Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kalouskova daňová reforma se rozpadá

  1:00aktualizováno  1:00
V roce 2010 se měl podle ministra financí Miroslava Kalouska odehrát velký daňový třesk. Tři pilíře Kalouskovy plánované reformy jsou ale dnes dost nahlodané. Část plánu se ukazuje jako těžko proveditelná kvůli tomu, že ministři jsou proti rušení většiny daňových úlev. Další části nabírají zpoždění.

Rok 2010 může Kalousek stihnout, jen když jej podpoří vláda i Sněmovna. A to je dost nepravděpodobné. | foto: Michal Šula, MF DNES

Zpožďují se buď proto, že jsou příliš složité a vyžadují změny spousty dalších zákonů, anebo se zadrhly někde na úřadu či ve Sněmovně.
Už teď má hlavní díl reformy, zákon o dani z příjmu, proti plánu zpoždění půl roku.

"Návrh chceme vládě předložit do konce května," říká náměstek ministra financí přes daně Peter Chrenko s tím, že skluz nabrali kvůli tomu, že o změnách začali hned od počátku veřejně diskutovat.

Podle něj ještě rok 2010 stihnout lze, ale jen když jej podpoří vláda i Sněmovna. A to je dost nepravděpodobné.

Nový zákon měl přinést několik změn. Měl být poloviční a osekat řadu daňových zvýhodnění. Místo daně z příjmu a sociálního pojištění se měla platit jedna velká daň. Tím by odpadlo rozlišování na to, co platí zaměstnanec a co za něj odvádí firma. Mírnější varianta byla, že zůstane zachováno sociální pojištění i daň, ale obojí by se platilo z dnešní superhrubé mzdy. To je mzda navýšená o sociální pojištění, které za zaměstnance platí firma.

S tímto návrhem Kalousek narazil i u ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase. Jeho úředníci upozornili, že udělat takovou změnu je možné, jen když se upraví spousta dalších zákonů, jako o nemocenské či důchodech. Ty jsou všechny navázány na hrubou mzdu, a kdyby se neupravily, sociální dávky by skokově vzrostly.

"Pokud se to má zrealizovat, musíte s námi jednat a dát nám delší dobu na dopracování," vzkázali Nečasovi úředníci těm Kalouskovým. Ti jim přislíbili, že se tak stane.

Další mouchou plánu je to, že stát takto ušetří peníze, jen když se zároveň spojí výběr daní, cel a pojistného v jednom úřadě. Vláda už sice nástřel spojení úřadů schválila, ale pak jej rozpitvali experti Světové banky. Ti jej označili za nedotažený a začíná se znovu. Místo termínu 2010 se už mluví o roku 2012.

Celý projekt teď nově po úřednicku chystá osm pracovních skupin v čele s lidmi ze Světové banky. Té se navíc za pomoc zaplatí 1,5 milionu dolarů (30 milionů korun). Další peníze půjdou soukromé firmě, která vypracuje projekt, jak bude nová a jednotná organizace vypadat. 

Ministři nechtějí rušit úlevy

Největší odpor z celé daňové reformy číslo dvě vzbudil návrh na zrušení třetiny daňových úlev od zvýhodnění stravenek po loterie či zoologické zahrady. Ten se stal červeným hadrem už pro Kalouskovy kolegy ve vládě, kteří mu k němu poslali 240 stran svých výhrad.

Zákon tak je pod palbou už ve chvíli, kdy jeho podrobná verze nedorazila ani na vládu. Ministři zatím neříkají, že zákon vyloženě shodí, ale je jasné, že za své resorty budou bojovat, co to půjde.

"Podporuji snahy o zjednodušení daňového systému. Ale podmínkou je, aby byly zachovány reálné příjmy a výsluhy minimálně v současné výši," vzkázala například ministryně obrany Vlasta Parkanová.

"Je legitimní, že každý resort hájí své zájmy. Je však nutné se podívat na tuto problematiku z pohledu, které zájmy jsou prioritní, a ty by se měly v daném momentu rozpočtově podpořit," míní Chrenko.

Největší test přitom rušení výjimek obvykle čeká až ve Sněmovně, kde se na něj slétnou poslanci ovlivnění jednotlivými zájmovými skupinami.
Poslední a nejdále dotaženou částí Kalouskovy reformy je daňový řád přinášející  nová pravidla pro placení daní či jejich kontroly. Ten už měli úředníci ministerstva financí v šuplíku napsaný dlouho, a proto je nyní už ve Sněmovně. Tam se zatím zadrhl, protože koncem roku poslanci řešili jen akutní případy.

Další odkládání sice neznamená, že se nestihne schválit, ale podnikatelé i finanční úřady budou mít méně času se s pravidly seznámit. Ministerstvo jim slíbilo rok, ale ten už teď běží. Posunout účinnost na rok 2011, kdy bude po volbách, ministr nechce.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Bez akce ani ránu. Češi nakupují ve slevách polovinu zboží, třeba tuzemák

(Ilustrační snímek)

Obchodníci a výrobci, kteří se o ně společně zasloužili, je nazývají pekelnou spirálou. Zákazníci na ně netrpělivě...

Mall.cz vstupuje do doby kamenné. Otevírá první pobočku

Nová kamenná prodejna Mall.cz

Internetový obchod Mall.cz otevírá v nově zrekonstruované pražské nákupní galerii Nové Butovice svou první kamennou...

Restituční ping-pong o lukrativní pozemky v Praze skončil, žena neuspěla

Na pozemcích, které dříve patřily k Bečvářovu velkostatku, se nyní nachází...

Státní pozemkový úřad definitivně zrušil rozhodnutí o restitučním nároku Emilie Bednářové na pozemky v Praze na Žižkově...

Najdete na iDNES.cz