Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kalousek vytkl vládě vzkříšení superhrubé mzdy. Mate lidi, opáčil Babiš

  11:44aktualizováno  15:04
Lidé už dávno mohli platit daň příjmu z hrubé, nikoli superhrubé mzdy, vytýká vládě šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Zároveň už neměla existovat ani daňová přirážka pro lidi s nejvyššími příjmy, připomíná. „Superhrubou mzdu místo toho vláda vzkřísila,“ říká. Ministr financí Andrej Babiš opáčil, že státu ani lidem by teď zrušení superhrubé mzdy nic nepřineslo.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš | foto:  Dan Materna, MAFRA

Konec superhrubé mzdy slíbila vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL, ale už minulý pravicový kabinet odhlasoval, že má na konci roku 2014 superhrubá mzda skončit. Stejně jako daňová přirážka, kterou Nečasova vláda nastavila jako dočasnou na tři roky.

„Tím, že vláda zrušila to, co jsme ji ponechali jako dědictví, superhrubou mzdu zresuscitovala. Zrušením již dříve schválených příslušných zákonů zvýšila přímou daňovou zátěž o 30 miliard,“ navezl se také šéf TOP 09 do vlády Bohuslava Sobotky.

Kalousek řekl, že už minulá pravicová vláda prosadila také jednotný nižší odvod na zdravotní, sociální a nemocenské pojištění ve výši 32 procent. Ale současná vláda od toho ustoupila, když odmítla myšlenku vzniku jednotného inkasního místa.

Babiš: Je to jen Kalouskova virtuální realita

Babiš, se proti tomu, co Kalousek prezentoval na své tiskovce, ohradil. „Miroslav Kalousek po čase opět zopakoval své absurdní tvrzení, že ministerstvo financí zrušením jeho nepřipraveného jednoho inkasního místa zvýšilo daňovou zátěž obyvatelstva České republiky. Částka, jíž se opoziční poslanec opakovaně snaží mást veřejnost a kterou střídavě odhaduje v rozmezí 30-40 miliard, není ničím jiným než virtuální realitou,“ uvedl Babiš.

Kalousek, který podle něj věděl, že už sám nebude ve vládě, záměrně plánoval poškodit rozpočet na rok 2015. „Jeho zákony proto skutečně obsahovaly nášlapnou minu pro budoucí vlády v podobě poklesu celkového daňového zatížení o zhruba 40 miliard Kč. Povinností jakékoli vlády samozřejmě bylo zrušit tyto zákony, kterými jí „rozpočtově zodpovědný“ exministr ordinoval nejen vyšší deficit a dluh, ale které obsahovaly velké množství nedokončených úprav a chyb vedoucích k významné erozi daňového základu,“ ohradil se ministr financí.

„Snižování daní, o kterém pan Kalousek hovoří, je zcela imaginární a v reálném životě občanů by se nikdy neprojevilo,“ tvrdí Babiš. Kdyby vláda převzala po svých předchůdcích zákon o jednotném inkasním místě, v některých kategoriích by se podle něj daňové zatížení zaměstnanců zvýšilo a ještě více by se rozevřely nůžky mezi zdaněním OSVČ a zaměstnanců.

Pravice marně usilovala o zrušení daňové přirážky

O zrušení daňové přirážky se minulý týden marně pokoušeli poslanci opozičních pravicových stran ODS a TOP, to když sněmovna schválila zvýšení daňové zvýhodnění pro rodiny s více dětmi. (více zde)

Pokud jde o daň z příjmu, nyní lidé odvádějí 15 procent ze superhrubé mzdy, do níž je zahrnuto i pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem. Lidé s příjmem nad zhruba 1,2 milionu ročně kromě toho odvádějí sedmiprocentní solidární přirážku k dani z příjmů, což prosadila bývalá vláda Petra Nečase.

„Koalice zruší koncept superhrubé mzdy a solidární přirážky zavedením druhé sazby daně z příjmů fyzických osob. Tato sazba daně bude stanovena tak, aby byl rozpočtový dopad zrušení superhrubé mzdy a solidární přirážky neutrální (tj. nedojde ke zvýšení daňového zatížení fyzických osob),“ píše se doslova v koaliční smlouvě ČSSD, ANO a KDU-ČSL i v programovém prohlášení vlády.

Jenže právě to, aby byl rozpočtový dopad manévru zapsaného do vládních dokumentů neutrální, se zatím koalici nepovedlo vyřešit.

„Koaliční smlouva není trhací kalendář,“ tvrdil ještě loni premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, že Babiš musí konec superhrubé mzdy připravit. „Přinese to obrovské administrativní náklady,“ namítal už tehdy ministr financí s tím, že by to mohlo stát až miliardu korun.

Čtvrt roku před tím rušení superhrubé mzdy na volebním sněmu ANO také sliboval (více zde). Pak si to ale rozmyslel. „My si nemyslíme, že bychom znovu měli obtěžovat firmy a zaměstnance, že to budeme zase měnit. Ten efekt ve finále není žádný,“ řekl ke slibu napsanému do koaliční smlouvy (viz zde).
Nejčtenější

Železnici hrozí chaos. Vláda zaskočila dopravce jízdným zdarma

(ilustrační snímek)

Plán vlády Andreje Babiše s bezplatným nebo téměř bezplatným jízdným na železnici pro studenty a seniory zaskočil...

Destabilizoval chod agentury a končí. Ministr odvolal šéfa CzechInvestu

Šéf CzechInvestu Karel Kučera

Ministr průmyslu Tomáš Hüner odvolal generálního ředitele vládní agentury na podporu podnikání CzechInvest Karla...Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Další z rubriky

Rodí se úplně nová pojišťovna. Partners nabídnou rizikové pojistky

Logo.

V Česku vznikne na začátku příštího roku nová pojišťovna. Stojí za ní finanční skupina Partners, která se nyní zabývá...

Čechům otrnulo, vracejí se na dovolené do Turecka. Láká je i Bulharsko

Iztuzu, Dalyan, Turecko. Jestli hledáte klid a rybářské vesničky, jste tu...

Podle prodejců dovolených je letos výrazně vyšší zájem o zájezdy s předstihem. Největším překvapením je nárůst prodejů...

Posed za tři sta tisíc? Nehospodárné, kritizuje kontrolní úřad dotace

Ilustrační snímek

Dotace na podporu lesnictví v letech 2011 až 2016 byly nehospodárné, jejich pravidla nenutila příjemce dosáhnout...

Najdete na iDNES.cz