Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kalousek opravil zprávy, že Česko přispěje MMF. Není rozhodnuto, řekl

  20:45aktualizováno  20. prosince 10:14
Miroslav Kalousek poopravil výrok předsedy euroskupiny Jeana-Clauda Junckera. Ten v pondělí oznámil, že peníze na pomoc Mezinárodnímu měnovému fondu dodá jen eurozóna a že do částky 150 miliard eur přispěje i Česko. Podle Kalouska však Česko ještě o ničem nerozhodlo.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Reuters

Ochotu připojit se k návrhu vyjádřili podle Junckera zástupci České republiky, Dánska, Polska a Švédska. Zda peníze nakonec poskytnou, ale zatím není jasné, stejně jako výše jejich případných příspěvků. Ministři financí zemí Evropské unie o půjčce mluvili prostřednictvím telekonference.

Český ministr financí informaci z telekonference ministrů popřel a uvedl Junckerovo prohlášení na pravou míru. Česko zatím souhlas k půjčce nedalo, řekl v Radiožurnálu. O naší půjčce měnovému fondu se podle něj musí nejdříve rozhodnout v Praze.

"Jasně jsme deklarovali, že česká vláda dosud nerozhodla. Zpráva, která přišla z Bruselu, je významně posunutá a nepřesná," zdůraznil ministr.

Že o účasti České republiky vláda zatím nerozhodla, potvrdil iDNES.cz i mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Eurozóně natiskne centrální banka peníze, nám ne

Česko poukázalo na to, že podíly zemí eurozóny a států neplatících eurem na půjčce se nepočítají podle stejného klíče, a země tak podstupují zcela odlišná rizika. "Země eurozóny posílají měnu, kterou jim natiskne Evropská centrální banka," řekl Kalousek a označil to za nefér. Český postoj podle ministra sdílely i další země mimo eurozónu. O jejich podílu na půjčce MMF a jeho případné výši se povedou další jednání, vyplynulo z pondělní telekonference.

Podle sdělení EU připadne největší díl půjčky na Německo, které poskytne 41,5 miliardy eur. Francie dodá 31,4 miliardy, Itálie 23,48 miliardy a Španělsko 14,86 miliardy eur. Na Slovensko připadá 1,56 miliardy eur (asi 39,5 miliardy Kč).

Ministři financí EU se půjčkou pro měnový fond zabývali na mimořádné telekonferenci. Jednali na ní také o podrobnostech k Evropskému stabilizačnímu mechanismu (ESM), který by měl začít fungovat už v polovině příštího roku.

Velká Británie pomoc eurozóně odmítá, Švédsko naopak

Lídři Evropské unie se před více než týdnem na summitu v Bruselu dohodli, že měnovému fondu poskytnou na základě bilaterálních smluv půjčku až 200 miliard eur. Proti návrhu se od začátku stavěla Velká Británie. Ta je největší ekonomikou EU, která stojí mimo eurozónu. Eurozóna přitom k půjčce měla přispět většinou, a to zmíněnými 150 miliardami.

Britský ministr financí George Osborne své kolegy informoval, že Velká Británie nepodpoří žádný plán Evropské unie, který by počítal s poskytnutím půjčky měnovému fondu pouze za účelem řešení současné dluhové krize v eurozóně. Nizozemský ministr financí Jan Kees de Jager upřesnil, že Británie chce o této záležitosti jednat v kontextu G20.

Stockholm naopak plán podpoří, ale klade si podmínku, aby si eurozóna půjčovala za standardních podmínek, tedy bez jakýchkoli výhod. Švédsko, které stejně jako Velká Británie stojí mimo eurozónu, ale je členem EU, je podle ministra financí Anderse Borga ochotno k půjčce přispět částkou maximálně 100 miliard švédských korun (asi 11,1 miliardy eur; 281 miliard Kč).

"My jsme připraveni poskytnout příspěvek maximálně 100 miliard švédských korun. Mohlo by to ale být i méně, pokud ostatní země nebudou tak ambiciózní," řekl ministr. "Půjčky by ale měly fungovat podle běžných pravidel MMF, měla by tam existovat normální poptávka, žádné flexibilní či kreativní (úvěrové) linky," dodal.

Česko váhá, chce více analýz

Premiér Petr Nečas k otázce příspěvku České republiky před pár dny řekl, že vláda nebude odpovědnost přenášet na Českou národní banku (ČNB). Osobně se ale kloní k tomu, aby se Česká republika pomoci neúčastnila. Prezident Václav Klaus půjčku odmítl. Guvernér ČNB Miroslav Singer minulý týden uvedl, že jeho instituce bude poskytnutí části devizových rezerv na půjčku velmi zvažovat.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska si naopak Česká republika nemůže dovolit osamoceně odmítnout unijní plán na pomoc eurozóně. Jde prý o zahraničněpolitické, nikoliv rozpočtové rozhodnutí.

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Dvojí kvalita potravin dostane ve středu stopku. Zakročí Evropská komise

Ilustrační snímek

V Evropské unii by nemělo být nadále možné nabízet pod shodným označením výrobky různé kvality. Evropská komise totiž...

Mafie je nemorální, rozhodl evropský soud a zakázal jméno sítě restaurací

Marlon Brando ve filmu Kmotr (1972)

Značka La Mafia se sienta a la mesa (Mafie sedí u stolu) odporuje veřejnému pořádku, rozhodl ve čtvrtek soud Evropské...

Nechcete UberPop? Klidně jej zakažte a žalujte, vzkázal soud zemím EU

Aplikace UberPop v momentě, kdy řidiči přichází objednávka.

Členské země Evropské unie mohou zakázat a trestně stíhat protiprávní výkon taxislužby jako UberPop, aniž by to před...

Najdete na iDNES.cz