Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kalousek: Fischerově vládě připadne příprava rozpočtu na rok 2011

  10:06aktualizováno  14:43
Do konce dubna 2010 musí ministerstvo financí předložit vládě výdajové limity pro rok 2011, aby jednotlivé kapitoly mohly zahájit práce na přípravě rozpočtu na tento rok. Na středečním jednání Sněmovny to řekl bývalý ministr Miroslav Kalousek.

Miroslav Kalousek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Pokud by vláda schválila limity na rok 2011 podle střednědobých výdajových rámců, které jsou přílohou státního rozpočtu, pak deficit rozpočtu bude o zhruba 20 miliard vyšší, bude to 184 miliard," varoval Miroslav Kalousek.

Limity musí vláda schválit do konce května. Exministr financí chce, aby deficit na rok 2011 byl nižší nebo maximálně stejně vysoký jako schodek rozpočtu na příští rok.

Kalousek upozornil Fischerovu vládu, že není jedno, jak k prvním přípravám bude kabinet přistupovat, protože se tím vysílá jasný signál do zahraničí, že vláda má vůli mít co nejnižší schodek a na základě těchto signálů se zahraniční investoři rozhodují, zda Česku půjčí nebo ne.

"Opravdu chce vláda vydat signál nejen do české společnosti, ale i na světové kapitálové trhy, které obchodují s českými dluhopisy, že přestože očekává lepší vývoj HDP zhruba o 200 miliard korun, počítá také s ne úplně nevýrazným zvýšením deficitu státních i veřejných financí?," ptal se Kalousek.

Pro Kalouska je nepřijatelné, aby se ve zlepšující ekonomické situaci připravoval rozpočet s horším deficitem než ten současný. Nynější rozpočet počítá se schodkem 162,7 miliardy korun, bez legislativních změn jako jsou výdajové škrty, snížení platů zaměstnancům ve veřejném sektoru nebo zvýšení nepřímých daní, by byl ale schodek o desítky miliard vyšší. Všechny tyto změny ale platí pouze pro příští rok.

Fischer nebude podporovat privatizaci letiště

Premiér Fischer dnes pochválil dosavadní působení své úřednické vlády a naznačil, kam bude směřovat do voleb. "V případě ruzyňského letiště nebudu podporovat, aby vláda pokračovala v přípravě privatizace," řekl, čímž jistě potěšil opozici, která obchod za zhruba sto miliard dlouho kritizuje.

Prodej Českých aerolinií chce ale vládní kabinet nechat doběhnout do konce. O ČSA má zájem jediný uchazeč - konsorcium Unimex a Travel Service. Fischer také nebude bránit obřímu tendru na odstraňování ekologických škod z období totality. Hodnota této zakázky podle některých odhadů přesahuje sto miliard korun.

"Rozhodně vláda nebude prodávat za jakoukoliv cenu," dodal premiér. Jako nevýhodný se zdá být prodej ČSA, protože by stát nejdříve musel do státního podniku investovat před prodejem kolem miliardy korun, zájemce o státní firmu ale nabízí zhruba stejnou sumu. Stát by tedy nevydělal na prodeji aerolinek vlastně nic.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Bohatí se zbavují akcií Facebooku, firma odepisuje desítky miliard dolarů

Jim Carrey (Benátky, 5. září 2017)

Facebook nezabránil zneužití milionů uživatelských účtů v USA a Velké Británii. Problémy na sebe nenechaly dlouho...

Další z rubriky

Pošta ruší tendr na dodávku elektromobilů. Přihlásil se jediný zájemce

Jedna ze čtyř tisíc dodávek České pošty.

Česká pošta v nejbližší době zruší výběrové řízení na dodávku desítek elektromobilů. Do tendru na třicet pět až šedesát...

První měsíc otcovské dovolené: přišlo přes dva tisíce žádostí

Ilustrační snímek

Méně než čtvrtina otců, jimž se narodilo dítě na přelomu roku a měli první a zároveň poslední možnost v únoru nastoupit...

Sdílení oblečení? Lidé si na internetu půjčují obleky na míru i večerní róby

(Ilustrační snímek)

Uživatelé internetu si mezi sebou půjčují kde co. Roste i zájem o oblečení, které využijí jen příležitostně. Platforma...

Najdete na iDNES.cz