Kalousek poslal do Sazky kontrolu kvůli loterijní licenci

  16:34aktualizováno  17:30
Ministr financí Miroslav Kalousek rozhodl, že do předlužené společnosti Sazka pošle kontrolu. Má zjistit, zda firma plní všechny podmínky, na jejichž základě jí byla udělena loterijní licence.

Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek při rozhovoru pro iDNES.cz. (8. července 2010) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Buď jsme mohli hrát mrtvého brouka, nebo jednat. Zvolil jsem druhou možnost a rozhodl jsem se, že si sami půjdeme zjistit skutkovou podstatu v Sazce. Dal jsem dnes pokyn, aby do Sazky šel orgán státního dohledu, což je v tomto případě Finanční úřad pro Prahu 1," řekl odpoledne Kalousek MF DNES.

Podle něj tento finanční úřad vykonává dohled nad loterijní společností a bude zkoumat, zda je firma schopna dostát všem podmínkám licence. "Na základě zjištění kontrolního orgánu rozhodneme o dalších věcech," dodal Kalousek s tím, že jeho prioritou je hlavně ochrana spotřebitele, tedy sázejícího.

O tom, zda může být licence Sazce odebrána, nechtěl spekulovat. "Odebrání licence předpokládá řízení, které má své lhůty, rozhodně to není tak, že ji druhý den můžeme odebrat. Určitě není zájmem regulátora firmu zničit. Jeho zájmem je ochrana spotřebitele," zdůraznil ministr financí.

Šéf Sazky zůstává v péči lékařů

Sazka v úterý oznámila, že pošle ministerstvu financí žádost o pozastavení loterií. Firma přiznala, že nemá peníze na běžný provoz a v současné době nevyplácí výhry vyšší než půl milionu korun (více čtěte zde).

Takový postup se ale nelíbí předběžnému insolvenčnímu správci Josefovi Cupkovi, podle nějž by zastavení loterií snížilo hodnotu firmy.

Menšinovým akcionářům Sazky neprošly na včerejší valné hromadě návrhy na změnu stanov Sazky a odvolání šéfa Aleše Hušáka. Ten je od včerejška v péči lékařů. "Je napojen na infúze a probíhají nezbytná vyšetření. Zřejmě jde o důsledek vyčerpání," uvedl mluvčí Sazky Jan Tuna.

Sazka smí podle rozhodnutí soudu z 9. března nakládat se svým majetkem pouze se souhlasem předběžného insolvenčního správce. Tím je Josef Cupka. Proti tomuto rozhodnutí se dnes Sazka odvolala a upozornila na možnou podjatost insolvenčního správce. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

Držitelé bondů chtějí ihned své peníze

O okamžité zpoplatnění dluhopisů usiluje většina držitelů bondů, mezi ně patří podnikatel Karel Komárek, Petr Kellner a Radovan Vítek. Uvedl to server aktualne.cz. Podle zdrojů serveru právníci v Londýně i na dalších místech už sestavili informační dopis. V něm Sazce oznamují, že využijí možnosti, kterou jim dluhopisová dokumentace dává.

Sazka o tom neví. "Pokud se to stane, budeme se ale soudně bránit, protože v tuto chvíli platí, že Sazka má u dluhopisů splaceno vše, co splaceno být má," uvedl mluvčí Jan Tuna. Sazce dosud zbývá z celkové hodnoty dluhopisů splatit přibližně 92 procent, dluhopisy byly vydány na 215 milionů eur (zhruba 5,2 miliardy korun), podnikatelům by šlo o necelých 5 miliard korun.

Komárkova společnost KKCG také požádala soud o vydání předběžného opatření, na základě kterého by představenstvo Sazky muselo u insolvenčního soudu uložit do úschovy peníze určené na splacení závazků vůči KKCG. Chce, aby byla složena částka co nejvíce se blížící dlužným 400 milionům korun, nejméně pak 200 milionů. Důvodem je prý skutečnost, že vedení Sazky údajně porušilo svoji povinnost podat insolvenční návrh.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Aero představilo nový letoun L-39NG za účasti vládní špičky

Nová stíhačka L-39NG na oficiálním představení Aera Vodochody

Na pátečním „roll-outu“ společnost Aero Vodochody poprvé představila finální podobu nového letounu L-39NG. Letoun by...

Další z rubriky

Mzda až na posledním místě, zaměstnanci spíš odejdou kvůli neshodám

Ilustrační snímek.

Když se dnes zeptáte šéfů firem, co je nejvíc trápí, takřka jednohlasně odpoví, že nedostatek zaměstnanců. Lámou si...

E-shopy s potravinami vypomáhají s rozvozem zboží jiných prodejců

Distribuční centrum pro e-shop Lidlu v Plzni.

Internetové obchody s potravinami se snaží zlepšit své hospodaření rozvozem zboží pro jiné obchodníky. Rohlík.cz začal...

Samoobslužné pokladny ověří u Britů jejich věk. Kvůli alkoholu a cigaretám

Samoobslužná pokladna firmy NCR vybavená systémem na rozpoznávání věku z...

V některých supermarketech ve Velké Británii zákazníci již brzy nebudou muset při nakupování alkoholu a cigaret u...Najdete na iDNES.cz