Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kalousek poslal do Sazky kontrolu kvůli loterijní licenci

  16:34aktualizováno  17:30
Ministr financí Miroslav Kalousek rozhodl, že do předlužené společnosti Sazka pošle kontrolu. Má zjistit, zda firma plní všechny podmínky, na jejichž základě jí byla udělena loterijní licence.

Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek při rozhovoru pro iDNES.cz. (8. července 2010) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Buď jsme mohli hrát mrtvého brouka, nebo jednat. Zvolil jsem druhou možnost a rozhodl jsem se, že si sami půjdeme zjistit skutkovou podstatu v Sazce. Dal jsem dnes pokyn, aby do Sazky šel orgán státního dohledu, což je v tomto případě Finanční úřad pro Prahu 1," řekl odpoledne Kalousek MF DNES.

Podle něj tento finanční úřad vykonává dohled nad loterijní společností a bude zkoumat, zda je firma schopna dostát všem podmínkám licence. "Na základě zjištění kontrolního orgánu rozhodneme o dalších věcech," dodal Kalousek s tím, že jeho prioritou je hlavně ochrana spotřebitele, tedy sázejícího.

O tom, zda může být licence Sazce odebrána, nechtěl spekulovat. "Odebrání licence předpokládá řízení, které má své lhůty, rozhodně to není tak, že ji druhý den můžeme odebrat. Určitě není zájmem regulátora firmu zničit. Jeho zájmem je ochrana spotřebitele," zdůraznil ministr financí.

Šéf Sazky zůstává v péči lékařů

Sazka v úterý oznámila, že pošle ministerstvu financí žádost o pozastavení loterií. Firma přiznala, že nemá peníze na běžný provoz a v současné době nevyplácí výhry vyšší než půl milionu korun (více čtěte zde).

Takový postup se ale nelíbí předběžnému insolvenčnímu správci Josefovi Cupkovi, podle nějž by zastavení loterií snížilo hodnotu firmy.

Menšinovým akcionářům Sazky neprošly na včerejší valné hromadě návrhy na změnu stanov Sazky a odvolání šéfa Aleše Hušáka. Ten je od včerejška v péči lékařů. "Je napojen na infúze a probíhají nezbytná vyšetření. Zřejmě jde o důsledek vyčerpání," uvedl mluvčí Sazky Jan Tuna.

Sazka smí podle rozhodnutí soudu z 9. března nakládat se svým majetkem pouze se souhlasem předběžného insolvenčního správce. Tím je Josef Cupka. Proti tomuto rozhodnutí se dnes Sazka odvolala a upozornila na možnou podjatost insolvenčního správce. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

Držitelé bondů chtějí ihned své peníze

O okamžité zpoplatnění dluhopisů usiluje většina držitelů bondů, mezi ně patří podnikatel Karel Komárek, Petr Kellner a Radovan Vítek. Uvedl to server aktualne.cz. Podle zdrojů serveru právníci v Londýně i na dalších místech už sestavili informační dopis. V něm Sazce oznamují, že využijí možnosti, kterou jim dluhopisová dokumentace dává.

Sazka o tom neví. "Pokud se to stane, budeme se ale soudně bránit, protože v tuto chvíli platí, že Sazka má u dluhopisů splaceno vše, co splaceno být má," uvedl mluvčí Jan Tuna. Sazce dosud zbývá z celkové hodnoty dluhopisů splatit přibližně 92 procent, dluhopisy byly vydány na 215 milionů eur (zhruba 5,2 miliardy korun), podnikatelům by šlo o necelých 5 miliard korun.

Komárkova společnost KKCG také požádala soud o vydání předběžného opatření, na základě kterého by představenstvo Sazky muselo u insolvenčního soudu uložit do úschovy peníze určené na splacení závazků vůči KKCG. Chce, aby byla složena částka co nejvíce se blížící dlužným 400 milionům korun, nejméně pak 200 milionů. Důvodem je prý skutečnost, že vedení Sazky údajně porušilo svoji povinnost podat insolvenční návrh.

Autor:Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Z jedné strany stovka, z druhé dvoustovka. ČNB ukázala nejhorší padělky

Shromážděné padělky bankovek na území ČR

Česká národní banka eviduje kolem tří tisíc padělaných bankovek ročně. A zatímco některé jsou pro oko laika k...

Na módě vydělám, věří investor. Z Pietro Filipi chce tygra v inovacích

Silný rok. Investor Michal Mička koupil v roce 2017 českou módní značku Pietro...

Před dvěma lety ho téměř nikdo neznal. Dnes má třicetiletý investor Michal Mička podíly v devíti firmách a šéfuje české...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Najdete na iDNES.cz