Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek při rozhovoru pro iDNES.cz (8. července 2010)

Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek při rozhovoru pro iDNES.cz (8. července 2010) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Kalousek hodlá snížit živnostníkům paušály při zachování pásem

  • 1240
Ministr financí Miroslav Kalousek se bude v koalici snažit prosadit nižší výdajové paušály pro živnostníky. V záloze má dva návrhy - pokles současných tří pásem na 50, 40 a 20 procent, nebo zavedení pouze dvou pásem. Buďto ve výši 30 a 50 procent, či 25 a 50 procent. Zavést jen jeden paušál odmítá.

Současná tři pásma ve výši 80, 60 a 40 procent jsou podle něj absurdně velkorysá a vedou k zápornému inkasu daně (stát podnikatelům peníze vrací). Zatímco v roce 2008 byl výnos z příjmů od OSVČ 18 miliard Kč, loni (kdy se hýbalo s paušálem ve prospěch podnikatelů) jen necelých osm a za letošní půlrok se dostal do minusu 1,2 miliardy.

Je to proto, že uplatnění paušálu v současném systému umožňuje podnikatelům odepisovat daleko vyšší odpisy ze základu daně než při uplatnění skutečných nákladů. A právě tento princip se musí podle Kalouska napravit. Ministr to řekl v rozhovoru pro Lidové noviny.

Kalousek: jedno pásmo odmítám

"Můj návrh je snížit paušály na 20 procent pro osoby samostatně výdělečně činné, které se živí mozkem, počítačem a tužkou, 40 procent pro řemeslníky, třeba pro instalatéry či malíře pokojů, a 50 procent pro živnostníky v zemědělství a prvovýrobě," uvedl ministr. "Druhý model je 30 a 50 procent, nebo 25 a 50 procent. Můžeme mít tři pásma nebo dvě pásma, to je věcí dohody. Zhruba na těchto hranicích bych rád zahájil diskusi," dodal.

Podle Kalouska na ministerstvu zazněl i názor zavést jen jedno pásmo ve výši dvaceti procent. Podle ministra je ale tento názor extrémní a prosazovat ho nebude.

Kalousek v rozhovoru také zdůraznil, že jeho názory jsou pouze návrhy, které se mohou v koalici v konečné podobě změnit. Snížení výdajových paušálů sice podporují Věci veřejné i opoziční ČSSD, ale ODS je proti.

Podle ministra průmyslu Martina Kocourka by takové opatření mohlo být v době křehkého růstu a poměrně vysoké nezaměstnanosti kontraproduktivní. Proti změně se nejvíce bouří zaměstnavatelé a živnostníci.

Původním smyslem výdajových paušálů bylo umožnit podnikatelům vyhnout se nutnosti archivovat hromady účtenek potřebných k prokázání nákladů. Podle posledních údajů v Česku vykonává buď hlavní, nebo vedlejší samostatně výdělečnou činnost 976 tisíc lidí. Výdajové paušály využívá 51 procent z nich.