Kalifornským kuřákům klesají šance

  • 3
Americkým kuřákům dochází dech. Šance úspěšně obvinit tabákové koncerny ze zavinění rakoviny plic opět klesla. Porota v kalifornském Sacramentu poměrem jedenáct ku jedné odmítla přiznat třímilionové odškodné muži trpícímu rakovinou. Vznikl tak precedens pro dalších pět podobných kauz a řadu případů, které řeší odvolací soudy.

Lawrencovi Lucierovi, u kterého lékaři odhalili rakovinu plic v roce 1999, žádal miliony dolarů od tabákových koncernů Philip Morris a R. J. Reynolds.

Stejně jako desítky lidí před ním argumentoval tím, že firmy neposkytly dostatek informací o škodlivosti kouření.

Šéfové a akcionáři výrobců cigaret se ale jen tiše smějí. Philip Morris vydal prohlášení, podle něhož sice s panem Lucierem soucítí, nicméně soud prý rozhodl korektně podle práva a doložených faktů.

Před soudy v Kalifornii i v dalších amerických státech, zejména na Floridě, leží několik případů, v nichž žalující kuřáci hrají stejnou písničku - nevěděli prý, že kouření může mít tak závažné následky.

V některých případech už soudy rozhodly, že jim nebo dokonce už jejich pozůstalým mají vyplatit náhrady v milionech dolarů. Proti všem se ale koncerny odvolaly.

Teď mají mnohem větší šanci, že porota rozhodne v jejich prospěch v nejméně pěti dalších kauzách.

Americká justice problém kuřáků řeší již léta. Zatím však odborníci nepředložili jednoznačné důkazy o souvislosti vzniku rakoviny plic s kouřením.

Pokud by se tak stalo, výrobci cigaret budou zasypáni stovkami žalob, jenž by je mohly připravit o miliardy dolarů.

Zatím ale žádné peníze nevyplatili a drží se nad vodou sériemi odvolání. Akcie mateřské firmy Philip Morrisu, společnosti Altria Group, vyskočily po oznámení verdiktu o 20 centů na 37,70 dolaru za kus.

,