Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kalousek poslal do Sazky kontrolu kvůli loterijní licenci

  16:34aktualizováno  17:30
Ministr financí Miroslav Kalousek rozhodl, že do předlužené společnosti Sazka pošle kontrolu. Má zjistit, zda firma plní všechny podmínky, na jejichž základě jí byla udělena loterijní licence.

Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek při rozhovoru pro iDNES.cz. (8. července 2010) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Buď jsme mohli hrát mrtvého brouka, nebo jednat. Zvolil jsem druhou možnost a rozhodl jsem se, že si sami půjdeme zjistit skutkovou podstatu v Sazce. Dal jsem dnes pokyn, aby do Sazky šel orgán státního dohledu, což je v tomto případě Finanční úřad pro Prahu 1," řekl odpoledne Kalousek MF DNES.

Podle něj tento finanční úřad vykonává dohled nad loterijní společností a bude zkoumat, zda je firma schopna dostát všem podmínkám licence. "Na základě zjištění kontrolního orgánu rozhodneme o dalších věcech," dodal Kalousek s tím, že jeho prioritou je hlavně ochrana spotřebitele, tedy sázejícího.

O tom, zda může být licence Sazce odebrána, nechtěl spekulovat. "Odebrání licence předpokládá řízení, které má své lhůty, rozhodně to není tak, že ji druhý den můžeme odebrat. Určitě není zájmem regulátora firmu zničit. Jeho zájmem je ochrana spotřebitele," zdůraznil ministr financí.

Šéf Sazky zůstává v péči lékařů

Sazka v úterý oznámila, že pošle ministerstvu financí žádost o pozastavení loterií. Firma přiznala, že nemá peníze na běžný provoz a v současné době nevyplácí výhry vyšší než půl milionu korun (více čtěte zde).

Takový postup se ale nelíbí předběžnému insolvenčnímu správci Josefovi Cupkovi, podle nějž by zastavení loterií snížilo hodnotu firmy.

Menšinovým akcionářům Sazky neprošly na včerejší valné hromadě návrhy na změnu stanov Sazky a odvolání šéfa Aleše Hušáka. Ten je od včerejška v péči lékařů. "Je napojen na infúze a probíhají nezbytná vyšetření. Zřejmě jde o důsledek vyčerpání," uvedl mluvčí Sazky Jan Tuna.

Sazka smí podle rozhodnutí soudu z 9. března nakládat se svým majetkem pouze se souhlasem předběžného insolvenčního správce. Tím je Josef Cupka. Proti tomuto rozhodnutí se dnes Sazka odvolala a upozornila na možnou podjatost insolvenčního správce. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

Držitelé bondů chtějí ihned své peníze

O okamžité zpoplatnění dluhopisů usiluje většina držitelů bondů, mezi ně patří podnikatel Karel Komárek, Petr Kellner a Radovan Vítek. Uvedl to server aktualne.cz. Podle zdrojů serveru právníci v Londýně i na dalších místech už sestavili informační dopis. V něm Sazce oznamují, že využijí možnosti, kterou jim dluhopisová dokumentace dává.

Sazka o tom neví. "Pokud se to stane, budeme se ale soudně bránit, protože v tuto chvíli platí, že Sazka má u dluhopisů splaceno vše, co splaceno být má," uvedl mluvčí Jan Tuna. Sazce dosud zbývá z celkové hodnoty dluhopisů splatit přibližně 92 procent, dluhopisy byly vydány na 215 milionů eur (zhruba 5,2 miliardy korun), podnikatelům by šlo o necelých 5 miliard korun.

Komárkova společnost KKCG také požádala soud o vydání předběžného opatření, na základě kterého by představenstvo Sazky muselo u insolvenčního soudu uložit do úschovy peníze určené na splacení závazků vůči KKCG. Chce, aby byla složena částka co nejvíce se blížící dlužným 400 milionům korun, nejméně pak 200 milionů. Důvodem je prý skutečnost, že vedení Sazky údajně porušilo svoji povinnost podat insolvenční návrh.

Autor:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Křetínský po rádiích jedná o nákupu Elle a dalších magazínů ve Francii

Francouzská edice magazínu ELLE

Dobývání mediálních vod nekončí pro Daniela Křetínského nákupem rádií skupiny Lagardère. Majitel fotbalové Sparty...

Najdete na iDNES.cz