Kalousek chce omezit švarcsystém. Živnostníkům hodlá osekat paušály

  11:37aktualizováno  11:37
Pracovat naoko jako soukromník a ve skutečnosti docházet pravidelně "na šichtu"? To by se do budoucna nemuselo vyplácet. Díky své výhodnosti se v Česku rozbujel švarcsystém a stát přichází o peníze na daních i odvodech. Ministerstvo chce proto sblížit odvody zaměstnanců a podnikatelů. Jedním z nástrojů, jak to udělat, by mělo být snížení příliš štědrých výdajových paušálů.

Miroslav Kalousek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Ty umožňují podnikatelům platit nízké daně. "V důsledku různých poslaneckých iniciativ docházelo ke zvyšování výdajových paušálů ve prospěch daňových poplatníků. Je otázka, do jaké míry by měly zůstat ve výši, kam se dostaly dneska," uvedl pro MF DNES Ladislav Minčič, náměstek ministra financí Miroslava Kalouska.

Místo dnešních čtyř pásem (živnostník si podle druhu profese může od příjmu odečíst 30, 40, 60 nebo 80 % částky a ze zbytku zaplatit daň) si Minčič umí představit existenci pouhých dvou, mezi nimiž by byl poměr dva ku jedné.

Paušály byly zavedeny kvůli úspoře administrativy - podnikatel tak nemusí evidovat své skutečné náklady v účetnictví.

Ministerstvo zvažovanou výši paušálů tají, jako příklad mohou posloužit čísla, která platila před rokem 2005. Zatímco dnes si mohou například advokáti či lékaři šmahem odečíst 40 procent ze svých příjmů coby náklad (bez ohledu na to, kolik platí za pronájem a vybavení kanceláře či ordinace), nově by to mohlo být třeba jen 25 procent. Daň by se jim tak o čtvrtinu zvýšila. Zemědělci, kteří si dnes odečítají 80 procent, by nově směli škrtnout například jen 50 procent. Zaplatili by tak 1,5krát vyšší daň.

True

Podle posledních dostupných údajů ministerstva financí z roku 2008 využívalo paušály 470 tisíc lidí, tedy polovina ze všech osob samostatně výdělečně činných. "Pokud by záměr měl postihnout velké množství živnostníků, není to dobré, mění se parametry za jízdy," argumentuje Bedřich Danda, šéf Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR a od září také náměstek ministra průmyslu a obchodu.

Podle něj jsou paušály výhodné například pro lékaře a advokáty, řemeslník, který pracuje s materiálem, paušál nevyužívá a raději schraňuje veškeré účtenky a vykazuje skutečné náklady. Nejde však jen o výši daní z příjmu. "Není možné izolovaně posuzovat švarcsystém jen z hlediska úspory na dani z příjmu, protože významná úspora se týká také pojistného," říká náměstek.

True

S myšlenkou na zvýšení výběru pojistného od živnostníků si opakovaně pohrává ministerstvo práce i zdravotnictví. Odpovědí by mohla být změna vyměřovacích základů pro daně a pojistné. Cílem připravované daňové reformy má totiž být jejich sblížení. Dnes se například u živnostníků počítá daň z hrubých příjmů, zatímco zdravotní a sociální pojištění jen z poloviční částky.

Reforma má také eliminovat výjimky. Část těch, které se týkají zaměstnanců (stravenky, režijky apod.), by se mohla přetavit do zaměstnaneckého paušálu. Každý zaměstnanec by tak místo dostávání všelijakých benefitů platil menší daně. I to by byl krok ke sblížení zaměstnanců a soukromníků.

Daň z příjmu by tak mohla vypadat už za tři roky zcela jinak. Zahrnout by v sobě měla také daň darovací a dědickou a možná i daň z převodu nemovitostí. Ta by v konečném důsledku mohla klesnout - jako kompenzace za chystanou změnu u daně z nemovitosti, jejíž výše by měla být navázána na tržní cenu nemovitosti.

S podrobnostmi k reformě daně z příjmů ministerstvo přijde podle Minčiče během letošní zimy a své návrhy dá k veřejné diskusi.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Část exekucí lze zastavit, jen to lidé nevědí, prozradil v Rozstřelu expert

Expert na dluhovou problematiku Daniel Hůle v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Vánoce jsou obdobím klidu, ale zároveň i časem, kdy se Češi rádi zadlužují kvůli tomu, aby sobě nebo ostatním udělali...

Karoq v Kvasinách skončí, Volkswagen tam začne montovat Passaty

Volkswagen Passat

Vedení Volkswagenu rozhodlo o zajímavé rošádě. Výrobu vozů rodiny Passat, která dlouho bývala vlajkovou lodí německého...

Dražba kladenské Poldi se neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu

Kladno, 12.04.2018, POLDI Kladno, FOTO MAFRA  DAN MATERNA

Dražba zkrachovalé kladenské společnosti Poldi se dnes neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu 90 milionů korun,...

Najdete na iDNES.cz