenci s představiteli čtyř největších producentů elektřiny ve státě. Ti pohrozili, že požádají Southern California Edison a Pacific Gas & Electric o splacení dluhů a tím je v podstatě přinutí k bankrotu.

Kalifornská přenosová síť ISO nařídila vypínání proudu v celostátním rozsahu poprvé, i když v části San Francisca loni v červnu k omezeným odstávkám již došlo. K podobnému kroku by ISO mohla přistoupit i ve čtvrtek a v pátek, pokud se státu nepodaří získat dostatek proudu.

Kdo za to může?
Problémy obou velkých rozvodných firem jsou důsledkem nepovedené privatizace a deregulace energetického sektoru z roku 1996, kdy byly ceny na velkoobchodní úrovni deregulovány, ale na maloobchodní úrovni zůstaly zmrazeny.

Za poslední rok stouply velkoobchodní ceny desetinásobně a protože distributoři nemohli přenést tento růst na domácnosti, vznikl jim dluh celkem 12 miliard dolarů. Krachem ohrožené firmy přitom nemají přístup k dalším úvěrům na nákupy elektřiny.

Nynější krize je rovněž výsledkem toho, že v Kalifornii nebyla za posledních deset let postavena téměř žádná nová elektrárna a stát místo toho naivně orientoval odvětví na úspory. Přitom se ale zvyšoval počet lidí a ekonomika zažívala prudký rozvoj, logicky doprovázený růstem spotřeby elektřiny.

Regulační úřady podle Davise odhadují, že ve čtvrtek bude Kalifornii chybět asi 14 tisíc megawattů elektřiny, to znamená kolem 45 procent denní spotřeby státu. "Tak velký deficit jsme nikdy neměli," řekl guvernér Davis.