Guvernér státu Kalifornie Arnold Schwarzenegger nařídil uzavřít každý měsíc na tři dny všechny úřady. Ilustrační foto.

Guvernér státu Kalifornie Arnold Schwarzenegger nařídil uzavřít každý měsíc na tři dny všechny úřady. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Kalifornii hrozí bankrot

  • 4
Kalifornie vyhlásila stav "finanční nouze". Více než 10 procent lidí je bez práce, obyvatelstvo stárne a země se zadlužuje raketovým tempem. Aby stát nezkrachoval, nařídil guvernér Arnold Schwarzenegger uzavření všech úřadů na tři dny každý měsíc, a to až do června příštího roku.

Někdejší představitel filmového Terminátora přikročil k tomuto radikálnímu kroku potom, co politická reprezentace Kalifornie nedokázala sestavit vyrovnaný rozpočet pro finanční rok 2010, který začal v úterý.

"Každý den, kdy čekáme (s rozpočtem řešícím krizi, pozn. red.), naše problémy rostou. Utrácíme totiž peníze, které nemáme," uvedl Schwarzenegger.

Kalifornská pokladna se proto velmi rychle vyprazdňuje, a aby země nedospěla k úplnému bankrotu, bude ode dneška platit některé "účty" směnkami.

To se dotkne především firem, které pracují na státních zakázkách. Šetření pocítí i státní zaměstnanci, kteří za první tři pátky v měsíci, jež budou muset zůstat doma, nedostanou ani dolar.

Celkově se tak 235 tisícům lidí za následujících dvanáct měsíců sníží platy o 14 procent.

Krize přerušila tok příjmů

Problémy Kalifornie mohou mít dalekosáhlé dopady. Malé firmy pracující pro stát jsou na pravidelném přísunu hotovosti závislé a finanční těžkosti země mohou odnést také celé Spojené státy. Kalifornie jako nejlidnatější stát Unie totiž generuje 13 procent hrubého domácího produktu USA a je osmou největší ekonomikou světa.

V současnosti tvoří deficit Kalifornie 24,3 miliardy dolarů (446 mld. Kč) a je nejvyšší ze všech států USA.

Jak se tato část Ameriky mohla do tak hlubokých dluhů dostat? Podle agentury AP tvoří drtivou většinu příjmů země daně z příjmů a kapitálové zisky, které v souvislosti s krizí prudce propadly.

Míra nezaměstnanosti v současnosti dosáhla 11,5 procenta, což je nejvíce v novodobé historii země. Kvůli tomu přiteklo do státní pokladny za prvních pět měsíců letošního roku o 34 procent peněz méně než ve stejném období loni. Výdaje Kalifornie však prakticky zůstaly na stejné úrovni.

Země již dříve požádala federální vládu o poskytnutí garancí na úvěry mezi sedmi a devíti miliardami dolarů. Obamova administrativa však případné pomoci zatím není nakloněna. Prý by to mohlo otevřít dveře pro podobné požadavky od dalších států.