Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kalouskova daňová reforma se rozpadá

  1:00aktualizováno  1:00
V roce 2010 se měl podle ministra financí Miroslava Kalouska odehrát velký daňový třesk. Tři pilíře Kalouskovy plánované reformy jsou ale dnes dost nahlodané. Část plánu se ukazuje jako těžko proveditelná kvůli tomu, že ministři jsou proti rušení většiny daňových úlev. Další části nabírají zpoždění.

Rok 2010 může Kalousek stihnout, jen když jej podpoří vláda i Sněmovna. A to je dost nepravděpodobné. | foto: Michal Šula, MF DNES

Zpožďují se buď proto, že jsou příliš složité a vyžadují změny spousty dalších zákonů, anebo se zadrhly někde na úřadu či ve Sněmovně.
Už teď má hlavní díl reformy, zákon o dani z příjmu, proti plánu zpoždění půl roku.

"Návrh chceme vládě předložit do konce května," říká náměstek ministra financí přes daně Peter Chrenko s tím, že skluz nabrali kvůli tomu, že o změnách začali hned od počátku veřejně diskutovat.

Podle něj ještě rok 2010 stihnout lze, ale jen když jej podpoří vláda i Sněmovna. A to je dost nepravděpodobné.

Nový zákon měl přinést několik změn. Měl být poloviční a osekat řadu daňových zvýhodnění. Místo daně z příjmu a sociálního pojištění se měla platit jedna velká daň. Tím by odpadlo rozlišování na to, co platí zaměstnanec a co za něj odvádí firma. Mírnější varianta byla, že zůstane zachováno sociální pojištění i daň, ale obojí by se platilo z dnešní superhrubé mzdy. To je mzda navýšená o sociální pojištění, které za zaměstnance platí firma.

S tímto návrhem Kalousek narazil i u ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase. Jeho úředníci upozornili, že udělat takovou změnu je možné, jen když se upraví spousta dalších zákonů, jako o nemocenské či důchodech. Ty jsou všechny navázány na hrubou mzdu, a kdyby se neupravily, sociální dávky by skokově vzrostly.

"Pokud se to má zrealizovat, musíte s námi jednat a dát nám delší dobu na dopracování," vzkázali Nečasovi úředníci těm Kalouskovým. Ti jim přislíbili, že se tak stane.

Další mouchou plánu je to, že stát takto ušetří peníze, jen když se zároveň spojí výběr daní, cel a pojistného v jednom úřadě. Vláda už sice nástřel spojení úřadů schválila, ale pak jej rozpitvali experti Světové banky. Ti jej označili za nedotažený a začíná se znovu. Místo termínu 2010 se už mluví o roku 2012.

Celý projekt teď nově po úřednicku chystá osm pracovních skupin v čele s lidmi ze Světové banky. Té se navíc za pomoc zaplatí 1,5 milionu dolarů (30 milionů korun). Další peníze půjdou soukromé firmě, která vypracuje projekt, jak bude nová a jednotná organizace vypadat. 

Ministři nechtějí rušit úlevy

Největší odpor z celé daňové reformy číslo dvě vzbudil návrh na zrušení třetiny daňových úlev od zvýhodnění stravenek po loterie či zoologické zahrady. Ten se stal červeným hadrem už pro Kalouskovy kolegy ve vládě, kteří mu k němu poslali 240 stran svých výhrad.

Zákon tak je pod palbou už ve chvíli, kdy jeho podrobná verze nedorazila ani na vládu. Ministři zatím neříkají, že zákon vyloženě shodí, ale je jasné, že za své resorty budou bojovat, co to půjde.

"Podporuji snahy o zjednodušení daňového systému. Ale podmínkou je, aby byly zachovány reálné příjmy a výsluhy minimálně v současné výši," vzkázala například ministryně obrany Vlasta Parkanová.

"Je legitimní, že každý resort hájí své zájmy. Je však nutné se podívat na tuto problematiku z pohledu, které zájmy jsou prioritní, a ty by se měly v daném momentu rozpočtově podpořit," míní Chrenko.

Největší test přitom rušení výjimek obvykle čeká až ve Sněmovně, kde se na něj slétnou poslanci ovlivnění jednotlivými zájmovými skupinami.
Poslední a nejdále dotaženou částí Kalouskovy reformy je daňový řád přinášející  nová pravidla pro placení daní či jejich kontroly. Ten už měli úředníci ministerstva financí v šuplíku napsaný dlouho, a proto je nyní už ve Sněmovně. Tam se zatím zadrhl, protože koncem roku poslanci řešili jen akutní případy.

Další odkládání sice neznamená, že se nestihne schválit, ale podnikatelé i finanční úřady budou mít méně času se s pravidly seznámit. Ministerstvo jim slíbilo rok, ale ten už teď běží. Posunout účinnost na rok 2011, kdy bude po volbách, ministr nechce.Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Prodejna u bytu. Obchodní řetězce rostou společně s developery

Ilustrační snímek

Lidl, Penny Market, Billa či Tesco sice už mají po republice stovky prodejen, ale neúnavně přidávají další. Najít...

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Najdete na iDNES.cz