Miroslav Kalousek při příchodu na výslech v kauze Nagyová. (23. dubna 2014)

Miroslav Kalousek při příchodu na výslech v kauze Nagyová. (23. dubna 2014) | foto: Michal Šula, MAFRA

Babiš si přihrál na biopalivech pět miliard, nařkl ho Kalousek

  • 360
Ostrý direkt na šéfa Agrofertu a resortu financí Andreje Babiše si v nedělních otázkách Václava Moravce dovolil exministr Miroslav Kalousek. Majitele chemicko-potravinářské skupiny, která se zčásti zabývá také biopalivy, osočil, že schválením zákona o biopalivech si Babiš přihrál pět miliard korun.

„Jediným důsledkem schválení zákona je pět miliard veřejné podpory z daní nás všech jako podpora pro Andreje Babiše, a to podle zákona, který si sám napsal a vláda mu ho bez protestů schválila,“ řekl v nedělním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce Miroslav Kalousek.

Daňové zvýhodnění vysokoprocentních a čistých biopaliv mělo skončit v červnu, ale díky schválení zákona bude platit dál. Rozhodla o tom vláda koncem února, zákon mají nyní v rukou poslanci.

Z dokumentu vyplývá, že například směs motorové nafty s minimálně 30procentním podílem metylesterů řepkového oleje bude zdaněna spotřební daní 8,42 koruny na litr, zatímco u standardní nafty je daň o téměř 2,5 Kč vyšší. U etanolového paliva E85 stoupne nárok na vratku daně o 1,30 Kč na litr.

„My ten program máme notifikován do července letošního roku a není žádný důvod, abychom v tom pokračovali dalších 5 let,“ řekl na adresu Babiše Kalousek, který zákon označil za tunel na státní rozpočet v objemu 9 miliard korun pro úzký okruh lidí. Podle něj je navíc premiér Bohuslav Sobotka slabý, protože nedokáže bránit střetu zájmů a oligarchizaci země.

Lež a demagogie, vracel úder Babiš

Kalouskova slova označil Babiš za demagogii a lež. Sleva na spotřební dani u biopaliv byla podle něj v roce 2013 jen 1,5 miliardy korun pro všechny subjekty v ČR. Týkala se přepravců jako jsou České dráhy, ČD Cargo, dopravní podniky, ale i soukromých osob, které na biopaliva jezdí.

„Přepravci v rámci Agrofertu mají výhodu kolem 70 milionů korun,“ uvedl na Twitteru. A dodal, že by se měl Kalousek dovzdělat, protože zákon iniciovalo ministerstvo zemědělství vedené Mariánem Jurečkou. Babiše se v pořadu zastal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Kalousek však nebyl sám, kdo Babišovi kvůli zákonu vyčinil. „Babiš je zároveň majitelem těch největších společností, které se na byznysu s biopalivy podílejí. Pan Babiš dostává zpátky vratku spotřební daně,“ uvedl šéf Svobodných Petr Mach. „Máme tady byznys šitý na míru jednoho člověka nebo pár lidí. Není možné, abychom všichni platili více při nákupech nafty a benzinu a aby náš rozpočet zel stamilionovou dírou,“ dodal.

Podle Macha je navíc ČR ve stanovování požadavků na podíl biopaliv „papežštější než papež“, protože určuje vyšší podíly, než po zemi chce Brusel. Evropská unie chce do roku 2020 desetinu ropy používané ve veřejné dopravě nahradit palivy z obnovitelných zdrojů. Od biopaliv takzvané první generace přechází k účinnějším a modernějším metodám.