Výprodej před uzavřením newyorského obchodu Sears

Výprodej před uzavřením newyorského obchodu Sears | foto: Profimedia.cz

Co den, to krach. Bankrotů mezi kamennými obchody v USA přibývá

  • 27
Krize, která zachvátila sektor kamenných obchodů ve Spojených státech, eskaluje. V posledních týdnech roste počet řetězců, které se uchylují do režimu bankrotové ochrany kvůli dluhům.

Rostoucí internetové nákupy, změna preferencí spotřebitelů, ale i nadbytečné kapacity komerčních ploch ve Spojených státech dál drtí sektor tradičního maloobchodu.

Číslo celkového počtu prodejen, které zmizí z ulic a obchodních center, se dál navyšuje. Na začátku srpna se hovořilo o 6375 kamenných obchodech, které letos zavřou (více čtěte zde). Je však jasné, že číslo není konečné. Krachů totiž v posledních týdnech rychle přibývá, informoval list Business Insider.

Do režimu bankrotové ochrany před věřiteli se 26. srpna uchýlil řetězec parfumérií Perfumania Holdings. Síť měla před rokem 2015 ve Spojených státech 336 prodejen a do letoška jich zavřela stovku. Nyní uzavře dalších 64 obchodů a po restrukturalizaci síť zeštíhlí na 162 prodejen.

Bankrot vyhlíží i prodejce vitamínů a doplňků stravy Vitamin World s 345 obchody a nově také prodejce hraček Toys R Us, který si najal poradenskou firmu Kirkland & Ellis pro restrukturalizaci. V příštím roce chce síť umazat dluh ve výši 400 milionů dolarů.

Problémy hlásí také řetězec Bon-Ton Stores, který provozuje 260 obchodních domů na severozápadě a severovýchodě USA. List Wall Street Journal uvedl, že společnost si najala experta na restrukturalizace dluhů PJT Partners a rovněž se připravuje na krach. Na obchodní domy dopadá klesající návštěvnost a tržby.